"1. Âşıklar Şöleni..."

A+A-
Ahmet SEVGİ

Yaratılışın temelinde aşk vardır. Diğer bir ifade ile beşerin hamuru aşkla yoğrulmuştur. Bu sebepledir ki insanoğlunda en erken uyanan içgüdü aşktır. Küçük çocukları bu gözle takip edin, eminim bana hak vereceksiniz. Çocukluğunda âşık olmayan insan var mıdır acaba?..
Aşkın tercümanı müziktir. Yani âşıklar duygularını türkülere, şarkılara dökerler ve çeşitli çalgı âletleri eşliğinde çalıp söyleyerek gönüllerinde kopan aşk fırtınalarını dindirmeye çalışırlar. Benim gibi böyle bir mahareti olmayanlar yani çalıp söylemesini bilmeyenler de ozanları yahut şarkıcıları dinleyerek tesellî bulmaya çalışırlar.
Konya Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri; geçtiğimiz Çarşamba günü (13 Mayıs 2009) Âşık Ataroğlu (Mehmet Atar), Âşık Aliyâr (Zikri Alyar), Âşık Özhânî (Zekeriya Özhan) ve Halk şairleri Âşık Garip (Hasan Hüseyin Erden) ile Âşık Edîbî’nin (Edip Önal) katılımlarıyla   “1. Âşıklar Şöleni” ni gerçekleştirdiler.
“1. Âşıklar Şöleni” nin açış konuşmalarını yapan hocalar şölenin amacını mealen şöyle açıkladılar:
“Bu programın amacı; öğrencilerimize âşık edebiyatının türlerinden örnekler göstermek, derslerde teorik olarak anlattığımız bilgileri pratiğe dökmektir. Ayrıca âdeta boynu bükük kalmış, kendilerini yalnız hisseden âşıklarımıza destek olmak da amaçladığımız bir başka husustur. Geleneği Anadolu’muzda devam ettiren, görmeyen gözümüz, işitmeyen kulağımız olan âşıklarımızı her yıl burada ağırlamayı düşündüğümüz için etkinliğimizin adını ” 1. Âşıklar Şöleni “ koyduk.”
Şölende önce öğrenciler çıktı sahneye. Ve Gevherî’den Murat Çobanoğlu’na, Âşık Veysel’den Karacaoğlan’a kadar birçok Halk şairinin şiirlerinden örnekler sunup yorumladılar. Sonra âşıklarımız sazlarını ellerine alıp gönül tellerimizi titreterek bizlere unutulmaz saatler yaşattılar.
Elbette  “saz” la birleşmeden  “söz” ün tadına varılamaz. Dolayısıyla, o gün biz seyircilerin tattığı zevki sizlere olduğu gibi yansıtmamız mümkün değil. Ancak, âşıkların çalıp söyledikleri şiirlerden bazı parçaları buraya alarak orada yaşanan havayı sizlere hissettirmeye çalışacağız:
Sevdalar...
Her gönülde ayrı renkte bitiyor/Sır yüklüdür, çözülmemiş sevdalar/Gözlerimde buram buram tütüyor/Türküleri yazılmamış sevdalar.///Kimisinin tarlasında ekinmiş/Kilimlerde motif motif dokunmuş/Destan olmuş dilden dile okunmuş/Hiçbir zaman ezilmemiş sevdalar.///Bazısı karadır, yüreğe çöker/Bazısı dumandır dağlara çeker/Bazısı diyemez boynunu büker/Daha çoktur çözülmemiş sevdalar.///Sevdalı sevdanın elinden nider/Ataroğlu bile elinde heder/Benimle beraber mezara gider/Ambalajı bozulmamış sevdalar. 
Aslında Âşıklar Bayramı Konya’da yıllardır yapılıyor. Önceleri Konya Turizm Derneği organize ediyordu bu işi... Son yıllarda Konya Belediyesinin himayesinde yapılıyor Âşıklar Bayramı... Ancak, gerek âşıklardan gerekse hocalardan öğrendiğimize göre işin içine  “para”  ve  “siyaset”  girmiş... Böylece de  “Âşıklar Bayramı”  amacından uzaklaşmış. Bunu gören S.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocaları devreye girerek belki daha mütevazı ama amacına uygun bir  “Âşıklar Şöleni”  tertip etmeye karar vermişler. Birincisi çok başarılı geçen  “Âşıklar Şöleni” nin kökleşmesini dileyerek şölene katılan âşıkları, bölüm hocalarını ve öğrencileri tebrik ediyoruz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları