11 milyon aç varken 777 Euro'ya Mekke'de Cuma namazı kılmak

İsrafil K.KUMBASAR
AKP iktidarının uyguladığı IMF endeksli politikalar yüzünden, ‘gelir dağılımdaki’ adaletsizlik her geçen gün büyüyor, ‘zengin’ ile ‘yoksul’ arasındaki uçurum genişliyor, ‘kömür’ ve ‘gıda’ yardımına mahkum olanların sayısı hızla artıyor.
‘Kâğıt üzerinde’ istatistik rakamları ile oynayarak ‘enflasyonu’ indirenler, ‘rekor büyüme’ sağlayanlar, kişi başı geliri ‘9 bin dolara’ çıkaranlar, ortadaki ‘acı gerçeği’ ne yazık ki değiştiremiyorlar.
Ankara Ticaret Odası’nın yaptırdığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaşayan her dört kişiden 3’ü, yani tam 52.3 milyon 278 bin 252 kişi ‘yoksulluk sınırının altında’ geçinmeye çalışıyor.
Aynı araştırma, her 7 kişiden 1’inin, yani 10 milyon 871 bin 672 kişinin de ‘açlık sınırının altında’ yaşam mücadelesi verdiğini ortaya koyuyor.
Yaklaşık ‘13 milyon’ aile yoksulluk, ‘3 milyon’ aile ise açlık ile karşı karşıya.

* * *

Millet ‘açlığın’ ve ‘yokluğun’ pençesi altında kıvranırken, iktidara destek vererek ‘yolunu’ bulan crema taifesi servetine servet katıyor.
Sevgililerine ‘jip’ hediye edenler, ‘muta nikâhlı’ eşlerine ‘ultra-lüks daire’ alanlar, ‘haram’ yiyip, ‘kul hakkı’ ile göbeklerini şişirenler, günahlarından kurtulabilmek için bugünlerde ‘Mekke’de Cuma namazı’ kılma kuyruğuna girdiler.
Bu işte ekmek olduğu gören manken Gamze Özçelik de ‘yeni sevgilisi’ ile bir şirket kurup Kâbe’ye ‘günübirlik’ turlar düzenlemeye başladı.
Şirket yetkilisi, tur programını şöyle anlatıyor:
“Gece 02.00’de Mekke’de oluyorsunuz. Öğlen 13.00’de Harem-i Şerif’te Cuma namazı kılıyorsunuz. 22.00’de Medine’de akşam yemeği yiyorsunuz. Gece 01.00’de İstanbul’a dönüyorsunuz.”
Peki, bu hizmetin karşılı ne dersiniz?
Sadece ‘777’ Eurocuk.

* * *


Ne güzel değil mi?
777 Eurocuğu bastırıp, günübirliğine Mekke’ye gidiyor, ‘Cuma namazını’ kılarak bütün günahlarınızdan arınıyorsunuz.
Allah sevabını artırsın, bir diyeceğimiz yok.
Ama bir kez de elinizi ‘vicdanınıza’ kopup ol muhterem kişilerin, yanlarında çalıştırdıkları ‘işçinin’ içinde bulunduğu sefaleti gözler önüne getirin.
O işçi, ‘kuru fasulyenin’ ve ‘nohutun’ tadını unutmuştur, aylardan beri evlerine ‘et’ götüremiyordur, belki okula giden çocuklarına ‘harçlık’ veremiyordur, ‘kredi kartı borçları’ yüzünden evine uğrayamıyordur belki de kimbilir?
Üzerindeki ‘damatlıktan’ kalan elbisesi, siyahtan kahverengiye dönmüştür de haberi dahi yoktur.
Ayakkabılarının altını kaç sefer ‘yamatmıştır’ da hatırlamıyordur.
Ama olsun, gönlü rahattır.

* * *


Nasıl olsa patronunun, bir kalemde 777 Euro’yu bastırıp Mekke’de Cuma namazını kılacak kadar hali vakti yerindedir.
Bütün umudu, patronunun “Yarabbi, rızkımı bol et ki, ben de çalışanlarımın alın terini kurumadan vereyim” şeklindeki duasındadır.
Hele hele Allah patronunun yüzüne bakar da ‘uçaklarda’ edindiği dostluklar, ‘iktidar büyükleri’ ile kurduğu yakın ilişkiler meyvesini vermeye başlarsa, işte o zaman gürün siz onu.
Günün birinde ‘sıfır kilometre’ takım elbiseyi sırtına çekip elinde beş kiloluk bir pirzola paketi ile evine girecek ve çocuklarına şöyle seslenecektir:
- “Ben demedim mi size, müjdeler olsun, patronun Mekke’deki duaları kabul oldu. Açlıktan ve yoksulluktan kurtuluyoruz. Tek göz odadan üç göz odaya çıkacağız. Hepimize birer bilgisayar alabileceğim. Hepinizi istediğiniz yerde okutacağım.”

* * *


Zenginin biri Allah’a şöyle dua ediyormuş:
- “Ey Allahım, sen kime ne vereceğini bilirsin. Ama çok acil bir şekilde 3 milyon dolara ihtiyacım var, çok sıkıntıdayım.”
Yanındaki bir gariban da şöyle seslenmiş:
- “Yarabbi, şu naçiz kulunun da halini gör. Kış yaklaşıyor, üç beş kuruş nasip eyle de kendimize bir çift ayakkabı alalım.”
Bu sözleri duyan zengin, hışımla yan tarafa dönerek garibanı azarlamış:
- “Sakın ha, Allah ile arama girme. Allah bana 3 milyon versin, ben sana nasıl olsa sadaka niyetine bir çift ayakkabı alırım.”
Yoksa, AKP zenginleri de 777 Euro’yu bastırıp Mekke’de Cuma namazına giderek, Allah ile aralarına garibanları sokmamaya çalışıyor, “Allah bize versin, biz kömür ve gıda paketleri halinde onlara dağıtırız” diye mi düşünüyorlar?
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş