15. Avrasya Zirvesi ve ötesi!

A+A-
Kenan AKIN

Sınırlarımızda “sıcak” havalar eserken ve bunca siyasi, ekonomik hatta sosyal bunalım varken, “Avrasya Ekonomik Zirvesi” nin yine İstanbul’da toplanıp, İzmir’e taşmasını önemle değerlendirmek gerekiyor.
Gerçekten de bugün sona erecek olan 15. Zirve, özellikle bölgemiz bakımından “ağırlık” arz ediyor.
15. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin galasında, Avrasya ülkelerinden, 50 civarında eski ve yeni Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan ile seçkin 200 kadar konuk buluştu.
Ritz Carlton’daki galada, Zirve’ye katkıda bulunan başarılı 6 girişimciye de ödül verildi.
Global petrol sektöründeki üstün performansı gerekçesiyle, Bayegan A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Rüya Bayegan’a, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov ödül verdi.
Su-enerji kaynak ve yollarının kesiştiği bir coğrafyanın ekonomik boyutlarını oturup tartışmak bile bulunduğumuz atmosferde her şeyden önce dengeleri sağlamlaştırabiliyor.
Avrasya’da olup bitenler veya istikbale matuf gelişmeler, dünyanın dengesini değiştirebilecek ağırlık taşıyor.
Unutulmamalıdır ki ABD’den tutun AB’ye, hatta Çin’e kadar uzanan bütün süper güçlerin gözü Avrasya üzerinde dolaşıyor.
Avrasya’nın üzerinde kurulan “Satranç Tahtası”nın bütün piyonlarına el sürülmek isteniyor.
Kim ne derse desin, 15’incisi yapılan “Avrasya Ekonomi Zirvesi” hem önemli hem de yayınladığı mesajlarla kendiliğinden bir uyarı mekanizması oluşturuyor.
Katılımcıların şahsiyetleri, zaten “Bronz Zirve”ye yine damgasını vuruyor.
Eski ve yeni bunca Cumhurbaşkanı, onlarca yerli yabancı Başbakan ve Bakan, parlamenter ve bürokrat, medya mensuplarını aynı platformda buluşturan ve Türk konukseverliğini en üst seviyede uygulayarak, ülkemizin hayranları arasına böyle kaliteli, etkili şahsiyetleri kazandıran bu tür zirveler, konferanslar, toplantılar her yıl daha da gelişiyor.
Özetle yıllardır aralıksız olarak gerçekleştirilen “Avrasya Ekonomik Zirvesi” bu sene yeniden enerji, ekonomi, kültürler ve dinlerarası diyalogu masaya yatırmış buluyor.
Ülkelerin ekonomik sorunlarının üst düzeyde, konunun sahipleri tarafından tartışıldığı bir platform oluşturan Marmara Grubu Vakfı’nın 50’ye yakın ülkeyi bir araya getirmesi gerçekten de kutlanacak bir eylem ve gelecek için bir işaret kimliğini taşıyor.
Bu arada, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Danışmanı Prof. Dr. Ali Hasanov’un Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in mesajını iletmesiyle başlayan Zirve’nin ilk gününden itibaren, konuk görüşlerinin ilgi uyandırdığını, Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Akkan Suver’in “hafif” de olsa kaza geçirmesi ve buna rağmen, hastaneden ayrılarak, galada konuklarını selamlamasının takdir, hatta sempatiyle karşılandığını kaydetmek icap ediyor. 
Öte yandan, böylesine bir organizasyonun yıllardır gerçekleşmesinde büyük çabaları geçenleri de “kutlamak” az bile geliyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları