19 Mayıs nasıl kutlandı?

A+A-
Altemur KILIÇ

Mustafa Kemal’in 93 yıl evvel ’Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının yıl dönümünde bu  “Bayram” tartışma konusu oldu. Bunca yıl sonra  acaba neden? Sebebi tabii  “mâlumdan” malum... AKP iktidarının, Mustafa Kemal ile ilgili her şeyi hafızalardan silmek, program ve projesinin gereği! Elhak başarıyorlar da! Böyle bir konu ve tartışma akıllara bile gelmezdi, “abes”  olanın tartışılması bile münafıkların başarısıdır!
“İşte böyle tartışılmalı ve ona göre kutlanmalıdır”  diyorlar! 

***


Cumhuriyetimizin geleneksel bayramları var... Onlara göre bunlar  “ritüel”  yani ayin. Ama bütün uygar ve demokratik ülkelerde de tarihlerinden kaynaklanan böyle gelenekler -ritüeller- vardır. Bunları tartışmak, kaldırmak kimsenin aklına gelmez ama bizimkilerin maksatları başka! Şimdi, 19 Mayıs işte böyle kutlanmalı diyesiler...
Demek istedikleri; bizim de dediğimiz gibi önceki gün olduğu üzere yurdun her köşesinde, halkın içten gelen heyecan ve coşkusuyla kutlaması ise tabii evet. Ancak bazılarının sinsi emelleri, bu kutlamaları ileride tamamıyla kaldırmak için bir başlangıç noktası. Bu güzel geleneği asıl anlam ve öneminden arındırmak ve  “haki” renkten, yani askeri  “ordu millet”  ruhundan koparmak için ise -ki muhakkak öyle- o başka. Yani masumiyet görüntüsü arkasında büyük fesat var!

***


Bu fesadın otopsisini Emin Çölaşan yapmış. Diyor ki;  “Dört ulusal bayramımız var ve her biri bu iktidar tarafından -farklı yöntemlerle- yok edilmek isteniyor. Buna şimdilik güçleri yetiyor. Yasa çıkarma, yönetmelik hazırlama yetkisi onlarda. Bunu sonuna kadar kullanıyorlar. Bunun nereye kadar gideceğini, sonunda nereye varacağını hep birlikte görürüz!”
Çölaşan ekliyor; “İş öyle bir boyuta geldi ki, Atatürk yaşasaydı gözaltına alınır, sonra sorguya çekilir ve tutuklanırdı: Osmanlıyı hangi gerekçeyle yıktınız?.. Türk ordusunu niçin emrinize aldınız, padişahımız efendimizin emrine rağmen harekete geçip saltanatı yıktınız?.. Halifeliği niçin kaldırdınız?.. Devrimleri niçin yaptınız?..!”  Mübalağa mı ediyor. Kesinlikle hayır; şimdilik O’na doğrudan vuramayanlar, sivil asker Atatürkçülere vuruyor onları tutukluyorlar! 
Bu arada, bu vesileyle doğru söyleyenler de var. Bu milli bayramlarda devlet protokolü, AKP ricali Anıtkabir’e gidip Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunurdu. Karşı oldukları, hatta nefret ettikleri bir insanın manevi huzurunda göstermelik bile olsa saygı duruşunda bulunmak onlara pek zor gelirdi!  “Anıtkabir’e gidip, sap gibi durmanın ne anlamı var” dememişler miydi? Artık rol yapmaktan kurtulacaklar. Büyük riyakârlık sona erecek...
İnternette okudum; bir vatansever günün anlamını ne güzel yazmış:  “Bugün 19 Mayıs 2012... Bu tarihten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Göreceksiniz. Yaşayacaksınız. Bardağı taşıran son damlayı da düşürdüler sonunda. Bardak taştı artık! Sabrın tükendiği tarihtir 19 Mayıs 2012!”

***


Mustafa Kemal ve arkadaşlarıgibi iman edelim... Her şey yeniden 1919’da olduğu gibi hile, desise ve “dalalet, hatta ihanetlere”  karşı umut ve hayallerle başlayacak inşallah!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları