45 milyon darbeci iktidar muhalifi için cezaevi aranıyor

İsrafil K.KUMBASAR

Şemdinli iddianamesi ile başlayıp, ‘Danıştay’ saldırısı, ‘Cumhuriyet’ gazetesinin bombalanması, ‘Hrant Dink’ cinayeti, ‘Malatya’ katliamı, ‘Cumhuriyet’ mitingleri, ‘27 Nisan’ muhtırası, Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki yıpratma kampanyası ve ‘Taraf gazetesine’ sızdırılan bilgilerle tırmanan süreç, bazı emekli paşaların gözaltına alınması ile doruk noktasına ulaştı.
Olup bitenleri kavramaya çalışmak yerine, hâlâ kendilerine ‘siyasi rant’ çıkarmaya çalışan bazı geri zekâlılar da, gelişmelerle ilgili ‘görüşlerine’ başvuran yandaşlarına aynen şu propagandayı yapıyorlar:
- “Helal olsun, Tayyip bey, bir ilki daha gerçekleştirdi. Dokunulmaz denilen deve dişi gibi iki generali, darbecilik suçlaması ile gözaltına aldırdı. Askeri müdahale dönemi artık kapanmıştır.”
Kimse kimseyi aldatmaya kalkışmasın.
Genelkurmay’ın ‘mutabakatı’ ve ‘oluru’ olmadan, değil ‘orgeneral’ rütbesindeki bir emekli paşayı, ‘onbaşı’ rütbesindeki bir askeri bile ‘orduevlerinde’ veya ‘askeri lojmanlarda’ gözaltına almak mümkün değil.
İşin arkasından ‘hangi çapanoğlu’ çıkacak, yakında nasılsa hep birlikte göreceğiz.

* * *

Ortada henüz hazırlanmış bir ‘iddianame’ yok.
Bir yıldan beri gözetim altında tutulan zanlılar, henüz ‘ne ile suçlandıklarını’ dahi bilmiyorlar.
Mahkemenin ‘yayın yasağı’ kararına rağmen, operasyon ile ilgili binlerce senaryo havalarda uçuşmaya devam ediyor.
Son günlerde ‘AKP Genel Merkezi’nde hazırlanıp medyaya servis edilen ve Sabah gazetesininin manşetine taşınan bir senaryo var ki, tam da ‘dudak uçuklatacak’ nitelikte.
Neymiş efendim?
Muhtemel bir darbe için ‘kaos ortamı’ yaratmayı amaçlayan 4 aşamalı harekât planı şöyle gelişecekmiş:
1-) 7 Temmuz Pazartesi sabahı eşzamanlı olarak 40 kentte, izinsiz ‘yargıya sahip çık’ mitingi yapılacakmış. Müdahale olunca “Polis laiklerle çatıştı” görüntüsü yaratılacak ve bir anda Türkiye genelinde gerilimin tırmandırılması sağlanacakmış.
2-) Osman Gürbüz’ün liderliğindeki eski ‘JİTEM mensupları’ ve ‘itirafçılardan’ oluşan 30 kadar tetikçi, göstericilerin üzerine ateş edip, ‘bazı önemli isimlere’ seri suikastler düzenleyecekmiş. Ülke kan gölüne dönecek, ordu göreve çağrılacakmış.
3-) Emekli komutanlar, eski bağlantılarını kullanarak Yüksek Askeri Şûra’da kritik görevlere ‘yakın isimlerin’ getirilmesi için kulis yapacakmış. Ağustosta yapılacak olan şûra ertelenecek, TSK içindeki ‘NATO’cuların’ rütbe alması engellenecekmiş.
4-) Mustafa Balbay liderliğindeki medya oluşumu, gerilimi tırmandıran yayınlar yapacakmış. ATO Başkanı Sinan Aygün de sık sık anketler düzenleyip, “Ekonomi bitiyor” diye açıklamalar yaparak, ‘AKP’ye alternatif’ bir parti oluşumuna gidecekmiş.
Ne kadar ‘tutarlı’, ne kadar ‘ayağı yere basan’ bir harekât planı değil mi?
Sanki, ‘Kurtlar Vadisi’ senaristlerinin elinden çıkmış mübarek.

* * *


Bugüne kadar, ‘demokrasi’ ile yönetilen ülkelerde, ‘iktidar aleyhine’ yayın yapmanın, ‘ekonomi’ ile ilgili anketler düzenlemenin, ‘alternatif parti’ oluşumuna gitmenin suç olduğunu bilmiyorduk.
Böylece öğrenmiş olduk.
Demek ki, ‘iktidara’ karşı muhalefet yapan, ‘teslimiyetçi’ politikalara karşı çıkan herkes, darbecilerin ‘suç ortağı’ imiş.
Kahvehane köşelerinde “Geçinemiyoruz” diye feryat eden milyonlarca işçi ve memur, aslında darbecilerin ‘emrinde’ hareket ediyormuş.
“Torunlarımızın yanına eli boş gitmeye utanıyoruz” diye sızlanan yüzbinlerce emekli, darbecilerin ‘kolluk kuvveti’ gibi çalışıyormuş.
Edirne’den Kars’a kadar “Boş raflara yenisini koyamıyoruz” diye kepenk indiren onbinlerce esnaf, darbecilere ‘hizmet’ ediyormuş.
Ektiği ürünün maliyetini dahi karşılamayan, “Hani biz milletin efendisiydik” diye isyan eden çiftçiler, darbecilerle ‘irtibat’ halindeymiş.
Açlık sınırının altında inim inim inleyen, rastladıkları ilk gazeteciye, gördükleri ilk kameramana “Yok mu sesimizi duyuracak” diye yalvaran ‘işsiz’, ‘aç’, ‘ser’, ‘sefil’, ‘fakir’, ‘fukara’ milyonlar, meğerse darbecilerin ‘tetikçileri’ imiş.

* * *


Diyelim ki, 40-50 darbeci için yer buldunuz?
Peki, ‘iktidara karşı’ oldukları bilinen 45 milyon suç ortağını nereye tıkacaksınız?
Var mı elinizde böyle bir cezaevi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş