856 Sayfayla uyan Türkiye diyor

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

Yeniçağ’ın eski yazarlarındanmış İsmail Şefik Aydın, kendini tanıtınca hatırladım. Bizim partinin (Hak ve Eşitlik Partisi) yeni seçilen parti meclisi üyelerinden. Yani şimdi siyaset arkadaşım. İsmail Şefik Bey’le ilk toplantıda müşerref olduk böylece. İkinci toplantıda kütük gibi bir kitapla geldi yanıma, tam 856 sayfa. İmzalamış, armağan etti.
Kitap okuma benim işim; iyi, dikkatli ve çabuk okurum, notlar alırım hangi sayfada ne var diye, sonra o notları kitabın ilk sayfasına yerleştirir kitaplığıma koyarım.  “Uyan Türkiye/Tarih Tekerrür Etmemeli” adlı bu değerli eser için 10 adet yarım dosya kağıdı not derledim. Şimdi neyi yazacağımı şaşırmış vaziyetteyim.
İsmail Şefik Aydın; haykırıyor Türk oğluna, uyarıyor tarihi göstererek, bugünkü aymazlıklar , gammazlıklar, döneklikler ve hainlikleri görsünler de, bir gün altında kalmasınlar diye, silah sıkıp çığlar koparıyor emperyalizmin zirvelerinden. Akasya Kitap’tan çıkan ve benim elimde 5. baskısı bulunan bu kitaba bir “Türkiye’yi Uyandırma Ansiklopedisi” de diyebiliriz, herkes de bulunmalı, gerektiğinde açıp bakmalı.
Ben bir yazılık kısımlar gösterebiliyorum bu değerli Dost’un eserinden, ötesi size kalmış. Buyurun bakalım:
- “Kuvayı Milliye, namuslu bir adamın yastığının altındaki tabancaya benzer”. Atatürk’ün bu sözü, Tarsus’un Gülek Kasabası’nda bir anıtta yazılı.
-Şeyh Sünusu’nin hediye ettiği Kur’an-ı Kerim, öldüğünde Atatürk’ün cenazesinin üzerine kondu.
-Atatürk Türk Ocakları’nı neden kapattı?
-Atatürk’e göre liberalizm müstemlekelerde uygulanan bir sistem. Atatürk muhaliflerinin kurduğu Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın liberalliği ile bugünküler arasında şaşırtıcı benzerlik. Oysa Adam Smith, liberallik ederken bile milliyetçiliği elden bırakmıyordu; dünyada liberalizm, İngiltere’de korumacılık ve müdahalecilik istiyordu. Ve bizim evlere şenlik liberal solumuz.
-Atatürk’ten sonra devletin başına İnönü’nün gelmesi talihsizlik olmuştur.
-Erdal İnönü, Türk bayraklarının yanına AB bayrağı çekilmesini istemişti.
-Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk’a göre, dünyanın en zengin petrol yatakları Anadolu’da.
-Adnan Menderes’in Dedesi, kim biliyor musunuz? Ege’de Büyük toprakları gasp eden, Onbaşı Hacı Ali diye biri.
-Dinlerarası diyalogcuların en büyük düşmanı ehli sünnet itikadı. -Ölünce badem gözlü olan Hırant Dink, “Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa” türküsünü tersine çevirip “Hoş gidişler ola” diyordu.
-TRT’nin Amerikan TUSLOG’la bağlantılı denetçileri.
-Kıbrıs’taki mangurtlar, Niyazi Berkes’in solculuğunu hiç beğenmemişler.
-İlber Ortaylı’ya göre II.Abdülhamit son imparator.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları