9 Mart-12 Mart süreci ve ajanlar

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

Hukukçu aslında, Medeni Hukuk Hocası... İşletme Fakültesi’nde Medeni Hukuk okutulur mu? Adamına göre ders koyacaksanız okutulur. Bu da yetmez, adam özel adam oldu mu,  “İngilizce sertifikan var, hadi İngilizce derslerine de sen gir”  de denilir.
Kimden söz ediyorum? Deniz Gökkılıç’tan. Neden icap etti? Erol Bilbilik dostumun son kitabı “Öncesi ve Sonrasıyla 9 Mart-12 Mart Süreci” adlı kitapta, bu kişi hakkında bildiklerime değerli eklemeler gördüm de ondan.
Deniz Gökkılıç 1967-1968 öğrenim yılında benim Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde hocamdı. Hiç geçinemezdik. İngilizce dersinde siyasal ve ideolojik metinler yazar tahtaya bize tercüme ettirirdi.  “AP kapitalist, CHP sosyal demokrat, TİP sosyalist, CKMP faşist...” gibi. Kendisi de “sosyalist”ti, hem de kopkoyu. “Teneke”  lakaplı (adı bende kalsın) sınıf arkadaşımla birlikte karşı çıkar tartışırdık kavga tonunda. Sonra gün oldu, bu kişi topladı tası tarağı Ankara Siyasal’a gitti. Aradan aylar geçti, baktım bir gün bir önemli gazetenin manşetinde bizim Deniz Gökkılıç, meğer CIA ajanıymış...
Meğer o “Teneke” lakaplı arkadaşım da MİT ajanıymış, o da çok sonra çıktı ortaya ve o arkadaş daha sonra MİT görevlisi oldu.
Erol Bilbilik, 12 Mart’a giden günlerde Deniz Binbaşı. Cuntalar çok o günlerde, yerinden yeten bir cunta kuruyor. Erol Bey, bunların çoğuyla irtibat halinde... Fakat bir süre sonra, çoğunun niyetini, tıynetini, bağlantılarını saptıyor, fakat çok geç, ok bir kez çıkmış yaydan. 9 Mart’ta satılıyorlar en üst düzeyde, ardından 12 Mart geliyor. Bütün bu sürecin bilinmeyenlerini merak edenlere bu kitabı hararetle tavsiye ediyorum. Siyasal tarihimizin o günleri, bu kitap olmadan eksik kalacaktır.
Evet şimdi, bazı çarpıcı aktarımlar yapayım:
-27 Mayıs’ı yapıp daha sonra tasfiye olan 14’lerden olan İrfan Solmazer, o günlerde Deniz Gezmiş ve Sarp Kuray’ı eyleme yolluyor ve kendi deyimiyle “Patır patır bomba patlatıyormuş”. Erol Bilbilik’i de pasiflikle suçluyormuş. Bu Solmazer, 12 Mart’a 24 saat kala Almanya’ya uçurulmuş, sonra da zengin olup TIR filoları kurmuş. Yine 14’lerden Orhan Kabibay da o günlerde faaldi ne hikmetse ve ne hikmetse bu Kabibay 12 Eylül’de Evren Cuntası’na da yardımcı oluyordu. Sayın Bilbilik  “Bunların yeni nesil Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’ları kullanmaları önlenmelidir” diyor.
-Peki o başarısız kalan ve 12 Martçılar tarafından tasfiye edilen 9 Mart Hareketi ne idi. Erol Bey’e göre  “Özünde Türkiye’yi ulusalcı bir iktidara kavuşturmak için yola çıkmış bir Jöntürk Hareketiydi.”
-12 Mart işkencehanesi Ziverbey Köşkü kimindi dersiniz? Sosyalist yazar Refik Erduran’ın ailesinin. İşkenceleri yöneten General Turgut Sunalp’la Refik Erduran’sa akrabalar. Erenköy işkence ekibinde ise şu ünlü MİT’çi ve de açılımcı Osman Nuri Gündeş var. Hey yavrum hey!
-AP’nin Dışişleri Bakanı Çağlayangil’in sözleri: “12 Mart’ta CIA vardır, büyük ölçüde vardır, haşhaş vardır”. 12 Mart’ta MİT de var, Bilbilik “MİT’teki bazı hainler herkesi kullandı”  diyor, bana göre de doğru diyor, bizim de bildiklerimiz var, yazdık bazılarını, ömrümüz olursa yazarız da yine.
De Gaulle’nin bir sözü ile bitireyim: “Fransız tarihinde hiçbir devrim ordu tarafından yapılmamıştır.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları