"A.Ö", Apo'dan önce "A.S", Apo'dan sonra!

A+A-
Altemur KILIÇ

“Miladı” -yeniden doğumu- bekler gibi Apo’nun İmralı’dan neler söyleyeceğini, “yol haritasını” bekliyoruz... Hükümet, Apo’nun  açılımının, kendi “açılımı” olgunlaşmadan açıklanmasını istememiş... Eşkıyabaşı da, “açılmadan”, iktidarın “açılımının” daha da gelişmesini bekliyor! Kısacası, “al gülüm-ver gülüm” danışıklı bir durum. Erdoğan ve Atalay istedikleri kadar, “Bu bizim açılımımızdır” desinler; ilk işaretleri, Karayılan-Apo verdiler. DTP talepleri açıkladı ve şimdi “açılım” onların zaman ve zemininde ve inisiyatifiyle, gelişiyor... Ve anlaşılıyor ki açılımın bam teli, Atalay’ın deyimiyle “anahtarı”, yeni Anayasa, “Kimlik” meselesi, “Türklüğün” Anayasa’dan ve ortadan kaldırılması!... Bu da aslında, Türkiye’nin bölünmesinin “yol haritası” ve AKP-DTP ortaklığında yürütülen “açılımın” aslını, faslını, maksadını gösteriyor!  CHP ve MHP, işte bunun içindir ki, Türkiye’nin iç-dış “barışına” son verecek bu “açılıma” karşılar!

STK’lar
“Koordinatör” Atalay STK’larla görüştü ve çoğundan, “şartlı- şartsız”, destek aldığı anlaşılıyor. Başta TÜSİAD, tabii, “business as usual”-yani işlerinin bozulmamasını, Kuzey Irak’ta da tıkırlarında devam etmesini isterler. Bakalım gerçek Gazi-Şehit anne ve babaları, Atalay’a ne diyecekler! Onları kandırmak güç! AKP’liler, başta Arınç, Erdoğan’ın, “tarihi” konuşmasını, ağlayarak, dinlemişler... Acaba kaçı şehitler arkasından gözyaşı döktü?

Çarşambanın gelişi
Ve herkes şimdi “Çarşambayı”, Eruh’ta Apo’nun “yol haritasını” açıklamasını bekliyor... Ama “Çarşambanın gelişi Perşembeden belli”. Ne acı tecelli; katil, 1999’da idamdan “kurtarıldı” ve bugün onun ağzına bakar, ondan medet umar olduk... Sadece bu “gafletin”, Apo’nun idamdan kurtarılmasından bugüne “taviz-ver kurtul açılımına” gelişin özeti!

Eruh-Şemdinli
Eruh, 25 yıl önce PKK’nın, ilk saldırısını lyaparak Türk devletine savaş açtığı yerdir ve ihanetin başlangıç yıldönümüdür. 15 Ağustos’ta Eruh’ta ve Şemdinli’de, şenlikler yapıldı... DTP’nin organizasyonuyla, ellerinde, PKK bayrakları ve “biji Apo” diye bağırdılar... “Apo’suz, yani PKK’sız barış olamaz” dediler. DTP’liler, bölücüler, iktidar ve yalakalarının  “aman şu sırada dilinizi tutun, açılım sürecine limon sıkmayın” uyarılarına aldırış bile etmiyorlar! 15 Ağustos “zafer” bayramı onlar için... Nasıl kutlamazlar!
Yandaş yalakaların önde gelen temsilcisi, “2. Cumhuriyetçi” Mehmet Altan, Kürt bölücülüğünün “Türk” ideologu İsmail Beşikçi’yi, “saygıyla” anarken,“bölücülüğe” karşı çıkanlara, “Türk faşistleri” diyor. Binlerce insanımızın Apo ve adamları tarafından katledilmelerinin başlangıç noktaları Eruh ve Şemdinli, Mehmet Altan ve şürekâsı için, ilk defa, sorunun çözülmesi yönünde bir umut “kalesi”! 

Erdoğan Prinkipo’da
Erdoğan, Başbakan sıfatıyla mı AKP Başkanı olarak mı “açılımı”, adalara PRİNKİPO (Büyükada’nın Rumca adı) diyerek “diğer” azınlıklara uzattı. Özellikle Rumlara inkâr edilmiş haklarının verileceğini mi vaat etti? Bu “açılımın” organizatörü, Patrikhane avukatı Kezban Hatemi...

Fesat kutusu
Potamyalı Erdoğan açtığı “kutudan”, daha ne fesatlar çıkacağının farkında mı? “Çerkez açılımı, Laz açılımı, Gürcü açılımı, Arnavut açılımı“ vb... Dün bunu bir dergiden sordular: “Apo açılımında, yol haritasında ne derse memnun olursunuz?“ diye... Ben kıvırmadım: “Eşkıyabaşı ne söylese, “Allah Bir” dese, hatta “Ne mutlu Türküm diyene”, “Türküm” dese, ona asla inanmam ve onun “yol haritasıyla” yola çıkacaklara da şaşarım!” dedim ve diyorum...

Bahçeli’nin konuşması
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yıldızlarımız hiç barışmadı... Bazı hareket ve davranışlarına karşı çıktım! Ama şimdi hakkını vermeli. Şu sırada bu mücadeleyi, cesaret ve azimle, sürdürüyor...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları