A. Türkeş’ten oğul Kutalmış’a mektup

İsrafil K.KUMBASAR

Milletlerin faaliyetlerinde, yükselmelerinde, gelişme ve refaha kavuşma çabalarında, ‘milliyetçilik şuuru’ ve ‘milliyetçilik duygusu’ en temel faktördür.
Milliyetçilik duygusundan yoksun olan bir toplumun ‘millet manzarası göstermesi’ mümkün değildir.
‘Milliyetçilik’ duygusuna sahip olmayan, ‘milli şuura’ sahip olmayan bir topluluğun birarada yaşaması mümkün değildir.
Türk milliyetçiliği, Türk milletine karşı beslenen ‘sevgi’, ‘bağlılık’ duygusunun, ‘müşterek bir tarih’ ve ‘müşterek hedeflere’ yönelme şuurunun ifadesidir.
Türk milliyetçiliği, ‘insani’ duygularla beslenen, ‘kin’ ve ‘garazı’ değil, ‘sevgiyi’ esas alan bir anlayıştır.

***


Peki’Türk milleti’ denilen gerçek nedir?
‘Müşterek bir tarih şuuruna’ sahip bulunan, ‘aynı dine’ mensup, ‘aynı kültürle’ yoğrulmuş, geçmişte ‘aynı devleti’ kurmuş, yaşatmış ve bugün de aynı bayrak altında ve sınırlar içerisinde yaşayan topluluk Türk milletini teşkil etmektedir.
Türk milleti tarifi, bu çizilen (resmi) çizgilerin dışına ayrıca taşmaktadır.
Bugün dünya üzerinde yaşayan aynı tarihe, aynı dine mensup ve aynı dili konuşan Türk topluluklarının ancak ‘üçte biri’ Türkiye sınırları içinde bulunmaktadır.
Peki ‘Türkiye sınırları dışında kalan’ Türkleri Türk milletinden saymayacak mıyız?
Türkiye sınırları dışında kalan Türkler de Türk milletindendir.

***


Türk milletinden olmak, ‘Türk milletini sevme’ve ‘Türk devletine sadakatle hizmet aşkı taşıma’, ‘vatana bağlılık duygusu içinde olma’ ve ‘Türk milletinin yükselmesi için elinden gelen her fedakârlığı yapma’ duygusu ve şuurudur.
Bu duygu ve şuuru taşıyan herkes Türk’tür.
Kalbinde ‘başka bir ırkın gururunu’ barındırmayan, ‘yabancı başka bir milletin’ özentisini taşımayan, kendisini ‘Türk’ hisseden, ‘Türklüğü’ benimseyen ve ‘Türklüğe’ adayan herkes Türk’tür.
İşte Türk milliyetçiliğinin temel görüşü budur.
‘Bu görüş ışığında’ olayları değerlendirme zorunluluğu vardır.

***

Türk milliyetçilerinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kalan Türklerle münasebetleri ve onlara karşı tutumları ne olmalıdır?
Türk milliyetçiliği, ‘dünya üzerinde nerede Türk varsa’ onlarla ilgilidir.
Türklerin ‘iyi durumda olmaları’, ‘yükselmeleri’, ‘korunmaları’, ‘kendilerine her çeşit yardım ve desteğin sağlanması’ Türk milliyetçiliğinin şaşmaz düsturudur.
Türkiye’de ‘Turancılık’ görüşleri hakkında yalan yanlış iddialar ortaya atılmış ve Turancılık düşüncesi ‘kötü’, ‘zararlı’ bir düşünce olarak Türk milletine tanıtılma yoluna gidilmiştir.
Türk milliyetçileri ‘Turancı’dır.

***


Türk milliyetçileri, insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı, ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır.
Hepiniz birer Türk Bayrağı’sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.

Alparslan TÜRKEŞ
(9 Işık Doktrini’nden)

 

 

Ömrünü ‘Türk milletine’ve ‘Türk milliyetçiliğine’ adayan Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş, Türk milletini ‘36 etnik’ parçaya bölen, ‘Türk’ kavramını ‘etnik’ bir kimliğe indirgemeye çalışan, Türk milliyetçilerine ‘ırkçı’, ‘şovenist’ ’kafatasçı’, ‘azgın milliyetçi’, ‘mafya bozuntusu’, ‘it kopuk takımı’ diye hakaret eden malum şahsın partisinden milletvekili adayı...
Ahmet Kutalmış kardeşimiz, Alparslan Türkeş’in manevi oğullarının gönüllerinde ‘babasına layık’ bir evlat olarak kalmak istiyorsa, derhal o listeden çekilmelidir.
‘Hatadan’ dönmek de büyük bir erdemdir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş