ABD-Rusya ortak yapımı Suriye anayasası hazır

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Bu hafta Sizden Gelen değerlendirme, yorum, mesajların ilk konuğu Savunma, Güvenlik ve Dış Politika Analisti Cahit Dilek.

ABD ile Rusya'nın Suriye anayasasını yazmaya başladığını hatta 24 Mart'ta ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Moskova ziyaretinde Ruslar'ın Amerikalılara bir taslak metin verdiğini söyleyen Dilek, "Sınırımızın hemen öbür tarafında dengeler yeniden kurulurken, sınırlar yeniden çizilirken Türkiye kısır iç çekişmeler (Ensar vakfı, dokunulmazlıklar, yeni anayasa) nedeniyle kafasını kuma gömerek ABD ile PYD üzerinden "görünürde" bir mücadele içine girmiş ama son Vaşington görüşmelerinden de ortaya çıkmıştır ki o iş de çoktan ABD'nin isteği doğrultusunda çözülmüştür. Bunların yanında Türkiye PKK terörü nedeniyle bütün dikkatini, kaynaklarını terörle mücadeleye yöneltmiş durumdadır. Sürdürülebilir olmayan bu durumun bir şekilde yeniden müzakere masasında son bulması maalesef zamanlama meselesidir.

AKP hükümeti, Orta Doğu'yu biz şekillendireceğiz, bizden habersiz sinek uçmaz dediği bir bölgede olup bitenlerden tamamen dışlanmış, dışarından esen rüzgarla birlikte hedefsiz ve öngörüsüz bir şekilde sürüklenmektedir. Binlerce kilometre öteden gelenler ise hem Türkiye'yi hem de bölgemizi şekillendirmektedir. ABD-Rusya ortak yapımı Suriye anayasası bunun son örneğidir" diyor.

 

 

*

 

Sodom ve Gomore

Tanık olduğumuz yozlaşmaya dair yapılacak en yerinde benzetmeyi yapmış Yaşar Yeniçerioğlu:

Sodom ve Gomore...

Bir bölümünü paylaşalım:

 "...T.Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi (cilt 27, sayfa 227-229) "LUT" maddesi şöyledir: "......peygamber olarak görevlendirilip gönderildiği için (es-Sâffât 37/133) Sodom'a gitmiştir. Kavmine Allah'a karşı gelmekten sakınmalarını, kendisine itaat etmelerini, kadınlar yerine erkeklerle beraber olmalarının büyük ahlâksızlık ve günah olduğunu bildirmiş, bundan vazgeçmelerini istemiştir. Kavmi ..."Eğer doğru söylüyorsan bizi tehdit ettiğin azabı getir" diye kendisine meydan okumuştur. Bunun üzerine Lût ...Allah'a dua etmiştir (el-A'râf 7/80-81; eş-Şuarâ 26/160-166; en-Neml 27/54-55; el-Ankebût 29/28-30). ...Allah ahlâksız kavmi helâk etmek üzere Cebrâil, Mîkâil ve İsrâfil oldukları nakledilen üç meleği görevlendirir (Fîrûzâbâdî, VI, 56).

(...) Melekler Lût'un yaşadığı yere gelince Lût daha önce hiç görmediği bu yabancıları evinde misafir eder. Bir taraftan da kavminin yapacağı kötülüğü düşünerek içi daralır (Hûd 11/77). Misafirlerden haberdar olan halk toplanıp evi kuşatır ve misafirlerin kendilerine teslim edilmesini ister. (...) Bunun üzerine melekler Allah'ın elçileri olduklarını, kavminin kendisine ve ailesine zarar veremeyeceğini, geceleyin şehri terk etmesini, sabaha yakın azabın geleceğini, karısı dahil kavminin helâk edileceğini bildirirler (Hûd 11/81). Öte yandan dışarıda evi kuşatan ve içeri girmeye uğraşan halkın gözlerini kör ederek (el-Kamer 54/37) onları evin çevresinden uzaklaştırırlar. Lût ve ailesi şehirden çıkar, sabaha karşı da şehrin altı üstüne getirilir, üzerlerine balçıktan pişirilmiş, kat kat taşlar yağdırılır ve Lût'un kavmi karısıyla birlikte helâk edilir (el-A'râf 7/83-84; Hûd 11/81-83; el-Hicr 15/65, 73-74; el-Kamer 54/37-39; et-Tahrîm 66/10) ..."

Sodom ve Gomore (veya Lût kavmi) ile ilgili hikâye kısaca böyle. MÖ. 3150-1550 yılları arasında var olan, kutsal kitaplarda bahsedilen günahkâr kentler, cinsel sapkınlıklar sebebiyle felakete uğrayan şehirler. Bugünkü Ürdün'de Lût gölü (Ölüdeniz) bölgesindedir. Arkeolojik bulgular bu şehirleri işaret etmektedir.

Tarihteki olaylardan ibret almazsanız, benzer olayları veya farklı felaketleri yaşamanız her zaman mümkündür..."

 

*

 

Eğitim şart

Erzincan'dan yazan Mahmut Kılıç Hoca"Bu dünyanın en lüks coğrafyasında yeteri kadar lüks eğitilmemiş insanların; lüks içinde yaşaması mümkün değildir" diyor:

"Ülke olarak en talihsiz yönümüz en eksik tarafımız; eğitim sistemimizi kendi sosyal, kültürel ve coğrafi yapımıza göre kurgulu yamamamızdır. (...) yüz yıllardır meydan, tarihinden, kültüründen, inancından, insanımızın ne kadar vasıflı ve kapasiteli olduğundan haberdar olmayan soysuzlara kaldı. Eğer insanımızı eğitmeyi başarabilirsek Anadolu Coğrafyası hepimize yeter ve güzide bir toplum, güzide bir millet olduğumuzu tüm dünya görebilir. Eğer bunu başaramazsak; nefsinin esiri olmuş insanlar; bugün olduğu gibi yarın da insanımıza çok büyük zararlar verecektir...

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları