ABD Sefiri, bu kez neyi denetleyecek?

İsrafil K.KUMBASAR

Kamuoyu Genelkurmay’dan sızdırıldığı iddia edilen ‘irtica ile mücadele’ planını içeren ne idüğü belirsiz bir belge ile oyalanırken, Sam Amca perde arkasında Türkiye’yi bölüp parçalama operasyonlarına devam ediyor.
ABD Ankara Büyükelçi James Jeffrey, beraberindeki kalabalık bir grup misyon şefi birlikte bugün Diyarbakır’a çıkarma yapacak.
İlk önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i sorguya çekecek olan Jeffrey, daha sonra Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği temsilcilerinin ifadelerini alacak.
Jeffrey’in programında Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği’nin de aralarında bulunduğu bazı ‘sivil toplum’ kuruluşları ile ‘dini cemaat’ temsilcileri ile buluşmak da var.
‘Embedded’ bazı yorumcular, Jeffrey’in temaslarının ABD’nin bölgeye yönelik politikalarının şekillenmesinde etkili olacağını söylüyorlar.

* * *

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, ziyareti aydınlatmaya yönelik şu analizi yapıyor:
“Tarihte hep stratejik bir bölge olma özelliğini korumuş olan Doğu Akdeniz, günümüzde özellikle ‘enerji koridoru’ ve ‘gıda güvenliği’ açısından çok büyük bir önem taşıyor.
1 Mart Tezkeresi’ni hukuki gerekçe yaparak Irak’a asker sevketme bahanesiyle İskenderun’dan Mardin’e kadar olan geniş bir sınır şeridine hakim olmayı planlayan Amerika ve İsrail, şimdi aynı oyunu ‘mayınlı arazileri temizleme’ bahanesi ile yeniden sahneye koymaya çalışıyor.
Irak’ın kuzeyindeki yapılanma, hakim olduğu petrol kaynakları sayesinde büyük bir kalkınma hamlesine girerken, Türkiye’deki bölücü örgüt de büyük bir ekonomik güce ulaştı.
Bir ülke düşünün ki, ‘kendi güvenliğini’ sağlayamıyor, işi bir başka ülkeye havale ediyor.
Siz eğer Dağlıca’nın cevabını vermezseniz, ağır aksak girdiğiniz yerden geceyarısı alelacele çekilirseniz, iş gelir işte bu noktaya dayanır.”

* * *


Daha önce bölgeyi su yolu haline getiren ABD Ankara eski Büyükelçisi Robert Pearson, 20 Temmuz 2003 tarihinde Hürriyet gazetesine verdiği bir mülakatta aynen şöyle diyordu:
- “Anadolu’nun güneyini, doğusunu ve Kuzey Irak’ı alırsanız, tek bir ekonomik bölge olduğunu görürsünüz. Bütün ulaşım yolları, haberleşme hatları, petrolün sevki, hep bu yönde gidiyor. Irak’ın kuzeyinde Türk yatırımlarını, petrol ticaretini artırarak, yerel ticareti teşvik ederek, Güneydoğu’ya ve Doğu’ya da refah getirebilirsiniz.”
Bu sözler, Irak’ın kuzeyinde temeli atılan ‘Yahudi/Kürt Devleti’nin başındaki Mesud Barzani’ye ait bir Sanalağ (Internet) adresinde aynen şu şekilde yorumlanıyordu:
- “Kürdistan’ın güneyi ile kuzeyinin tek bir ekonomik bölge ve bütünlüklü pazar şeklinde birbirine bağlanıp siyasi şekillenmeye dönüşmesi, yakında Türk devletini tamamen bölgeden tasfiye edecektir.”

* * *


James Jeffrey Abi, işte bir önceki selefi döneminde ‘ekonomik bütünleşme’ yolunda atılmaya başlanan o adımların ‘hangi safhaya’ ulaştığının denetimini yapacak.
Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, şöyle diyor:
- “Tarihi fırsat ifadesi ile başlayan tartışmalar ABD’nin, çözüm için baskı uygulamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle Büyükelçi’nin ne söyleyeceği büyük önem taşıyor.”
Peki, ABD Büyükelçisi bu kez ne söyleyecek?
CIA’nın parazit yapan haberleşme uydularından sızan bilgilere göre Jeffrey, özellikle DTP’li belediye başkanlarına şu tavsiyede bulunacak:
- “Siyasi çözüm için gereken altyapıyı oluşturduk. Şartlar hemen hemen olgunlaşmak üzere. Biz bu işi halledene kadar lütfen biraz çenenizi kapayın, susun. Tepki çekebilecek sert ifadeler kullanmaktan kaçının. Çoğu gitti azı kaldı. Biraz daha sabır.”
Uyuma ey Türk milleti!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş