Abdullah Gül'ün AB Konseyi'ndeki Çeçen dansı

İsrafil K.KUMBASAR

Meclis’te yapılan Cumhurbaşkanlığı oylaması yapılırken 2000’li yıllar canlanıverdi birdenbire gözlerimizin öncesinde...
Kafkaslar’a tamamen hakim olmak isteyen Rus emperyalizmi, Çeçenistan’da devam eden şanlı direnişi çökertmek için ağır silahlar eşliğinde yeniden harekete geçmişti.
Çeçenistan’ı havadan ve karadan abluka altına alan Ruslar, Aslan Mashadov yönetimine bağlı kentleri birer birer işgal etmiş, başkent Grozni’nin kapılarına kadar dayanmıştı.
‘Kadın’, ‘çocuk’, ‘ihtiyar’ demeden yapılan kanlı katliamlar, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir nefret uyandırmaya başlamıştı.
Bülent Ecevit’in Rusya gezisini ‘ihanet’ kabul eden muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları, yurt çapında mitingler düzenleyerek, hükümeti olup bitenlere karşı ‘kayıtsız’ kalmakla suçluyorlardı.
19 Aralık 1999 tarihinde Milli Gençlik Vakfı tarafından Bursa’da düzenlenen büyük mitingde konuşan Fazilet Partisi Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener, şöyle diyordu:
- “Siz yaşasın bağımsız Çeçenistan diyorsunuz.  Ecevit ise, ‘Çeçenistan Rusya’nın iç meselesidir’ diyor. Bakalım kararlı sesiniz, kurtları kuşları uyandırabilecek mi?”
Aynı günlerde Milli Gazete’ye bir açıklama yapan Abdullah Gül ise, şu ifadeleri kulanıyordu:
- “Çeçenistan’daki insanlık dramına kayıtsız kalan hükümeti tarih asla affetmeyecektir.”

* * *

Derken, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, ‘Rusya’nın Çeçenistan’a yönelik saldırılarını’ içeren bir raporu gündemine aldı.
Rusya’nın, 27 Ocak 2000 Perşembe günü yapılacak olan oylamayı etkilemek amacıyla yürüttüğü yoğun diplomatik çabalar, herhangi bir sonuç vermemişti.
Durum, Rusya için oldukça kritikti.
Sonucu, ‘Türkiye adına’ oy kullanacak olan 12 parlamenterin nihai tutumu belirleyecekti.
Bir hafta önce Strasbourg’a giderek ‘kulis faaliyetleri’ yapan iktidar kanadına mensup milletvekilleri, oylamadan iki gün önce, yani Salı günü ‘Cumhurbaşkanlığı seçimleri’ nedeniyle Ankara’ya çağrıldı.
Türkiye’ye dönen AKPM temsilcileri, kritik oylamada hazır bulunmak için Çarşamba akşamı THY’den sorumlu Yüksel Yalova nezdinde girişimde bulundular.
Yalova, THY’nin elinde o gün için uygun bir uçağın bulunmadığını belirterek, kendilerine ‘ATA uçağını’ önerdi.
AKPM temsilcileri, bu kez Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin kapısını çaldılar.
Bahçeli, kendisinin dahi kullanmadığı uçağın tahsisi için, hemen ilgili birimlere talimat verdi.
Uçak, Perşembe sabahı saat 05.00’te Strasbourg’a havalandı.

* * *


Avrupa Komisyonu Parlamenter Meclisi’nin öğleden sonraki oturumunda, önce Çeçenistan’daki saldırılarını durdurması ve soruna ‘diyalog yolu’ ile barışçı bir çözüm araması için Rusya’ya acil bir çağrı yapıldı.
Ardından, zulmün devamı halinde ‘AKPM’de görevli Rus heyetinin oy hakkının askıya alınması’ yönünde bir yaptırım uygulanması için verilen teklifin oylamasına geçildi.
‘Elektronik tertibat’ çalışmadığı için, oylama önce ‘el kaldırılarak’ yapıldı.
Ancak, ‘tam sayım’ yapılamayınca, “Evet” oyu kullanan parlamenterlerin ayağa kalkmaları istendi.
DSP milletvekilleri Uluç Gürkan, Atilla Mutman ve Tayyibe Gülek, bağlı bulundukları, ‘Sosyalist’ grubun kararına uyarak oturmayı tercih ettiler.
MHP’li Mehmet Telek ve Hüseyin Kalkan, DYP’li Mehmet Sağlam ve Cevdet Akçalı, ANAP’lı Şükrü Yürür ve Süha Tanık ile FP’li Oya Akgönenç ise ayağa kalkarak “Evet” oyu kullandılar.
Peki, Abdullah Gül ne yaptı?
Önce, titrek gözlerle sağına soluna bakınarak ‘ayağa kalkar gibi’ yaptı.
Ancak, ‘yakın ilişkide içinde’ olduğu ‘Hristiyan Demokrat’ gruba mensup bazı temsilcilerin ikazı üzerine oturarak Rusya’ya destek verdi.
‘Rus heyetinin oy hakkının askıya alınması’ önerisi, 73 oya karşılık 81 oyla reddedildi.

* * *

Kıssa’dan hisse:
‘Sözü’ de ‘özü’ de bir olan Abdullah Gül’ün ortaya koyduğu bu tavır, Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde yapacaklarının teminatıdır.

NOT: MHP Antalya eski milletvekili Dr. Nesrin Ünal’a yaptığı bu çok önemli hatırlatma için teşekkür ederiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş