Açıklanan iddianame ile birlikte havaya uçan Ergenekon balonu

İsrafil K.KUMBASAR

12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye’de ele geçirilen el bombaları ile başlayan, yapılan son operasyonlarla birlikte genişleyip ‘nitelik’ değiştiren meşhur Ergenekon soruşturmasında günlerdir merakla beklenen iddianame nihayet açıklandı.
‘2551 sayfadan’ oluşan ve ekleriyle birlikte ‘441 klasöre’ sığdırılan iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
Ergenekon soruşturmasına ‘temel’ teşkil edecek en önemli verinin, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu söylenen ‘günlükler’ olduğu iddia ediliyordu.
Oysa, o günlükler iddianamede yer dahi almadı.
Sanıkların, terör örgütü kurmak, terör örgütüne yardım etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik etmek iddialarıyla yargılanmaları talep ediliyor.
Oysa ortada ele geçirilmiş, bir tek silah yok.
Soruşturmanın başlamasına neden olan ‘el bombaları’ bile mahkeme kararı ile yok edildi.
Sanıklar, iddialardan ‘ayrı ayrı’ yargılanacak.
Yani?
Görünen tam bir fiyasko.

* * *

Bugüne kadar soruşturmayı sanki ‘kendi inisiyatifi’ ile yürütüyormuş gibi bir hava estiren iktidar, aylar sonra ortaya çıkan iddianameyi görür görmez hemen geri adım attı.
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, şöyle dedi:
- “Hükümetin herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. Hükümet, soruşturmayı yönlendiremez. Böyle bir yetkisi yoktur. Yargı bağımsızdır. Tamamıyla savcıların yönettiği bir süreçtir. Hükümetin bu sürece dahil olması mümkün değildir.”
İddianameyi kamuoyuna açıklayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ise, aynen şu ifadeleri kullandı:
- “Soruşturmanın başladığı tarihten itibaren yazılı ve görsel basında, gizli belgelerin yayımlanması suretiyle, gizlilik ihlal edilerek birçok yorum yapılıyor. Yayın ve yorumların büyük bir bölümünün gerçek dışı olduğunu ifade etmek istiyorum. Medya yanlış yönlendiriyor: Örneğine az rastlanan, bir kısmı da gizli olan belgelerin medyada yayımlanmasıyla, soruşturmanın gizliliği ihlal edilmiştir. Bu yayınların büyük bölümü maalesef gerçek değildir. Bilgi kirliliğine neden olmuş ve halk yanıltılmıştır. Bu haberler bazı gruplar tarafından yanlış algılandığı için yargı aleyhine de haksız ve ağır eleştirilere neden olmuştur.”

* * *


‘İcra’ makamında olan, ancak sıradan bir vatandaşmış gibi ‘şikâyet’ eden sayın savcıya soruyoruz:
Soruşturmanın gizliliğini ihlal edenler kimlerdir?
Madem ‘gizlilik’ esastı da, soruşturma ile ilgili bugüne kadar gazetelerde ‘çarşaf çarşaf’ yer alan ‘gerçek dışı’ haberler ve yorumlar için neden gereken önleyici tedbirleri almadınız?
Bugüne kadar, verdikleri yalan haberler ve yaptıkları yanlış yorumlarla ‘bilgi kirliliğine’ neden olup ‘halkı yanıltan’ hangi gazete veya gazeteci hakkında soruşturma açtınız?
‘Sanıkların’ bile bilmesine izin verilmeyen ‘suçlamalar’ hakkında medyaya servis yapanların hangisini ortaya çıkarıp haklarında işlem yaptınız?
‘İçeride’ muhbir olup olmadığını araştırdınız mı?
‘Fikir’ beyan etme sınırını geçip, ‘savcı’ konumunu da çoktan aşıp, kendilerini ‘yargıç’ yerine koyan ve sanıkları ‘yargısız’ infaza tabi tutmaya kalkışan hainlerin yaptıkları yanlarına kâr mı kalacak?
 “Bunlar nükleer silah üreteceklerdi. Bütün terör örgütlerini aslında Ergenekon yönetiyor” diye mide bulandıran ‘CIA’nın gelini Yasemin Çongar ve “Değerli arkadaşım Hrant Dink’i Ergenekon öldürdü”  diye yumurtlayan ‘Pravda’nın tavuğu Ali Bayramoğlu, hiçbir şey olmamış gibi ellerini kollarını sallayıp ortalıkta dolaşmaya devam mı edecekler?

* * *


İktidara karşı ‘etkin bir toplumsal muhalefet’ yürütenlerin, ‘örgüt üyesi’ diye geceyarısı evlerinden paketlenip, ‘safdışı’ bırakılmaları döneminin artık sonuna doğru yaklaşıyoruz.
Beklenenin aksine, bu iddianameden ‘sanıklar aleyhine’ önemli herhangi bir sonucun çıkacağını zannetmiyoruz.
Ama aynı iddianame, çok canlar yakacak.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş