Adana’nın seçimi...

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Geri sayım başladı; 7 Haziran 2015’te yapılacak nihai akıbet seçimine 40 günden az zaman kaldı madem, yollara düşelim artık dedik; 01 Adana’dan başladık memleketin hali pür mealini anlama çalışmalarına...

*  *  *

Aranızda kebap, halka tatlı vs. özetle  “lezzet aşkı”na buralara geldiğimi iddia edenler çıkabilir; kanmayın! Daha Şakir Paşa Havaalanında başladım nabız tutmaya...

En sağlam anket denekleri kimlerdir;

Bingo! Taksiciler tabii ki.

Havaalanından bindiğimiz takside şoföre sordum;

Ne olacak Adana’nın hali?

 “CHP ile MHP yarışır” dedi.

Daha önemlisi;  “Ben AKP’ye oy verdim. Bir daha da verirsem...”  diye saydırmayla devam etmesiydi; “cayanlar” belirleyecek sonuçta neticeyi.

Çok değil birkaç saat sonra, yine Adana merkezde Seyhan, Çukurova, Sarıçam güzergâhında bir başka taksi şoförü üzerinde yaptım sağlamasını, onun da kanaati aynı;

-CHP-MHP paylaşır Adana’yı.

*  *  *

Son genel seçimde AKP yüzde 49’lara ulaşmıştı Adana’da. CHP yüzde 25 oy alırken, MHP ise yüzde 12’de kalmıştı. Şehrin milletvekili dağılımı 6 AKP, 4 CHP, 3 MHP şeklinde; ha bir de geçenlerde ölen HDP’li Murat Bozlak’ı TBMM’ye gönderdi Adana seçmeni; bağımsız adaydı.

 Yerel seçimde bu tablo tersyüz oldu. Yarışa eski Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile giren MHP, Büyükşehir seçiminde AKP ile arasındaki  “kapanmaz”  denilen 200 bin oy farkını kapatıp, 20 bin de fark atmayı başardı. MHP, İlçe Belediye Başkanlıklarının da 8’ini kazanırken, AKP 4, CHP ise 3 belediye başkanlığı alabildi.  Bu tecrübenin özgüveniyle, öyle üç, beş değil; listenin yarısını taşımayı planlıyorlar Meclis’e...

Bu hedefin gerçekleşebilirliği tek başına MHP’nin çalışması, adayların karizması, belediyecilikteki  “kale” etkisinin katkısına bağlı değil; HDP girdiği son seçimde yüzde 8’in üzerinde oy aldı Adana’da. Barajı aşarsa 1 vekili kesin gibi; çıkaramazsa... İşte o zaman Güneydoğu’da AKP’ye yapacağı etkiyi, Adana’da görünen o ki MHP’ye yapacak HDP:

+1 vekil.

*  *  *

Bir de Adana Demirspor’da gözler şu ara!

 “+ 1 vekil”de taraftardan, kulübe desteğini ilk günden bu yana gizlemeyen MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı’na  “şampiyonluk hediyesi” olabilir diye bir dedikodu var Adana sokaklarında.

Bu sezonki başarısında Samet Aybaba ve Ünal Karaman’ın imzası bulunan Adana Demirspor sıradan bir şehir takımı değil; bir Trabzonspor gibi düşünün mesela... Üç büyükleri tanımıyor sporseverler; rağbet  “halkın takımı” Adana Demirspor’a...

Yine bu sezon, Büyükşehir Belediyesi bünyesine alınan, Sedat Sözlü Asbaşkanlığındaki ASKİ Kadın Basketbol Takımı’nın Beşiktaş ve Galatasaray’ı devirip Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe ile final oynaması, ligde de son güne kadar  “kafaya mücadelesi”nin psikolojik etkisini hissetmek mümkün Adana’nın özellikle genç seçmeninde.

*  *  *

İşin  “ama”sına gelecek olursak...

Kod adı  “Büyükşehir Yasası’nın cilveleri” olan bir musibet var ... Vatandaş  “her şeyi” ve  “hemen” istiyor . İktidar partisindensen, hele de seçim varsa ufukta alâ; ama muhalefetteysen eğer çıra gibi yakıyor  “merkezi idare”.

 Önceki gün Saimbeyli’de muhtarlarla yapılan toplantıda, ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar  “sıkıntı”nın kaynağını  “Bilal’e anlatır gibi” anlattı:

-Biz bir sabah uyandık ve bir baktık Büyükşehir olmuşuz. Bu kadar. O günden sonra daha fazla araç gelmedi bize, yardım gelmedi. Borç yükünden başka bir şey getirmedi Büyükşehir yasası üstümüze...

Geniş ve sarp bir coğrafyada, Akdeniz’in kıyısından Toroslar’ın zirvesine kadar her noktaya  “devlet hizmeti” götürmek zorunda belediye; üstelik de  “devlet”i ele geçiren siyasilerin gasp ettiği  “devlet imkanları”ndan mahrum olarak gerçekleştirmek durumunda bu mucizevi işi.  Zor yani... Ama yöre halkının şansı, Sözlü “zoru başarırız, imkansızsa zaman alır” kafasında biri.

*  *  *

MHP listesinin  “kontenjan” ağırlıklı olması üzerine hayli polemik yapılmış Adana yerel basınında.  “Sıkıntı var mı”  özellikle gözlemlemeye çalıştım;  hayal kırıklığına uğrayan elbette var; normal, herkes bir beklentiyle çıkıyor siyaset yolculuğuna. Ama  “küsen” yok, en azından benim konuştuğum adaylar içinde öyle. Sanırım en doğru niteleyen  “hırs” olur Adana’da yaşananı; “hırs” yapmışlar, bütün enerjilerini sandığa akıtmaya kararlı görünüyor ülkücüler burada.

Tufanbeyli yaylalarında, Güzelim köyündeki evlerinde bizi Yörük tarhanası, soba böreği ve eşine az rastlanır bir güler yüzle ağırlayan Gündoğan ailesi mesela... Dr. Adem Gündoğan 10. Sıra adayı.  “Biz abim 1. Sıradaymış gibi çalışıyoruz” diyor kız kardeşi. Keza stajyer avukat kızı Dilay hep yanında babasının; Ankara’dan üniversite arkadaşları gelmiş 10. Sıra için çalışmaya.

Veteriner Ali Demir 6. Sırada; arı gibi... Nereye baksanız ya posteri, ya ilanı, ya kendisi...

9. sıradaki Mehmet Ali Arslan, eski Ülkü Ocakları Başkanı, siyasetin genç yüzlerinden. Adana’ya gelmeden önce günde ortalama 2 ila 3 açıklaması düşüyordu e-posta adresime; şehre gelince kendisi çıkıyor aynı sıklıkta karşıma; her yerde...

Keza mevcut milletvekillerinden yeniden aday gösterilenler. Seyfettin Yılmaz’la karşılaştık; o da sahada...

Ankara’dan Adana’ya transfer Mevlüt Karakaya yapı itibarıyla  “sıcakkanlı”; bir de Toprak Mahuslleri’ndeki geçmişinden  “tarım”a , çiftçinin dünyasına aşina, çok zaman almayacağa benziyor kaynaşması Akdeniz insanıyla.

Kaldı ki durum nasıl diyorlar  “fifty-fifty”; CHP de liste kazasına uğramış Adana’da. Üst sıraların fellah adaylarla kapatılmasına Türkmen Aleviler başta olmak üzere öfke büyük tabanda. Davutoğlu  “Yörük-Türkmen Başbakan” olmakla övünüyor ama listesi tam tersine bu  “genetik”ten fersah fersah uzaklaşıldığını gösteriyor.

AKP’nin ne adı var ne sanı Adana sokaklarında; “düz ova” sında CHP adı biraz daha yoğun telaffuz edilirken, bu üstünlük  MHP diyenlere geçiyor rakım yükseldikçe. Merkezde tercihlerin belirleyicisi  “ekonomik vaatler”; CHP beyannamesi tutmuş; MHP’nin beyanname etkisi bugünden sonra ölçülebilir hale gelecek vatandaşta.

Yukarılara çıktıkça ise damı akan, duvarı çatlak derme çatma evlerinde bile “memleket meselesi” ne kahırlanıyor insanlar hâlâ. Torosların tepelerinde her köyde aynı cümle;  “bir yayık ayranı içirmeden salmam”. İkram öyle içtenki, yokluklarını, yoksulluklarını öyle zengin gönülle paylaşıyorlar ki; içiyoruz kana kana...

MHP’nin Adana 5. Sıra adayı Yörük Ali Paşa namlı Emekli Tuğgeneral Ali Aydın’la misafir olduk o evlerden birine.  “Sen Meclis’e gir, ben bunların dokuz tanesine sıkmış gibi hissedeceğim” dedi evin sahibi sesi titrereyek.

“Bunlar”  dediği PKK’lılar.  “Ben bu koyun çobanı halimle anladım Ermenilerle bir olduklarını...” derken iktidara isyan halindeydi (ki “Ermenicilikle ittifak” hemen her ailesi mezalim yaralısı Adana için çok geçerli bir “buz gibi soğuma” sebebi )bir koyun çobanının anladığını onlar nasıl anlamazlar ki?

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları