Adolf Hitler örneği

A+A-
Altemur KILIÇ

Demokrasiyle mutlak iktidara geçenler her zaman “demokratik” olamıyorlar; diktatör oluyorlar. Totaliter rejimi getiriyorlar. Demokrasiyle iktidara gelseler de sonra mutlak iktidar onları bozuyor, diktatör oluyorlar... Kendi düşüncelerini milletin düşüncesi sanıyorlar...
Zamanımızda bunun iki örneği var: Almanya’da Adolf Hitler ve İtalyan lideri Benito Mussolini... İkisi de iktidara seçimle, demokrasiyle geldiler ama sonra demokrasiyi yok ettiler...Fakat ikisinin de sonu iyi olmadı. Mussolini’nin cesedi metresi Clara Petacci’nin cesediyle çengele asıldı... Hitler de 1945’te Kızılordu Berlin’i ele geçirmeden önce orada metresi Eva Braun’la intihar etti ve cesetleri yakıldı.
Hitler Almanyası ile Mussolini İtalyası kırklı yıllarda ve 2. Dünya Savaşında Müttefıklere karşı bir “Mihver”di. Sonunda bu mihver çöktü, yeni bir dünya kuruldu.

***


Alman Şansölyesi Adolf Hitler 1937’de iktidara seçimle ve demokrasiyle gelmişti ama sonra sapıttı. Kerameti sorulmaz tek adam oldu ve ülkesini felakete sürükledi.
 Adolf Hitler hikayesi gerçek bır efsanedir. Silik bir ev boyacısı. Birinci Dünya savaşında onbaşı. Avusturyalı Onbaşı Adolf Hitler. Milliyetçi bir partinin başına geçiyor. Ve sonunda savaştan yorgun ve Versay Antlaşmasıyla, ağır harp tazminatlarıyla yıkılma noktasına gelen ve Ruhr sanayi bölgesi işgal altında kalan ülkeyi ayağa kaldırıyor...
Hitler döneminde Alman parası sağlamdı... Otoyollar, binalar, tanklar, uçaklar yapıldı; fakat akıbet değişmedi.
Bir darbe girişiminden sonra hapis yatıyor ve hapishanede “Almanya’nın yol haritası” olacak Mein Kampf (Kavgam) kitabını yazıyor. Sonra aydınları ve işadamlarını arkasına alarak iktidar ve diktatör oluyor... Demokrasiye ve çok partili rejime son veriyor... Alman Parlamentosunun bir geri zekâlı tarafından yakılmasını vesile ederek muhalefeti tasfiye edip tek partili rejimi kuruyor. Gizli polis Gestapo’yla ülke bir korku imparatorluğu oluyor...
Ve Almanyanın mağlubiyetine sebep olduğu iddiasıyla Yahudilere karşı mezalim... Toplama kampları...
Partinin SS kuruluşu düzenli orduya alternatif oluyor...
Hitler yerini sağlamlaştırdıktan sonra dışarıya açılıyor. Silahlanmaya başlıyor... Önce anavatanı Avusturya’yı ilhak ediyor... Sonra sıra Çekoslovakya’ya geliyor. Batılıların Çekoslovakya’daki Alman bölgesini, Südet’i işgal ediyor... Nihayet Polonya ve Büyük Savaş!
Ama en sonunda Rusya’ya saldırıyor ve Moskova önünde Stalingrad’da hezimete uğruyor... Bu da sonu oluyor... Bu akıbet, “bindirilmiş” oy çoğunluğu tramvayı ile iktidara gelen, fakat “Tek Adam” olmak isteyenlere ders ve ibret olmalıdır...
Bir yaprak daha

Canımdan can, Türk Basınından bır kaya koptu: Can yoldaşım, eski Bakanım, Eski Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş vefat etti... Geçirdiği beyin kanaması yüzünden, aylardır yoğun bakımdaydı. İki hafta önce, onu hastanede ziyaret ettim. Keşke etmeseydim. Onu öyle şuuru, gözleri kapalı, aletlere borulara bağlı olarak hatırlamasaydım. Eski günlerdeki gibi, bir ay kadar önce  Alanya’ya gelişindeki gibi hatırlasaydım!
Bir kaç yıldır hemen hemen, her sabah, ya ben onu ya o beni arar, memleket ahvalini konuşur, dertleşirdik. “Ne olacak ülkemizin hali” diye. O bana hep cesaret ve umut verirdi: “Korkma Altemur; Atatürk’ün devletini kolay bitiremeyecekler” diye!
Bakanım olmuştu ama, bundan önce ve öte, kırklı yıllarda Bâbıâli’de meslektaş ve dosttuk: Ben Vatan gazetesi gece sekreteri, Ali Ihsan, Dünya gazetesinde, yazı işleri müdürü iken,  haber paylaşır, manşet kararlaştırırdık.
Bir başka bağımız daha vardı:
“Gaziantep”!.. Göğüş Gaziantepli, ben de Kılıç Ali’nin oğlu olarak gönülden “Ayıntaplı”. Onu çok arayacağım... Patates gibi olduk: En iyilerimiz toprak altında!
Ali İhsan’ın hayırlı evlâdı,  gazeteci yazar Zeynep Göğüş’ü kucaklıyor, sabırlar
diliyorum.
Dedim ya yaprak dökümü...
Bir hemşerimi ve bir meslektaşımı daha, Necdet Sevinç kardeşimi de kaybettik...
Nurlar içinde yatsın...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları