Ahmedinecad’ın Lübnan ziyareti

A+A-
Haydar ÇAKMAK

İran Cumhurbaşkanının 13-14 Ekim tarihlerinde yaptığı Lübnan ziyareti Arap, İsrail, Avrupa ve ABD basını tarafından yakından takip edildi ve Orta Doğu bölge uzmanları önemli analizler yaptılar. Her ne hikmetse Türk basını bu ziyareti fazla gündemine almadı. Oysa ki İran Cumhurbaşkanının Lübnan gibi sorunlu bir ülkeye yaptığı ziyaret İsrail, ABD, Arap ülkeleri kadar olmasa da bir bölge ülkesi olan Türkiye’yi de ilgilendirmesi gerekirdi.
İran İslami rejimi 1979’da iktidarı ele geçirince kendi ulusal çıkarları açısından daha önemli olan dünyanın çeşitli bölgelerinde ve kendi yakın çevresinde bulunan İslam ülkelerindeki Şiileri organize ederek birlikte hareket etme ve İran ulusal çıkarları doğrultusunda başarıyla kullanmış ve bunlar üzerinde nüfuza sahip olmak için önemli çalışmalar yapmıştır. Bugün Irak’ta ve diğer Körfez ülkelerindeki Şiiler üzerinde İran önemli nüfuza sahiptir.
1983’te bizzat Ayetullah Humeyni’nin özel maddi ve manevi desteği ile Lübnan’da kurulan Hizbullah örgütü zaman içinde artarak devam eden İran desteği ile sadece Lübnan’da değil bölgede de önemli bir güce dönüşmüştür. Hizbullah’ın ülke içindeki gücüne paralel olarak İsrail hedeflerine yaptıkları saldırılarla radikal Sünni ve Şii İslamcılar arasında sempati toplayıp güçlenmiştir.
 Lübnan’da devlet içinde bir devlete dönüşmüşlerdir. Kendi okulları, üniversiteleri, kendi elektrik santralleri, kendi hastaneleri gibi olanaklara sahipler, adeta bir devlete dönüşmüşlerdir.
Sempatizanlarından vergi toplayıp askere alır gibi militan alarak İran desteği ile askeri eğitim ve vurucu gücü yüksek silahlara da sahiptirler. Temmuz 2006’da bilindiği gibi İsrail Hizbullah’ı yok etmek için büyük bir güçle Lübnan’a girmiş, örgüte ciddi bir darbe vurmuş ama önemli kayıp vermelerine rağmen İran’ın  desteği ile eski güçlerine kavuşmuşlardır.
1941’de Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Lübnan, Anayasası gereği Cumhurbaşkanı Hıristiyan, Başbakanı Sünni ve Meclis Başkanı da Şiiler arasından seçilmektedir. 1932’den bu tarafa Lübnan’da nüfus sayımı yapılmamaktadır. Oysaki bugün ülke nüfusunun yüzde 30’unu Şiiler oluşturmaktadır, Hıristiyan nüfusu oldukça azalmıştır, ama ülke yönetiminde Şiilerden daha önemli konumundadırlar.
Bu durum Şiileri çok rahatsız etmekte ancak İran dışında uluslararası bir destek bulamayacaklarını bildikleri için şimdilik bu adaletsiz iktidar paylaşımını değiştirme teşebbüsünde bulunmamaktadırlar.
Ahmedinecad’ın Lübnan ziyareti ve Hizbullah’a desteği ABD’yi de rahatsız etmiştir. Hizbullah’ın genel sekreteri Hassan Nasrallah,  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a hoş geldin konuşmasında İran’ın kendilerine, Filistin’e ve Suriye’ye verdiği maddi ve manevi desteği hiçbir ülkeden görmediklerini belirterek sonsuz teşekkürler etti.
İran kendisine bir Şii güvenlik kuşağı oluşturmayı başarmıştır. Dünya’nın neresinde Şii grup varsa onlar arasından kendi çıkarlarına uygun davranacak bir örgütlenmeyi sağlamıştır. Zaten bu nedenle de ABD, İsrail ve diğer İran karşıtlarını endişelendirecek bir caydırıcılığa sahip olmuştur. ABD ve İsrail bu durumu  çok iyi bildikleri için İran’ı ve tehditlerini ciddiye almaktadırlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları