Akademik Sayfalar paneli

A+A-
Ahmet SEVGİ

Geçen hafta sonu Konya’da, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Merhaba gazetesince ortaklaşa düzenlenen  “10. Yılını Geride Bırakan AKADEMİK SAYFALAR ve Konya Kültürüne Katkıları” konulu bir panel gerçekleştirildi ki önemine binaen bugünkü yazımızda söz konusu etkinlik üzerinde durmak istiyoruz.
“AKADEMİK SAYFALAR”; önce Konya Postası’nda (7 Mayıs 1998’den 17 Ağustos 2000 tarihine kadar sayfa olarak; 24 Ağustos 2000- 1 Kasım 2001 tarihleri arasında da katlandığında 8 sayfa olacak şekilde fasiküller halinde) sonra da Merhaba gazetesinde (26 Mayıs 2004- halen devam ediyor.) yayımlanan bir bilim, kültür ve sanat ekidir. 29 Aralık 2010 tarihi itibarıyla 10. cildini tamamlayan ve Konya’nın kültürünü, edebiyatını, tarihini, gelenek ve göreneklerini, masal ve efsanelerini, tarihî şahsiyetlerini, arkeolojik eserlerini vs. kayıt altına almayı gaye edinen ve bu yolda önemli mesafeler kat eden “AKADEMİK SAYFALAR” ı çeşitli yönleriyle halka tanıtmak ve “AKADEMİK SAYFALAR” yazarlarına şükran plâketi vermek için düzenlenen panel, 19 Mart 2011 Cumartesi günü Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda TYB Konya Şubesi başkanı Bekir Şahin’in açış konuşmasıyla başladı. Protokol konuşmalarından sonra panele geçildi. Panel başkanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, “Akademik Sayfa”nın ilk örneklerini göstererek başladığı konuşmasını: “Akademik Sayfalar Konya’da önemli bir açığı kapatmıştır. Akademik Sayfalar öyle bir hale gelmiştir ki iki eli kanda olsa bile yazarları kendilerini yazı yazmak zorunda hissetmektedirler. Çünkü Akademik Sayfalar bir değerdir ve yazarları da bu değerin farkındadırlar” şeklinde sürdürdü.
Akademik Sayfalar’ın yayın hayatına nasıl başladığını anlatan Akademik Sayfalar editörü Av. Mehmet Ali Uz: “Türk kültürü büyük bir erozyona uğramıştı. Türk dili tasfiyecilik ile son derece zayıflamıştı. Gençlerimiz değil 100 yıllık kitaplarımızı, 30 yıl önce yazılan kitapları bile okuyup anlamakta zorlanıyordu. Öyle bir ortamda kültür ekinin çıkarılması çok faydalı olacaktır diye düşündük. Böylece Akademik Sayfalar çıkmaya başladı”  dedi.
“Akademik Sayfalar’ın Konya kültürüne katkıları nedir?” sorusuna şu önümde gördüğünüz 10 ciltlik “Akademik Sayfalar Külliyatı” dır desem, sanırım en kestirme cevabı vermiş olurum, diyerek söze başlayan Prof. Dr. A. Habip Sakızlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akademik Sayfalar’da herkes kendini ifade etme imkânı bulmuştur. Akademik Sayfalar’da öyle güzel yazılar var ki böyle bir imkân olmasaydı o hikâyelerin, o düşüncelerin ve o hatıraların hiçbiri kuvveden fiile çıkmayacak -Allah gecinden versin- yazarlarıyla birlikte mezara gidecekti.”
Panelin dördüncü konuşmacısı Doç. Dr. Caner Arabacı da özet olarak şunları söyledi: “Akademik Sayfalar, kültüre hizmet konusunda kendi kültür adacığını oluşturmuştur. O da, kültürün değişik alanlarında meyvelerini verenlerin buluştuğu yer olmuştur. Onun için Akademik Sayfalar’ın Konya kültürüne hizmetini ölçmek pek de kolay olmayacaktır.” 
Panelin son konuşmacısı Hasan Yaşar “Akademik Sayfalar”ın özel sayıları hakkında bilgi vererek, Hacıveyiszade, Ali Ulvi Kurucu, Arif Nihat Asya, Mehmet Akif gibi birçok değerli şahsiyetle ilgili özel sayılar çıkarıldığını belirtti ve 40-50 yıl sonra Akademik Sayfalar’ın araştırmacılar için çok önemli bir kaynak olacağını söyledi.
Kısacası; günden güne dilin yozlaştığı, sanatın irtifa kaybettiği, tarihi eserlerimizin yıkılmaya terk edildiği, kitap ve okumanın yerini televizyon izlemenin aldığı ve nihayet geçmişini reyting kaygılarıyla hazırlanan pembe dizilerden öğrenmeye itilen bir toplumun her ilinde  hatta her ilçesinde oraların dilini, tarihini ve kültürünü korumayı amaç edinen, “Akademik Sayfalar” misali yayın organları bulunsa ne kadar iyi olurdu değil mi?.. Bu tip hizmetlerin Türk kültürü için hayatî önem arz ettiğinin şuurunda olan başta Av. Mehmet Ali Uz ve Merhaba gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan olmak üzere “AKADEMİK SAYFALAR”ın adsız kahramanlarını saygıyla selâmlıyorum...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları