Akıllara zarar!

A+A-
Altemur KILIÇ

Akılları pazara çıkarmışlar, herkes yine kendi aklını almış.” (Türk Atasözü) Ülkemizde, öyle akıl almaz şeyler oluyor ki akıl ermiyor!
12. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti. Mahkeme, Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanma isteğini de geri çevirdi.  Yedi yüz bin kişilik Türk Ordusuna komuta etmiş onurlu paşa -Yargıtay bozmazsa- PKK muadili bir terör örgütü kurmaktan terörist olarak  “Özel Yetkili” hakimlerce yargılanacak ve ağır hapis cezası alacak...
Buna karşılık BDP Genel Başkanı Demirtaş açıkça Türk toprakları üstünde  “Büyük Kürdistan”  ilân ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir de Kürdistan Devletinin başkenti(!) “Amed”de, Kürdistan bayrağını çekmeye hazırlanıyor. Bunlar, yasalara göre vatan ihaneti suçu... “Masumiyet” karinesi yok ama “masuniyet”, Baydemir’in “dokunulmazlığı” var!.. Fakat buna rağmen kimse suç duyurusunda bulunmasa da “özel yetkili” savcıların bu adamlar, kadınlar hakkında, re’sen dava açmaları ve tutuklamalarını talep etmeleri gerekmez mi? 

***


 Başbakan Erdoğan şimdi çok yerinde ve zamanında, KCK operasyonlarını başlattı... BDP ve PKK’nın kent ayağı KCK konusunda yerden göğe kadar haklı... Ama aslında PKK  “vekilleri”  oldukları kendi hareket ve sözleriyle sabit bu adam ve kadınların, TBMM’de sözde  “Türk milletvekilleri” olarak bulunmaları ve kafa tutmaları  “akıllara zarar”!.. Güya “Barışçı Çözüme” yardımcı olacaklarmış!.. Oysa murat edilen başka türlü bir barış... TC’nin teslim bayrağını çekeceği, bir  “barış” !..Bu anlaşılmadı mı ki, hâlâ Apo ile PKK müzakerelerinden ve BDP’den hayır bekleniyor!.. Dirayetli bir  iktidarın yapması gereken, kendilerine “Türk” diyemeyen bu adam ve kadınları o yüce Meclisten atmak ve o kürsünün onurunu kirletmelerine son vermek... Ve partilerini de bir daha açılmamak üzere kapatmaktır...
“Dağa  çıkarlarmış!”... “Dağı” TBMM’ye getirdiler!.. Demirtaş “Biz dağa çıkmasını biliriz; onlar indirsinler” diyesi; oysa çoktan indiler, hem kent sokaklarına, hem de Meclise!.. Hayatını bu teröristlerle mücadeleye adamış Türk generali içeride ve bu gerçek teröristler dışarıda!.. Acı olmasaydı akıllara zarar bir komedi derdim!..  

***


“Akıllara zarar”  başka  bir konu da bazılarının  “âyin”  dedikleri Cumhuriyet Bayramları kutlamaları törenlerini kaldırma teşebbüsleri ve Cumhurbaşkanı Gül’ün bu konudaki beklenen “ayarlamaları”... Gül’e göre maksat, bu bayram ve günlerin daha “coşkulu” kutlanması!.. Benim bildiğim,  yaşadığım, bu günler hep içten coşkuyla kutlanırdı... Ama anlaşılan bundan böyle “coşkunun” ölçüsünü tayin  “ipi” Gül’ün elinde!.. O ölçü kendilerinin, Erdoğan’ın bu bayramları Anıtkabir’de Atatürk’ün huzurunda hissettikleri gibi ise, “akıllara zarar”...
Radikal gazetesi bayramlar konusunda da radikal... Bazı gençlerin 19 Mayıs Bayramı konusunda  “sırtımızdan ağır yük kalktı” demelerine çarşaf çarşaf yer vermiş... O gençleri nereden bulmuşlar?.. Herhalde rock konserlerinde ve kafelerde!
Tavsiye ederim Zeynep Oral’ın Cumhuriyet gazetesindeki 15 Ocak yazısını okusunlar... Bu Cumhuriyet kızı,  “Benim 19 Mayıs’larım” diyor... İlkokulu İzmir’deki Gazi İlkokulu’nda, orta ve liseyi gene İzmir’de Amerikan Kız Koleji’nde okumuş. Toplam 12 yıl...  “Ve bütün o süreçte, 19 Mayıs’lar yaşamımın en değerli, en etkili, en unutulmaz günlerimdi. 19 Mayıs benim bayramımdı” diyor...
Evet hepimz çeşitli okullarda okuduk ve 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hepimizin, aramızdaki Rum, Ermeni, Musevilerin içten coşkuyla kutladığımız bayramlardı.

***


Zeynep Oral kızım bu yazıyı yazarken tereddüt etmiş... Endişesi  bazılarının ona “faşist”, “darbeci” yaftası yapıştırmaları... Diyor ki: “Ne hallere geldiğimizi görebiliyor musunuz... Atatürk’ün adını anmaktan korkacağız yakında... Bayrak dalgalanırken gözlerimizin yaşarması yasaklanırsa şaşmayın...”
Ben şaşmam; çünkü bunların olacağı malumdan malum idi...  Kardeşim Özcan Yeniçeri son yazısında Mümtaz’er Türköne ve Dilipak’ın eskiden söylediklerini hatırlatıyor!.. Ve bugün de Radikal’den başka malum Taraf gazetesi 19 Mayıs kutlamalarının kaldırılmasını, “Kuzey Korecilik oynamaya son”, “19 Mayıs stat faşizmi bitti!” diye “coşkuyla” duyurdu.
Evet, ne oldu bize; bu hâllere düştük?!! Akıllara zarar!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları