Akın var Erciyes’e akın!..

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Kayseri deyince otomatik olarak Erciyes canlanıyor gözümüzde. Oysa 60’ın üzerine dağ-tepe var il genelinde. Ali Dağı, Koramaz, Tahtalı, Aladağlar; iki gün boyunca o kadar çok yol gittik ki, hemen hepsinin yamacından yöresinden geçmişizdir herhalde. Orta Kızılırmak’ın vahaya çevirdiği bağlar, bahçeler, ince ince dereler, suyu döndüren arklar, sonra kayalıklar, yarlar, barajlar; sırf coğrafi tasviriyle bile sayfalarca yazılır Kayseri.
İyisi mi dönelim sebebi ziyaretimize;
Kayseri’de kilometrelerce uzayan araç konvoyuyla karşılandı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Hemen belirteyim, bu tablo hemen her ilçede tekrarlandı. Başında sonu, sonuna varıp geri döndüğünüzde başı gözükmeyen araçlar, bayraklar, şarkılar, alkışlar... 
İlk durak İncesu. 
Bir kadın üzerinde “Hırsız var” yazılı, bir başka kadın da dolar dolu bir ayakkabı kutusu üzerine “Lafa değil icraata bakarım” yazılı pankartlarıyla karşılıyor MHP liderini.
Açıkçası başta gazeteciler, Bahçeli’nin buradaki “Berkin” çıkışını kimse beklemiyordu. 15 yaşındaki Berkin’i kabrinde bile rahat bırakmayan, “ölmüş ana kuzularını yarıştıran” Erdoğan’a cevaben söylediği “Hâlâ televizyona çıkmış ‘bilye ne geziyordu orda’ diyor. ‘Bilye oynayacak yaştaki çocuğun başına bu geldi’. Bunu dahi anlamıyor” cümlelerine, o küçücük kasaba öyle sahip çıktı ki, görülmeye değerdi.
Anadolu’yu dolaşmanın güzel yanlarından biri de bu; “millete imanı” tazeliyor insanın. Bunca kinin, nefretin, ayrışmanın ortasında bile sağduyunun kökü kurumamışsa, umutlarınızı beslemekten caymayın; fırsatını bulduğu ilk anda filizlenir mutlaka!

Yine “Hırsız Var” 

İncesu’daki coşkunun üzerine Yeşilhisar’da bir misli daha eklendi. Burası MHP’nin “alacağız” iddiasıyla konuştuğu yerlerden biri.
Sonra Yahyalı; coşkunun üzerine biraz daha sevgi, biraz daha ilgi konuldu. Nitekim MHP lideri halkın partisini bağrına basmaya nasıl hazır, nasıl hevesli olduğunu görünce “olağanüstü güvenlik önlemleri”ne öfkelendi:
“Bizim milletimizden korkumuz yok. Milletimizin de bizden korkmasına gerek yok. Kaldırın bariyerleri...” 
Ve bir kucaklaşma hali ki; sanırsınız bin yıllık hasret sona erdi.
Yola çıktığımız ilk günden bu yana aynı şeyi düşünüyorum; 12 yıldan bu yana bu ülkenin asli sahipleri, Türkler, kendisini Türk hissedenler, çeyiz sandığından bayrağı, kalbinden Atatürk’e minneti eksik etmeyenler, “vatan” deyince gözlerini kırpmadan evlat feda edenler öylesine dışlandı, öylesine horlandı, öyle acımasız uygulamalara maruz kaldı, bu milletin öz değerleri öyle bastırıldı ki; devletin mayası kendi içinde bir patlama yaşıyor şimdi. Bahçeli’nin ilçesine, köyüne kadar gidip seslerine kulak vermesiyle açığa çıkan bu duygu seli; biraz da yok sayılmaktan bezmiş insanların “nihayet varsayıldıklarını” hissetmeleriyle ilgili. 

Develi’de erken kutlama

Ve Kayseri ziyaretinin ilk gününe adını yazdıran yer:
Develi!
Nazilli’yi anlatırken “Başbakan gibi karşılandı” demiştim ya; aynısı yaşandı burada da. İlçeye atlılardan oluşan kortejle giren Bahçeli’nin konvoyu, konuşmanın yapılacağı meydana kadar sağlı, sollu binlerin oluşturduğu insan koridorunda ilerledi. 
Meydanda kocaman bir pankart:
“Gadasını aldığım hoş geldin!” 
Bu da işin magazini olsun; Bahçeli’nin Kayserili koruma polislerinin Polis Günü’ndeki geçit törenlerini andıran akrobatik hareketleri izleyenlere “film setinde gibi” hissettirdi; baba ocağında rüzgarları esti!
İlçedeki AKP hegemonyasının kırılmasında -kendisi tevazu gösterip- teşkilatlarımızın emeği diyor ama Develi Belediye Başkan adayı Mehmet Mankal’ın da payı var. Hem kendisi hem de eşi çok seviliyor Develi’de.
Tomarza’dan sonra Talas’a geçti MHP lideri. Akşam ayazında meydanın dolup taşması boşuna değilmiş; Talas 30 Mart’ta MHP yöneticilerinin “cepte” gördüğü ilçeler arasında.

Her yer toz-duman...

Erciyes eteklerindeki ilk gün yolculuğumuzdan Bahçeli’nin ikinci günkü ilk ziyareti Felahiye’ye.
Karşılama pankartı manidar:
“Sahipsiz ilçemize hoş geldiniz...” 
Tek burası değil, Kayseri’nin birçok ilçesinde durum böyle; sahipsiz, kimsesiz, kaderine terk edilmiş.
Halbuki öteden beri “büyükşehir” Kayseri. Ticaretin merkezi, girişimci zekanın kalbi, ülkenin hatırı sayılır zenginlerinin beşiği. Eh bir de Cumhurbaşkanları var.
Velakin şehir merkezinden kırsala doğru yol aldıkça, bambaşka bir Kayseri çıkıyor karşınıza. Yıkık, dökük, harap, viran...
Dün Özvatan’dan Sarıoğlan’a yol alırken araçların içinde dahi tozdan nefes almakta zorlandık mesela. Palas’tan geçerken konvoyu selamlayan kadınların halini görmeliydiniz, ellerinde bayrakları, kapılara, camlara çıkmışlar, MHP liderini görmek, selamlamak istiyorlar ama ne mümkün... Her taraf toz duman... Anadolu kadınına has yazmalarıyla bir yandan toza karşı ağızlarını burunlarını kapamaya, bir yandan da sevgilerini ifade etmeye çalışıyorlar. 
Yalan yok; Abdullah Gül, daha doğrusu Gül ailesi çok seviliyor burada. Hemşehri kontenjanından birçok yatırımı da Kayseri’ye kaydırmışlar aslında ama hizmetin, refahın dağılımı adil değil. Birçok işadamı ihya edilmiş, Kayserililerin deyimiyle “1 iken 100 olmuşlar”. Velakin piramidin aşağısı kan ağlıyor hâlâ!
Felahiye’de daha önce iki dönem belediye başkanlığı yapmış Zahit Acı ile yarışıyor MHP. Özvatan’da 2009’da belediyeyi 14 oyla kaybetmişler; dolayısıyla tarihin tekerrür etmemesi için 30 Mart’ı nöbette geçirecekler.

Sivas’a korsan ziyaret...

Dağların arasından kıvrıla kıvrıla ulaştığımız Sarıoğlan’da erken gösteriyor heyecan kendini. İlçeye kilometreler kala başlıyor konvoy. Meydan dolu. Esnaf can atıyor ilçenin misafirlerini ağırlamaya.
Arada Sivas’a korsan bir girdi-çıktı yapıyor MHP konvoyu. Sivaslılar “Biz üvey evlat mıyız, bize de buyurun” deyince rotasını Gemerek’e çeviriyor MHP liderini. İlçe meydanındaki spontane mitingle gezi programında bulunmayan Sivas’ın da gönlü oluyor.
Yeniden Kayseri’ye dönüş; Akkışla’da cami cemaati isyanda, musluklarını bile yaptıramıyorlarmış ilgili makamlara(!)
 Sarız, Pınarbaşı, Bünyan derken yine yeni güne çoktan girmiş oluyoruz, Ankara’ya döndüğümüzde.
Kayseri’yle ilgili bir uzun lafın kısası parantezi açmak gerekirse; iddialıyız dedikleri yerlerin ne kadarını alırlar bilmem ama oylarını artıracakları; hatta çoğu ilçede katlayacakları tartışmaya yer bırakmayacak kadar net biçimde belli.
Durmak yok tabii; Bahçeli’nin bugünkü adresleri Eskişehir ve Kocaeli.
Not: Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Özsoy ve bu gezide MHP liderine eşlik eden Kadın Kolları Genel Başkanı Şennur Şenel’e ayrı parantez açmalı; dolayısıyla yarına bırakıyorum onları. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları