AKP iddianamesi üzerine borsada işlem gören 5 senaryo

İsrafil K.KUMBASAR

Ankara kulislerinde yaklaşık üç aydan beri tedavülde olan ‘soyut’ nitelikteki söylentiler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın hazırladığı iddianame ile nihayet ‘ete kemiğe’ büründü ve Anayasa Mahkemesi’nde ‘dava’ şeklinde göründü.
14 Mart tarihli ‘iddianamanenin’ içeriğinin, bir nevi 27 Nisan tarihli ‘e-muhtıra’ ile benzer özellikler taşıması hiç de gözlerden kaçmadı.
Neticeye ilişkin, ‘doğru’, ‘yanlış’ her kafadan değişik sesler yükselmeye başladı.
27 Nisan muhtırasının arkasından gerçekleşen ve ‘Dolmabahçe mutakabatı’ olarak tarihe geçen o büyük buluşmanın ardından yaşanan gelişmelerden bir hayli ‘şerbetli’ olanların, Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Sempozyumu’nda verilen ‘fotoğrafı’ da (!) dikkate alarak, arka plana dair sağlam yorum yapabilmeleri için, borsada işlem gören senaryoları aynen aktarmakta yarar görüyoruz:

***
  
SENARYO 1:
AKP’yi ‘gerçekten’ kapatmak.

İddianame, hiçbir şaibeye imkan tanımayacak şekilde AKP’nin kapısına kilit vurmayı amaçlıyor.
İktidar çevrelerinin ‘hafife alma’ çabalarına rağmen, iddianame oldukça ciddi bir şekilde hazırlanmış bulunuyor.
Öyle ki, Refah Partisi ve Fazilet Partisi hakkındaki iddianameler ile kıyaslanamayacak kadar, AKP’nin ‘ülkenin geleceği’ açısında çok önemli bir risk oluşturduğu ve rejime karşı ‘tehdit unsuru’ haline geldiği yönünde ayrıntılar var.
Anayasa Mahkemesi, jet hızla hareket edip, 3’e karşı 8 gibi bir çoğunluk ile AKP’yi kapatacak.

***
  
SENARYO 2:
Erdoğan’a ‘yasak’ getirmek.
İddianamenin hedefinde, yalnızca Tayyip Erdoğan’ı siyasetten men etmeye yönelik bir niyet var.
Bir siyasi partiden çok ‘menfaat ilişkine’ dayalı bir toplama kampı görüntüsü veren AKP’yi ayakta tutan tek güç Erdoğan’ın karizması.
Eğer Erdoğan siyasi yasaklı hale gelirse, AKP içinde Abdüllatif Şener’in de bulunduğu ‘yeni oluşum’ projeleri aracılığı ile bölünerek, bir daha ‘tek başına’ iktidar olma şansı ortadan kaldırılacak.
Abdullah Gül’e siyasi yasak isteminin arkasında ise, ‘istifa’ edip AKP’nin başına geçmesini engelleme taktiği yatıyor.

***

SENARYO 3:
AKP’yi ‘baskı altında’ tutmak.
İddianamede ayağı yere basacak bir tek ‘somut delil’ bulunmuyor. İddialara konu olan bütün malzeme, ‘gazete kupürlerinden’ derlenen ve eyleme dönüşmeyen sözlerden ibaret.
Maksat, AKP’yi baskı altına alıp yerel seçimler öncesinde ‘başörtüsü’, ‘İmam Hatip Okulları’ ve ‘Kuran kurslarına’ taleplerini karşılamaya yönelik adımlar atmasının önüne geçebilmek.
Bir takım güçler, ‘açığı’ bulunmayan bir iktidar ile uğraşmak yerine, her an ‘kapatılma korkusu’ yaşayan AKP’yi daha rahat kullanabileceklerinin hesabını yapmaya başladı.

***
  
SENARYO 4:
‘AKP değirmenine’ su taşımak.

‘Ekonomik’ kriz dalgası ve ‘baş örtüsü’ meselesinin çıkmaza sürüklenmesi yüzünden, AKP ciddi oranda oy kaybetmeye başladı.
‘Baskın’ bir karar ile yerel seçimleri önümüzdeki yaz aylarına almayı planlayan AKP, özellikle Güneydoğu’da ‘DTP’nin elinde’ bulunan belediyeleri ele geçirmeye çalışacak.
Bunun ülke bütünlüğü için ‘faydalı’ olacağı inancına kapılan bazı güçler, AKP’yi bir dönem daha iktidarda tutmaya çalışıyorlar.
Kapatma davasının yaratacağı ‘ters tepki’, bir kez daha AKP’nin toprağına ‘bereket’ ekecek.

***

SENARYO 5:
Rantiyecilere ‘fırsat’ sağlamak.

‘Piyasalarda olumsuz tesir’ bırakır endişesi ile mesai saatinin bitimine yakın Anayasa Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin, üyelerden önce ilgisiz kişilerin eline geçmesi, perde arkasında ‘rantiye hesapları’ bulunduğuna dair kuşkuları daha da artırdı.
14 Mart tarihinden bir iki hafta önce, etkili ve yetkili makamlarda bulunan bazı kişilerin, hisse senetlerini elden çıkardıkları, vadeli hesaplarını bozdurup ‘Euro’ paketlemeye başladığı söylentileri, inşallah sadece bir ‘komplo teorisinden’ ibarettir.
Tabii ki, ‘paranın yönünü’ takip edenler, perde arkasını aralayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş