AKP iktidarından bir ihanet daha: İzmir’in kayalıkları da Yunan iş

A+A-
Ahmet TAKAN

 

Çanakkale zaferinin 98’inci yıl dönümünü milletçe gururla kutladığımız günlerde AKP iktidarının bir ihanetini daha öğrendik. İzmir’in sınırlarında bulunan Venedik Kayalıkları’nın da Yunanistan tarafından işgal edildiği ve kayalıklardaki deniz fenerine Yunan bayrağı çekildiği ortaya çıktı.
AKP iktidarının, Ege ve Akdeniz’de Yunanistan’ın işgaline göz yumduğu adalarımızı birer birer ortaya çıkaran eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, YENİÇAĞ’a yaptığı özel açıklamada, “Bir işgal daha var. İzmir ilimizin topraklarındaki işgal sadece Koyun Adası ile sınırlı değil. İzmir ilimizin sınırları içinde bulunan Venedik Kayalıkları da Yunan işgali altında. Venedik Kayalıkları İzmir ilimizin batısında ve Ege Denizi’nin tam ortasında bulunan stratejik öneme haiz bir yer. Ege Denizi’ndeki bütün deniz ve hava faaliyetlerini gözetleme ve izleme imkanına sahip kayalıklar grubu” dedi.
Koyun Adası’nın Sakız Valiliği tarafından idare edildiğine dikkat çeken Yalım, İzmir ilimizin sınırları içinde, biri Türk bayrağı, diğeri Yunan bayrağı olmak üzere iki bayrak dalgalandığına ve İzmir’in biri Türk diğeri Yunan olmak üzere iki Vali ve iki Belediye Başkanı tarafından yönetildiğini ileri sürdü.
Ümit Yalım’ın açıklamaları şöyle;
“1923 Lozan Barış Andlaşması ile Yunanistan’a, Doğu Ege Denizi’nde,  Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya Adaları olmak üzere toplam 9 ada verildi. Andlaşma ile Yunanistan’a, hiçbir kayalık verilmedi. Venedik Kayalıkları, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği altında kaldı. Yunanistan, kayalıklara deniz feneri ve bazı tesisler inşa etmiş. Deniz fenerinin beyaz renkli kaidesinin üzerinde, Yunan bayrağı var. Venedik Kayalıkları’nın da Ege ve Akdeniz’de bulunan 16 ada ile birlikte eş zamanlı olarak AKP Hükümeti döneminde işgal edildiği tespit edilmiştir.
Aydın ilimizin sınırları içinde bulunan Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizçik ve Bulamaç Adaları da Yunan işgali altında. 2009-2011 yılları arasında Aydın Valisi olarak görev yapan Hüseyin Avni Coş, Eşek ve Bulamaç Adaları’na gitmek istedi ancak Yunan işgali altında olduğu için adalara gidemedi. Aydın ilimizin sınırları içinde, biri Türk bayrağı, diğeri Yunan bayrağı olmak üzere iki bayrak dalgalanıyor. Aydın, biri Türk diğeri Yunan olmak üzere iki Vali ve iki Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor.
Muğla ilimizin sınırları içinde bulunan Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba ve Ardacık Adaları da Yunan işgali altında. Muğla ilimizin sınırları içinde, biri Türk bayrağı, diğeri Yunan bayrağı olmak üzere iki bayrak dalgalanıyor. Muğla, biri Türk diğeri Yunan olmak üzere iki Vali ve iki Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor.
Girit Adası’nın etrafında, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi Adaları Yunan işgali altında. Adalarımızda Yunan bayrağı dalgalanıyor ancak Türk bayrağı dalgalanmıyor.”
Ümit Yalım önemli bir noktaya da işaret etti:
“AKP Hükümetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, işgalin önlenmesi için Hükümet Direktifi vermemiştir. Ayrıca, fiili işgalin başladığı 2004 yılından bugüne kadar adaların ve kayalıkların boşaltılması için Yunanistan’a NOTA da verilmemiştir. Bütün bu olup bitenler, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait 16 adanın ve Venedik Kayalıkları’nın, Yunanistan’a alenen verildiğinin bir göstergesidir.”
Bütün bu olup bitenlerinin yanı sıra Ümit Yalım, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’e de sitem mesajı gönderdi:
“İnönü Vakfı tarafından, 08 Ekim 2013 tarihinde, İstanbul’da, Uluslararası Lozan Sempozyumu ve bu bağlamda bazı etkinlikler planlanmıştır. İsmet Paşa’nın kızı Özden Toker’in Çankaya Köşkü’ne çıkarak, Lozan etkinliklerini, Cumhurbaşkanı’nın himayelerinde yapmak istediklerini Abdullah Gül’e ilettiği ve Gül’ün de bunu memnuniyetle kabul ettiği basından öğrenilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan IV. Mehmet döneminde fethedilen, Atatürk ve İnönü’nün Lozan’da vermediği 16 ada, 2004 yılından itibaren fiilen işgal edilmiştir. O tarihlerde Abdullah Gül Dışişleri Bakanı ve işgalden Gül de sorumlu. Söz konusu işgal, Demokrat Parti tarafından yerinde belgelenerek görsel ve yazılı basın aracılığı ile defalarca kamuoyuna duyurulmuştur.  Ayrıca, MHP ve CHP Milletvekilleri tarafından, konu ile ilgili olarak AKP Hükümetine soru önergeleri verilmiş ve adaların işgal edildiği haberini birçok gazete manşetten vermiştir. Özden Toker Hanımefendi’nin bütün bu olup bitenlerden haberi yok mu? Lozan’daki haklarımıza ve topraklarımıza sahip çıkmayan Abdullah Gül, Lozan Sempozyumu’nu nasıl himaye edecek? Özden Toker Hanımefendi, Atatürk’ün ve babası İnönü’nün kemiklerini sızlattığının farkında mı?”

Yazarın Diğer Yazıları