AKP, Kastamonu’da ne çeşit bir ‘maden’arıyor?

İsrafil K.KUMBASAR
Klasik ‘merkez sağ’ zihniyetin en belirgin temsilcilerinden birisi olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın, imar yolsuzluğu üzerinden ‘2 milyar dolarlık’ bir servet sahibi olduğu yolundaki iddiaların ardından harekete geçen hükümet, ülkedeki ‘yolsuzlukları’ ortadan kaldırmak üzere,  ‘büyük şehirler’den ‘en ufak beldelere’ kadar bütün belediyeleri ‘inceleme’ altına aldı.
Gerçekten öyle mi zannediyorsunuz?
Ama, o da ne?
Bir de bakmışsınız ki, ‘İçişleri’ ve ‘Maliye’ye bağlı bütün müfettişler, ‘vurgun’, ‘talan’, ‘yağma’ kokusu ayyuka çıkmış olan belediyeleri bir kenara bırakıp, bugüne kadar ‘en ufak bir şaibesi’ dahi duyulmayan Kastamonu’ya hücum eylemişler.
Belediye’nin özellikle ‘son üç dönem içinde’ yaptığı bütün işleri ‘özel mercek’altına alıp, ‘en ince ayrıntısına’ kadar didik didik ediyorlar.
Sanırsınız ki ‘maden’ arıyor mübarekler.
***
Günlerden beri gece gündüz çalışıyorlar.
‘Elle tutulur’ tek somut bir şey bulamayınca, bu defa ‘kaçak yaptığı’ inşaatlara müdahale edilen eski belediye başkanlarından Ali Köse’nin 29 Mart seçimleri öncesinde ortaya attığı ‘aslı astarı olmayan’ bir iddiaya sarıldılar.
“Önce bir suç icat et, sonra o suç için belge bul” mantığı doğrultusunda, şimdi o iddiayı ispatlayabilmek için ‘belge oluşturmanın’ peşindeler.
Ama hevesleri kursaklarında kalacak gibi.
Zira Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, malvarlığı üzerinden tepesine çullanmak isteyenlere peşinen resti çekti:
- “Hayat çizgimizde toplu iğne ucu kadar yanlışı kimse göremez. Belediye makamını kullanarak mal beyanımda herhangi bir artış söz konusu değildir. Kanun gereği 15 Ocak 2010 tarihinde mal beyanımı Valiliğe verdim. İsteyen vilayetten alıp inceleyebilir.”
***
Peki, neden özellikle Kastamonu?
‘Dürüstlüğü’ ve ‘efendiliği’ ile tanınan, parti ayrımı gözetmeden herkesi kucaklayan Turhan Topçuoğlu, merkezi idarenin bütün engellerine rağmen yaptığı ‘üstün hizmetler’ sayesinde gönüllerde taht kurmayı başardı.
Her seferinde oylarını daha da artıran Topçuoğlu, 29 Mart 2009 tarihinde ‘yüzde 49.33’ oy alarak ‘üçüncü kez’ başkanlık koltuğuna oturdu.
‘Stratejik’ önem verdikleri Kastamonu’yu ele geçirmek isteyen AKP’liler, önce ortaya attıkları iddialar ile Turhan Topçuoğlu’nu vatandaşın gözünden düşürmeye çalıştılar.
Başarılı olamayınca, ‘hatırlı kişileri’ devreye sokarak ‘transfer’ etmeye kalkıştılar.
Zira İstanbul’da yaşayan Kastamonulu sayısı ‘Kastamonu nüfusundan’ daha fazla.
Akıllarınca, belediye üzerinde ‘sanal’ da olsa bir şaibe yaratıp, Kastamonu’daki hizmetleri görerek İstanbul’da MHP’ye yönelen oyları kendilerine çekecekler.
***
Kastamonu’ya tam tekmil karargah kurup ‘sondaj’ çalışması yapan ‘maden arama ekiplerine’ dostane bir tavsiyemiz olacak.
Hiç boşuna uğraşıp vakit kaybetmeyin.
Kastamonu’dan size ‘ekmek’ çıkmaz.
Siz en iyisi, ufaktan ufaktan oradan yaylanın da, şu ‘loş ampül ışıkları’ altında kurdukları  “al gülüm, ver gülüm”  tezgahlarında ‘Ali Dibo’oyunları sergileyen belediyelerin kapısına yanaşmaya bakın.
Oooo, ‘maden’ dediğiniz de nedir ki?
AKP’li belediyelerde ‘altınından’ gümüşüne, ‘elmasından’ zümrüdüne kadar her ne isterseniz hem de fazlasıyla mevcut.
- “İlk hedefiniz ‘İstanbul’ve ‘Ankara’
belediyeleridir, iiileri!..”
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş