AKP kongresinde netleşen fotoğraf

İsrafil K.KUMBASAR

Efsunlanmış bir güruhun, hemen yanı başında akıp giden hayatın gerçeklerine sırt çevirdiği ilginç bir kongre olarak tarihe geçti AKP’nin Ankara’daki şovu.
Aynı Ankara, daha bir gece önce kuyruğa girmiş ‘zamsız doğal gaz’ telaşındaki insanların görüntülerine sahne oluyordu.
Kongre günü gazetelerin birinci sayfasında yer alan “Türkiye dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor” haberleri ise sanki kimsenin umurunda değildi. ‘Dikensiz gül bahçesinde’ çiçekler devşirmeye hevesli iktidarın çekirdek kadrosu, şarkılarla, sloganlarla ‘tek adamı’ bir kez daha tasdik etti, ‘biat kararlılığını’ ortaya koydu. Oynadılar, zıpladılar, bayrak sallayıp evlerine döndüler.
Heyhat, Türkiye’de ‘onlarınkinden başka’evler de vardı.
‘Ateş düşen’ evler, ‘aş kaynamayan’ evler. ‘Yarınına’ hiç de umutlu bakamayan evler. Pencerelerinden cılız bir ışık sızan, mutfağın borçla çevrildiği, davul zurnayla yolcu edilen Mehmetçik’in halinin merak uyandırdığı evler.
Hazret durup durup ‘otomobil satışlarındaki’patlamadan dem vurdu. ‘Milli gelirin’ nasıl arttığını, bunun ‘satılan buzdolapları’ ile sabit olduğunu anlatıp durdu.
Benzinin on yıl içerisinde 1,5 liradan ‘5 liraya’ nasıl fırladığına ise kulak asmadı.
Öyle ya, millette para necaset gibi, 5 değil ‘10 lira’ yapsalar yine satılacak.

 

***

Hele hele ülkenin gelişmesinin ‘demokrasi’ ile kaim olduğunu aktarması yok mu?
Salondakiler akıl edip de  “Hangi demokrasi?”  diye sormaya cesaret edemediler. ‘Kudretli bir şahsiyetin’ gölgesi altında ezildikçe ezildiler. Alkışlardan avuç içleri kızardı. Ama yüzlerinde ‘utanmanın’, ‘arlanmanın’ azıcık kızarıklığına şahit olamadık.
Bırakınız son on yıl, ‘son on gün’ içerisindeki hazretin beyanatlarını alt alta toplasalar, o meşhur ileri demokrasinin ‘ne anlama’ geldiğini anlayacaklardır.
‘Balyoz’ sonrası ile ‘Oslo’ öncesini yan yana getirip, hazretin ‘kudretini’ açık seçik bir biçimde görebilirlerdi. Dahası bu kudretin ‘kaynağını’ da öğrenebilirlerdi.
Bölücü terör örgütüne bazı ülkelerin destek verdiğini anlatırken neden İngiltere, Fransa, Almanya’yı sıralayıp da ABD için tek laf edemediğini göreceklerdir.
AKP kongresi, ‘maskelerin’ düşmesi, ‘gerçeklerin’ ortaya çıkması için iyi bir fırsattı.
Ama olmadı, zira Orta Doğu Sultanı’nın sözünü ettiği ‘milli gelirdeki patlamadan nemalananlar’ doldurmuştu salonu.
Haklıydı Sultan, o salondakilerin son 10 yılları irdelense, kimin ne ‘gemiciklere’, ‘yatcıklara’, ‘villacıklara’, ‘koltukçuklara’ kavuştuğu ayan beyan anlaşılacaktı. 

 

***

 “Sus payı”  ile sindirilmiş bir güruh, salonu alkışlarla ve sloganlarla inletti. Ne ala. Salonun dışındakilere de yine ‘dini hassasiyetlerin’ kaşınması ve ‘darbelere’ (!) dönük ‘yiğitçe direniş hikayeleri’ ile gaz verildi.
Evet 10 gün önce yüzlerce asker ‘darbeye teşebbüsten’ yargılandı ve cezalandırıldı. Bunu gerçekleştiren büyük kuvvetin, aslında nasıl da ‘acz içinde’olduğu yine bu son on günde ortaya çıktı. Bir yandan Sultan’ın kendisi, öbür yandan kabinedeki kader arkadaşları ‘Oslo sürecinin’yeniden başlaması, ‘Bebek Katili’ ile görüşülmesi için düğmeye bastı.
Hangi yöntemi kullanıyor terör örgütü? Yakıp yıkıyor, vuruyor, öldürüyor, tehditler savuruyor.
Amacı ne? Ülke topraklarının bir bölümünde hakimiyet kurmak, o topraklarda yönetimi eline almak.
Adam “Buraların hakimi benim, ben yöneteceğim, son sözü ben söyleyeceğim” diyor, bizim ki ‘darbeci askerlere’ (!) gösterdiği yiğitliği burada gösteremiyor.
“Siz kimsiniz de benim yetkimi paylaşmaya kalkıyorsunuz, vatan topraklarının bir bölümünde hükümranlık talep ediyorsunuz?”  diyemiyor.
Peki ya ne diyor?
-  “Oslo süreci yeniden başlayabilir, İmralı ile görüşmeler yapılabilir.” 
Türkçesi açıkça şu:
“Gelin masaya konuşalım.”

 

***

Hadi o kongrede ‘PKK’nın arkasındaki’ ülkelerden birinin ABD olduğunu, İsrail’in de elebaşlardan biri durumunda bulunduğunu haykırsaydınız ya! Ama nerede? İşin ucu Washington’a uzayınca bir anda ‘küçük dillerini’ yutuyorlar, ‘yalpalamaya’ başlıyorlar.
“ABD bağlantısı”  iddiaları gündeme taşınınca alı al, moru mor bir durumda yargıya gitmekten, tazminat istemekten dem vuruyorlar.
Kongrede, en azından her telden çalan Orta Doğu Sultanı’nın, hangi noktada ‘sus-pus’ kesildiği artık netleşmiş oldu.
‘Oslo sürecini dayatanlar’ ile ‘askere yönelik operasyonların’ ağababaları dolaylı da olsa kendilerini ele verdi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş