AKP ve BDP ülkenin kaderine el koydular

İsrafil K.KUMBASAR

Türk milletinin ‘kaderini’ tayin edecek çok önemli bir seçimi daha geride bıraktık. Elindeki ‘iktidar’ gücünü sonuna kadar kullanan, emrindeki medya aracılığıyla eşi benzeri görülmemiş bir ‘dezenformasyon’ kampanyası yürüten, rakiplerine karşı ‘her türlü aracı’kullanmayı mübah sayan AKP, ‘referandumda’elde ettiği sonuçları, ilk seçimde ‘kendi lehine’oya tahvil etmeyi başardı. Silinmeye yüz tuttuğu Karadeniz’de yeniden hakimiyeti ele geçiren, Akdeniz ve Ege sahillerinde oylarını artıran AKP, iç kesimlerde de ağırlığını korudu.
Seçimin bir diğer galibi, “İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün’ sloganı ile seçime giren AKP’nin yürüttüğü ‘açılım’politikaları ile büyüyen yalnızca BDP oldu.
PKK, artık Türkiye’nin ‘4’üncü büyük partisi’haline geldi.
Tayyip Erdoğan’ın ” İki partili Meclis “hayali belki şimdilik gerçekleşmedi.
Ama arkasına aldığı halk desteği sayesinde, kurduğu ‘korku imparatorluğunun’ sınırlarını genişletmesinin ve önüne konulan ’ihanet projelerini’ peş peşe tedavüle sokmasının önü açıldı.

***


8.5 yıl boyunca ülkeyi adeta ‘dikensiz bir gül bahçesine’ çeviren, ancak seçim kapıya dayandığında sahneye çıkan muhalefet partileri, ne yapıp ettiler, ‘sokaktaki her iki Türk vatandaşından birini’ AKP’ye oy verdirmeyi başardılar.
Eserleri ile övünebilirler.
Etraflarındaki ‘etten duvarları’ aşıp, bir kez olsun ‘milletin içerisine’ girmeyenler, ‘loş ışıklı odalarda’karşılaştıkları yağcı, yalaka ve çıkarcıların fikirlerini alıp ’nabız’ yoklamaya çalışanlar, şimdi belki de başlarını ellerinin arasına alıp kara düşünüyorlar:
- “Neden böyle oldu?..”
Ancak, eminiz ki hiçbiri hâlâ şu soruyu akıllarına dahi getirmiyorlar:
- “Nerede hata yaptık?..”
Milletin sesine kulak vermeyen, ‘milletin anladığı lisan’ ile konuşmayan siyaset bezirganları, ‘bozuk plak’ gibi aynı nakarata takılıp kalıyorlar:
- “Halk bizi anlamıyor!.. “

***


Eminiz ki medyanın köşe başlarını tutan bir takım yazar ve yorumcu esnafı da, ‘dolap beygiri’ gibi yine hep aynı nakaratın etrafında dönüp duracaklar. Ekonomide estirilen ‘yalan’ rüzgarı, ‘enflasyon’, ‘borsa’, ‘dolar’, ‘teşvikler’, ‘krediler’, ‘kapı kapı dağıtılan yardımlar’ tabii ki inkar edilemez.
Ancak, ortadaki tablo, milletin ‘iktidardan memnun olduğunun’ veya ‘istikrardan yana tercih kullandığının’ bir göstergesi değildir. Peki ya nedir?
İktidarın izlediği ‘ihanet’ ve ‘teslimiyet’politikalarını gündeme taşımak yerine, ‘cumhuriyetin temel ilkeleri’ ile ‘toplumun değer yargılarını’ karşı karşıya getirip, ‘kendi çıkar alanını’ genişletmeye çalışan ‘dayatmacı’ zihniyete duyulan bir tepkidir.
AKP, karşısında ‘ciddi bir iktidar alternatifi’ görüntüsü vermeyen muhalefet partileri yüzünden milleti bir kez daha aldatıp kandırmayı başarmıştır.

***


‘Türk milleti’ kavramının Anayasa’dan çıkarılmak istendiği, Türk devletinin ‘üniter yapının’ tartışmaya açıldığı, ‘özerklik’ ve ‘federasyon’ taleplerinin gündeme geldiği, ülkenin ‘iç çatışmaya’ doğru sürüklendiği bir dönemde seçimin mutlak galibi AKP’dir.
Mutlak kaybeden ise Türkiye’nin içerisine sürüklenmekte olduğu şartları Türk milletine gerektiği gibi anlatamayan muhalefettir.
Muhalefetin artık hiç zaman kaybetmeden kendilerine ’çekidüzen’ verme zamanı gelmiştir.
YARIN: Seçmen MHP’ye ne tür bir mesaj verdi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş