AKP zam yağdıracak

AKP zam yağdıracak
AKP zam yağdıracak

AKP zam yağdıracak
Bakan Ekren kazığın acısını hafifletmek için 10 bin dolarlık gelir hayali sattı

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, önce kişi başına gelirin 10 bin dolara çıkacağını iddia etti, ardından da birkaç gün içinde, bütçe önlemleriyle ilgili olarak yeniden açıklama yapacağını bildirdi. Bunun anlamı; başta, elektrik, içki ve sigara olmak üzere iğneden ipliğe herşeye zam yağacak...

AKP zam yağdıracak
Önce 10 bin dolarlık hayal satan Nazım Ekren, bir kaç güne kadar da zamları açıklayacağını duyurdu

ÖTV ile KDV oranları artacak, elektrik ücretleri yeniden belirlenecek, gıda fiyatları ise yine cep yakacak

AKP iktidarı, seçim öncesi oy toplamak için uygulamadığı tüm zam programlarını tek tek açıklamaya başladı. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren 60. Hükümet 2007 Yılı Üç Aylık Eylem Planı’nı açıkladı.

ÖTV artışları

Yeni dönemde büyümeyi kalıcı hale getirip, onun ortaya çıkaracağı istikrar atmosferinin güçlendirilmesini sağlayacaklarına işaret eden Ekren, yeni dönemin 5 temel eksenini ise ’kapsamlı istihdam artışı, sanayinin güçlendirilmesi, insan kaynakları ve ekonomik istikrar’ olarak özetledi. Ekren, “Burada ana kurgumuz, kişi başına gelirin 10 bin dolar olması” dedi. Ekren, bütçe önlemleri adına yapılacak olan elektrik zammı, ÖTV ve KDV artışlarını önümüzdeki günlerde yeniden açıklayacağını belirtti. Önlemleri kapsamında akaryakıt, sigara ve alkollü içkilerden alınan ÖTV’ye yüzde 1 oranında zam yapılması bekleniyor. Sigaradaki ÖTV tutarı da 15 YKr artırılacak. Sigara fiyatlarına yüzde 10 oranında zam gelmesi bekleniyor. Ayrıca gıda maddelerine de fahiş oranda zam yapılacağı belirtiliyor. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, hükümetin 3 aylık özelleştirme programıyla ilgili  de bilgi verdi. Önce özelleştirme planı hazırlanacak. İşte hükümetin planları:

Satışlara devam
* Petkim’in satış işleminin sonuçlandırılması için kararı çıkarılacak.
* Halk Bankası ve Ziraat Bankası’na ilişkin strateji belirlenecek.
* Eylem planına göre, istihdam ve sosyal yükümlülüklerin azaltılması düzenlenecek.
* Yatırımlarda Rehabilite et-İşlet gibi yeni modeller uygulanacak.
* Enerji yatırımlarının tamamlanması için tedbir alınacak.
* Kamuda çalışan hekimler için Tamgün Çalışma Yasası hazırlanacak.

Gıda Eylül’de yükseldi
Türk Harb-İş Sendikası, Eylül ayında açlık sınırı ve yoksulluk sınırının yükseldiğini bildirdi. Türkiye İstatistik Kurumu verileri baz alındığında “açlık sınırı” olan 4 kişilik bir ailenin asgari gıda harcaması, Eylül ayında bir önceki aya göre 15 YTL 52 YKr (yüzde 2,49) artarak 639 YTL 1 YKr olarak hesaplandı. Bu artışta gıda maddelerindeki fiyat artışlarının etkili olduğu belirtildi. “Yoksulluk sınırı” olarak nitelendirilen 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcama tutarı 27 YTL 28 YKr (yüzde 1,42) artarak bin 953 YTL 9 YKr düzeyine yükseldi.

Fatura vatandaşa kesildi
Gelir ve kurumlar vergisi artırılamazken, kamu açıklarını kapatmada en kolay yöntem olan “dolaylı vergiler” le vatandaşa yüklenme yöntemi yeniden gündeme geldi. Sekiz ayda 65 milyar YTL’yi aşan dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinin yüzde 65.5’ini, merkezi yönetim bütçesi gelirlerinin de yüzde 51.1’ini oluşturdu. Diğer bir deyişle devlet toplam bütçe gelirlerinin yarıdan fazlasını yurttaşların tüketimleri dolayısıyla ödemek zorunda kaldıkları dolaylı vergilerden sağladı. Dolaylı vergilerin payının yüzde 66’ya ulaştığı belirlendi. Devletin vergi gelirinin üçte ikisi, vergi adaletsizliğini artıran bu tür dolaylı vergilerden oluşuyor. İlk sekiz aydaki 99 milyarlık vergi gelirinin yaklaşık 22 milyarını tek başına akaryakıt ile alkollü içkiler ve sigaradan alınan ÖTV oluşturuyor. Vatandaşların satın aldıkları mal ve hizmetler nedeniyle fiyatının içinde ödedikleri “dolaylı vergiler” de sekiz aylık tahsilat ise 65 milyar 54 milyon YTL’ye ulaştı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.