AKP’de istifa krizi sürüyor

AKP’de istifa krizi sürüyor
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bazı belediye başkanlarının istifasına ilişkin, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız çok açık söyledi. Dolayısıyla bu manada süreci zaten hep beraber yaşıyoruz. Kim olursa olsun hiç kimseye haksızlık yapmamak lazım” dedi.

Çavuşoğlu, kızı vefat eden AK Parti Ulus Mahalle Başkanı Fahrettin Yıldırım ve ailesine gerçekleştirdiği taziye ziyaretinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "AK Parti'de değişim ve dönüşüm süreci yaşanıyor. Son günlerde de büyükşehir belediye başkanlarının istifa süreçleri var. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, 16 Nisan'da yapılan referandumundan sonra yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Yeni dönemle beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın değişen anayasa gereğince AK Parti'nin başına genel başkan olarak döndüğünü anımsatan Çavuşoğlu, o tarihten itibaren AK Parti'nin bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaya başladığını vurguladı.

DEĞİŞİM SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Çavuşoğlu, ilk olarak kongre süreciyle beraber MKYK'da değişim olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Daha sonra Bakanlar Kurulu ile ilgili olarak 180 günlük eylem planı çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talepleri oldu. Son olarak da üç belediye başkanımız, İstanbul, Niğde ve Düzce olmak üzere görevlerinden ayrıldılar. Tabii konuşulan belediyelerimiz daha var. Onlarla ilgili süreç devam ediyor. Ben şunu söylemek istiyorum; AK Parti sadece bir parti değildir. AK Parti bir davanın adıdır. Bütün arkadaşlarımız AK Parti'de hangi mevki ve makamda görev alırsa alsın, hizmet ederse etsin bu dava ruhuyla hareket ederler, görevlerini yerine getirirler. Dolayısıyla bir başka partinin zaviyesinden yaklaşanların bu yaşananları anlamasını beklemek mümkün değildir. Kaldı ki AK Parti milletle olan bağını hiçbir zaman koparmaz. Diğer siyasi partiler milleti seçimden seçime hatırlasalar bile AK Parti sandıklar kapandıktan sonra milletiyle olan bağını yine devam ettirir. Bir dahaki seçime kadar milletin nabzını ölçmeye saha araştırmaları yapmaya, çeşitli ölçümlerde bulunmaya devam eder."

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ, BAŞBAKANIMIZ ÇOK AÇIK SÖYLEDİ

Çavuşoğlu, bir gazetecinin "Bursa ile ilgili bir öngörünüz var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Söylediklerim gayet net. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız çok açık söyledi. Her konuyu açık açık ifade ettiler. Bizim bundan sonra söyleyeceğimiz her söz laf-ı güzaftır. Dolayısıyla bu manada süreci zaten hep beraber yaşıyoruz. Kim olursa olsun hiç kimseye haksızlık yapmamak lazım. Bizim belediye başkanlarımızdan il başkanlarımıza, bakanlarımıza kadar eğer bu dava neyi gerektiriyorsa hiç kimse bunun önünü arkasını düşünmeden zaten gereğini yapar. Bizde çünkü mevkiler ve makamlar araçtır, halka hizmet etmenin bir aracıdır, amaç değildir. Hiç kimse kendi istikbalini ve ikbalini bu amacın, halka hizmet amacının önüne zaten koymaz."

İlgili Haberler
Melih Gökçek'ten 1 hafta sonra çarpıcı mesajErdoğan ve Gökçek'in görüntüleri gündeme bomba gibi düştüAbdülkadir Selvi: İstifa etmeyenler Başkanlar birlikte hareket ediyor
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş