AKP'li milliyetçiliğin ulaşacağı son nokta:Mümtaz'er Türköne

İsrafil K.KUMBASAR

Kangal yavrularının bilinen en belirgin özelliklerindendir.
‘Unutulduklarını’ hissettikleri anda, kendilerini ‘hatırlatmak’ için başlarlar havlamaya.
Ta ki, birileri başlarını okşayıp, önlerine bir iki ‘ekmek kırıntısı’ atıncaya kadar.
Bir sabah uyanıp da aynaya baktığında ‘kendisini’ görüp, Türk milletine ‘bozkurt’ yerine ‘kangal köpeğini’ sembol olarak göstermeye yeltenen Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne, yeniden gündeme gelmek için başladı saçmalamaya.
Dedi ki:
- “Şimdi siyasi çözümün tek çare olduğu bir evreye girdik. 1994 Avrupa Azınlık Dilleri Şartı Çerçeve Sözleşmesi’nde Türkiye’nin hâlâ imzalamadığı bazı haklar var. Anadilde dilekçe verme, ana dilde ifade verme hakkı, bölge halkının referandum yapıp bir kentin adını değiştirmesi gibi. Bunların hiç sakıncası yok. Diyarbakır’ın adı Amed olabilir. Eğer Kürtlere onurlarıyla, kendilerini eşit hissedecekleri bir siyasal atmosfer sunarsanız, onlar da kendilerini bu ülkenin tamamına ait hisseder.”
Sanırsınız, İmralı’daki ‘Bebek Katili’ konuşuyor.
Ama ne yazık ki, bu sözlerin sahibi bir zamanlar üzerinde ‘Türk milliyetçisi/ülkücü’ etiketini taşımış olan bir kişilik.

* * *

12 Eylül’den sonra tutuklanan Mümtaz’er Türköne, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde ‘Anayasayı değiştirmeye teşebbüs’ suçundan 15 yıl hapis istemiyle yargılandı.
Davası, zaman aşımına girerek düştü.
MHP-Ülkücü Kuruluşlar davasının iddianamesi ve savcının esas hakkındaki mütalaasında, Türköne hakkında aynen şu ifadelere yer veriliyordu:
 “Sanık ÜGD yönetim kurulu üyeliğine seçildikten sonra illegal çalışma yaparak masa teşkilatının kurulmasında etkin rol oynadığı, yönetici olarak faaliyeti sevk ve idare ettiği, MHP Gençlik Kollarında ele geçen mavi plastik harita metot defterinde, sanığın tuttuğu gece nöbetlerine ilişkin el yazısı ile notlar bulunduğu, 10.10.1977 tarihindeki nöbetindeki notunda ise kendi el yazısı ile (Keçiören’de komünist öğretmenin evi taşlandı. 4 arkadaşımız şubeye götürüldü) notu bulunmaktadır. Sanığın örgütün amacı doğrultusunda yayınlar yapan Genç Arkadaş dergisinin sorumlusu olduğu, eğitim masasında görev aldığı ve Anayasal nizamı cebren değiştirmeye teşebbüs suçuna feran iştirak ettiği anlaşılmıştır.”

* * *

‘Milliyetçilik’ kontenjanından Gazi Üniversitesi’ne ‘akademisyen’ olarak giren Mümtaz’er Türköne’nin çizgisi, ‘entelektüel’ sendromuna kapılması ile birlikte birdenbire değişti.
1990’lı yıllarda bazı ağabeylerinin yönlendirmesi ile ‘yeni liberalizmin’ bayraktarlığını yapan Turgut Özal’ı kutsayan ‘Yeni Osmanlıcı’ çetenin mensupları arasında yer aldı.
Özal’ın ölümünden sonra Tansu Çiller’in eteklerine tutunan Türköne, Refahyol Hükümeti döneminde ‘danışmanlık’ yaparak parsayı topladı.
Çiller’in siyasetten çekilmesi üzerine hiç vakit kaybetmeden ‘AKP trenine’ kapak attı.
Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde kaleme aldığı yazılar ile Tayyip Erdoğan’ın iyice gözüne giren Türköne, 22 Temmuz seçimlerinde ikinci eşini AKP’den Meclis’e milletvekili olarak sokmayı başardı.
Bugünlerde Zaman gazetesinde AKP’ye yalakalık yapmak adına, Amerikan planı çerçevesinde ‘siyasi çözüm’ için psikolojik zeminin hazırlanmasına öncülük ediyor.
DTP’ye ağır eleştiriler yönelten Genelkurmay Başkanı’nı ‘suç işlemekle’ suçluyor.
Belli ki, kendisini ‘bakan’ koltuğuna hazırlıyor.

* * *


- “Diyarbakır’ın adı Amed olabilir.” (!)
‘Üç kuruşluk’ şahsi menfaat beklentisi uğruna ‘AKP’liler ile düşüp kalkan’ her milliyetçinin ulaşabileceği en son mertebe budur.
Meydanlarda ‘bozkurt’ olmak yerine, sıcak odalarında ‘kangal’ olmayı tercih edenlerin de nihai akıbeti budur.
Ey Türk milliyetçileri.
Ey ülkücüler.
Mümtaz’er Türköne sadece bir prototiptir.
Bakın ve ibret alın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş