AKP’nin avansı bitti

AKP’nin avansı bitti
AKP’nin avansı bitti

AKP’nin avansı bitti
22 Temmuz seçimleri öncesinde AKP’yi iç politikada rahatlatmak ve yeniden iktidara taşımak  için dayatmalarına ara veren AB ve ABD harekete geçti

Washington, çarşamba günü sözde soykırımı tasarısını oylamaya hazırlanırken AB, “limanları Rumlara açın. 301’i bir an önce kaldırın” çağrısı yaptı
Seçimlerden önce dayatmalarını erteleyerek AKP’ye iç politikada nefes aldıran ve sandığa gömülmekten kurtaran AB ve ABD, 60. Hükümetin kurulup çalışmalarına başlamasının hemen ardından düğmeye bastı. 59.Hükümete “Sözde reform ve Uyum Paketi” adı altında istediği her şeyi kabul ettiren AB, son 5 aydır hiç dile getirmediği “Ek Protokol  ve 301. madde konusunu yeniden gündeme taşıdı. AKP’ye bariz desteğini defalarca ifade eden ABD ise Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmeye hazırlanıyor. İşte sırada bekleyen dayatmalar:

 
1 Ek protokolü hayata geçirin
Rum AP üyesi Yannis Kasulides’in daveti üzerine Kıbrıs Rum Kesimini ziyaret eden AP Ulaştırma Komisyonu üyeleri, Türkiye’ye, liman ve havaalanlarını Rum gemi ve uçaklarına açması ve Ercan Havaalanı ile ilgili sorunu çözmesi gerektiği yönünde sert mesaj gönderdiler. ABHaber’e göre, AP heyeti başkanı Alman Hıristiyan Demokrat Georg Jarzembowski, ” Türkiye’nin, liman ve havalimanlarını Kıbrıs Rum Kesimi’nin kullanımına açması için imzalamış olduğu anlaşmalara uyması gerektiği açıktır “ dedi. Jarzembowski, Rum Kesimindeki temasları sonrası Brüksel’e dönüşlerinde Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’le görüşerek, Komisyon’un Türkiye’nin Rum Kesimi’ne karşı uyguladığı kısıtlamaları kaldırması konusunda ısrarlı olmasını talep edeceklerini de belirtti. Jarzerbowski şöyle devam etti: ” Türkiye gibi Avrupa Birliği’nin üyesi olmak isteyen ve üyeliği için AB ile müzakere yapan bir ülkenin, 27 üyeli Avrupa’nın bir üyesinin uçak ve gemilerine hava sahası ve limanlarına giriş izni vermemesi mümkün değildir. Bu çok ciddi bir sorundur.”  (ANKA)


2 301. madde gecikmemeli 
AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn Kasım’da açıklanacak İlerleme Raporu öncesinde NTV’ye açıklamalarda bulundu. Ana gündem maddesi olarak 301. madde tartışmalarını gören Rehn, Türkiye’nin AB sürecinde halletmesi gereken en önemli konunun kişisel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi olduğunu ifade etti. İfade özgürlüğünün temel bir AB değeri olduğunu öne süren Rehn, şunları kaydetti: Bu bütün toplumu bağlıyor ve Türkiye’nin olmaya çalıştığı ” daha demokratik ve kendine güvenen bir toplum modeli “ için de elzem. Türk hukukunda, onlarca entelektüel hakkında dava açılmasına, hatta tutuklanmasına meydan veren bu maddenin bulundurulmasını anlamak mümkün değil. Bu yüzden de Türk hükümetini bu maddeyi değiştirmesi için cesaretlendiriyoruz.” Türklüğe küfüre ceza verilmesini öngören maddenin kaldırılması gerektiğini yineleyen Rehn, “Elif Şafak ve Orhan Pamuk gibi yazarlar hakkında bu madde temel alınarak davalar açılması kabul edilecek bir durum değil. Hrant Dink’e olanlar da...Bu ahlakî bir konu, fakat aynı zamanda Türkiye’nin dışarıdaki imajı için de çok önemli. Çünkü bu madde, Avrupa’da Türkiye’yi destekleyenleri de çok zor durumda bırakıyor ve Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiğine yönelik argümanları kaybetmesine neden oluyor ” diye konuştu.


3 Ermeni yalanı yasalaşıyor
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde Çarşamba günü sözde Ermeni soykırımını tanıyan yasa  tasarısı oylanacak. Ermeni tasarısının Dış İlişkiler Komitesi’nden geçme olasılığı yüksek görülüyor. 435 sandalyeli ABD Temsilciler Meclisi’nde, 225 milletvekili tasarıya destek veriyor. Bağlayıcılığı bulunmayan 106 sayılı Ermeni tasarısında ABD Başkanı’na, “sözde soykırımı tanı” çağrısında bulunuluyor. George W. Bush yönetimi ise tasarının kongreden geçirilmesine karşı çıkıyor. Bu konuyu gündemine alan ABD’nin en etkin gazetelerinden Washington Post, sözde Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısının Meclis’ten geçmesi halinde Türkiye’nin misilleme yapabileceğini yazdı.

AKP’nin iktidarda kalmasının kendi menfaatlerine olacağını bilen Avrupa’nın, dayatmalarını seçim sonrasına ertelediğini ısrarlı haberlerimizle gündeme getirmiştik. İngiliz Financal Times gazetesinin konuyla ilgili bir haberini ve Ali Babacan’ın “ Bize süre tanıyın” talebini de okuyucularımızla paylaşmıştık. İngiliz gazetenin Brüksel ile Ankara arasındaki  bazı sorunların çözümünün seçimler sonrasına ertelendiği iddiasına sayfalarımızda yer vermiştik. Bir başka  haberimizde ise Yunan Elefterotipia Gazetesi’nin şok iddiaları duyurmuştuk. Atina’da yayın yapan gazetenin  15 Mayıs 2006 tarihli sayısında “Tutununcaya kadar elimden tutun” başlığıyla verdiği haberdeki “Başbakan Erdoğan iç siyasette yaşadığı sıkıntılar yüzünden Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’i arayarak limanların Rumlar’a açılmasını öngören ” Ek Protokol “ ün uygulanması için bir yıl beklemelerini (2007 sonuna kadar) rica etti” ifadelerine yer vermiştik. 

 

70 bin Ermeni’yi sınırdışı edelim
Diasporayı Ermenistan’ın yönlendirdiğini belirten Şükrü Elekdağ, Türkiye’yi alaya alan sözde soykırımı yasa tasarılarına karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi

ABD Temsilciler Meclisi’nden sözde Ermeni soykırım tasarısının geçmesine karşı görüşmeler yapmak için ABD’ye giden heyette yer alan CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, diasporayı yönlendiren Ermenistan’a karşı  önlemlenr alınması gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elekdağ, şunları söyledi:  “Artık diasporayı Ermenistan yönetiyor. Ermenistan’a karşı ne yapabiliriz, ona bakmalıyız. Hükümet bugüne kadar hiçbir şey yapmadı.

Gıdaları Türkiye’den

Her ay 4 bin TIR kamyonu Gürcistan üzerinden Ermenistan’a Türkiye’den gıda götürüyor. Türkiye’den besleniyorlar. 70 bin Ermenistan vatandaşı Türkiye’de kaçak olarak çalışıyor. Bunların Türkiye’de kalmalarına izin veriyoruz. Bunu söyleyince, ’Göndermek insanlığa aykırıdır’diyorlar. Bizim bir kaçak işçimizi Fransa’da bir gün tutarlar mı, hemen geri gönderirler. Onların yaptıklarının insaniyetle ilgisi var mı? Birkaç yüz tanesini gönderin, sonra birkaç yüz tanesini gönderin. Türkiye’nin istedikleri gibi oynayacakları bir ülke olmadığını görsünler.”


İsrail’i ‘Ya geçerse endişesi’ sardı
İsrail’de İngilizce olarak yayınlanan Jerusalem Post, gazetesi, Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler- Komitesi’nde oylanacak olan “Ermeni Soykırımı” tasarısının Kongre tarafından benimsenmesi halinde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin zarar görmesinden endişe duyulduğunu belirtti.Fransız Meclisi’nin “Ermeni Soykırımı” yasasını onaylaması üzerine Türkiye’nin bu ülkeyle askeri ilişkilere son verdiğini kaydeden JPost, “Büyük ölçüde sembolik olan bu tasarı, ABD’nin dış politika açısından bağlayıcılığı olmazsa da zaten gergin olan Türkiye ile ilişkiye zarar verebilir” yorumunu yaptı.

İncirlik kapanabilir

Gazete şunları yazdı: “ABD’de birçok kişi, Türk kamuoyundan gelecek tepkinin, Türkiye üzerinde Irak ve Afganistan’a yönelik kritik sevkıyat rotalarında kısıtlamalara ve Türkiye’de ABD tarafından kullanılan stratejik hava üssü İncirlik’in kapatılmasına yol açmasından korkuyor. İsrail’de de tasarı geçerse İsrail-Türkiye bağlarına zarar vermesi kaygısı var.” Post, geçen Ağustos ayında Türkiye’nin İsrail nezdindeki Büyükelçisi Namık Tan’ın, yaptığı uyarılarını anımsatarak Tan’ın, “İsrail, Yahudi topluluğun tavrını değiştirmesine izin vermemeli” sözlerine dikkat çekti. (ANKA)

Pelosi’ye son uyarı mektubu
TBMM Başkanı Köksal Toptan,  ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde ele alınması beklenen ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını destekleyen tasarı hakkında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye bir mektup gönderdi.TBMM Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Toptan, Pelosi’ye gönderdiği mektubunda, Türkiye ile ABD arasında 50 yılı aşkın süredir sağlam temelleri bulunan ve daha derinleştirilmesi arzu edilen dostluk ve ittifak ilişkilerinin mevcut olduğunu anımsattı.Tek yanlı iddialara destek veren bir kararın kabul edilmesinin Ermeni tarafını daha da uzlaşmaz bir tutuma sevk edebileceğine işaret eden Toptan, “Ayrıca tasarı, sonuçları itibariyle bağlayıcı olduğuna bakılmaksızın Ermeni diasporası tarafından 1915 olaylarına ilişkin asılsız iddiaların ABD tarafından teyit edildiği şeklinde ilan ve takdim edilecek, keza bu Türk kamuoyu tarafından da bu şekilde algılanacaktır” dedi.

Millet tepki gösterir

Toptan mektubunda, “Böyle bir gelişme sonucunda Türk kamuoyunun bu konuda göstereceği tepkinin tetikleyeceği dinamiklerin denetim altında tutulmasını sağlamak güç olacaktır” ifadesini kullandı. Toptan ayrıca, Ermeni iddialarını destekleyen tasarının kabulünün “Türk ve Amerikan halklarının çıkarlarına hizmet etmeyeceği gibi Türk-ABD ilişkilerini istenmeyen bir ipotek altına alması ve Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi çabalarına da zarar vermesinin kaçınılmaz olduğunu” bildirdi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.