AKP’nin şapka çıkartan müthiş dış politika atağı

İsrafil K.KUMBASAR

Türkiye, son yıllarda dışarıda ‘çoook aktif’ (!) bir politika yürütmeye başladı
çoook.
Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davudoğlu üçlüsünün imzasını taşıyan bu politika sayesinde Türkiye bölgesinde her geçen gün biraz daha güçlenerek ‘lider ülke’ (!) olma yolunda hızla ilerliyor.
Komşular ile ‘sıfır sorunu’ hedefleyen ‘oynak merkezli’ dış politika, ‘çatışma’ halindeki karşılıklı çıkarların ‘uzlaşma’ potasında eriyerek ‘ortak çıkar’ haline dönüştüğü meşhur ‘kazan-kazan’ (!) formülüne dayanıyor.
Bu formül, bazen Davos’ta ‘one minute’(!) olarak kendini gösteriyor, bazen Süleymaniye’de ‘müzik notasına’ (!) dönüşüyor.
Ama ‘hamdolsun’ işler tıkırında yürüyor.
‘Monşerlerin’ bile dudakları uçukluyor.
Peki, ‘tereyağdan kıl çeker gibi’ kendi komşuları ile sorunları sıfırlayan (!) bir ülke, bölgesindeki ‘diğer meseleler’ karşısında kayıtsız kalabilir mi hiç?
Asla ve kat’a.
‘Arabulucuk’ adı altında bölge meselelerine de el atan bizimkiler, gecelerini gündüzlerine katıp çok sıkı bir ‘mekik diplomasisi’ (!) yürütüyorlar.
Nasıl mı?

***


İran, sürekli kendisini ‘vurmakla’tehdit eden İsrail’e karşı kullanmak üzere ‘uzun menzilli füze’ denemelerine girişiyor. Bizimkiler, bir bakmışsınız  Tahran’a postu sermiş, Ahmedinecad’ı ‘teslim bayrağı’ çekmeye
zorluyorlar.
İsrail, işgal altındaki Filistin’de müslümanlara karşı eşi benzeri görülmemiş bir ‘soykırım harekatı’yürütüyor. Bizimkiler, İsrail’e karşı topyekun bir “mücadele” başlatmak yerine, Filistinlileri “Silah bırakmaya” çağırıyorlar.
Ermenistan, işgal altındaki bin yıllık Türk yurdu Karabağ’ı kaşla göz arasında ‘ilhak etmeye’ hazırlanıyor. Bizimkiler, Ermenistan’a haddini bildirmek yerine, sınırları açmak için Aliyev’in ‘taviz vermesi’ için bastırıyorlar.
Irak’taki kukla yönetim, patlayan bombalar ile ilişkilendirerek, Suriye’yi ‘terörist devlet’ konumuna düşürmek istiyor. Bizimkiler, Irak’a “Bu numaralar bayatladı” demek yerine, Esat’ı ‘kafakola’ almanın yollarını arıyorlar.
Sırbistan, işbirlikçileri aracılığıyla Bosna’da bir karışıklık çıkararak ‘yeni bir bölünme’ için zemin oluşturuyor. Bizimkiler, Sırpları teşhir etmek yerine, Bosna yönetimine ‘Sırp taleplerini’kabul etmeye zorluyorlar.
Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da meydanlara inen halklar, tepelerindeki diktatörlere karşı ‘isyan bayrağı’ açıyorlar. Bizimkiler, günlerce süren sessizliğin ardından Sam Amca tavrını netleştirince ancak seslerini çıkarabiliyorlar.

***


Ne ‘mekik diplomasisiymiş’ değil mi?
‘BOP taşeronluğu’ işte böyle bir şeydir.
Eğer sizin ‘kendi projeleriniz’ olmazsa, yapacağınız tek şey başkalarının önünüze koymuş olduğu projelere ‘taşeronluk’ etmektir.
Başkaları adına, ‘başkalarının çıkarları’ temelinde size güvenenleri ‘ikna’ etmeye
çalışmaktır.
Sonra da o utanmazlığı, sizi hâlâ ‘kendilerinden’ zanneden ahmaklara, “Cumhuriyetin vurduğu zincirlerden
kurtuluyoruz. Yeniden büyüyüp Osmanlı oluyoruz”  diye yutturmaktır.
BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşlarının keşfettikleri ‘dahiyane’ formüller sayesinde, her nedense hep ‘karşı taraflar’ kazanıyor, Türkiye ise durmadan kaybediyor.
‘Taslakları’ okyanus ötesinde hazırlanan projeler ile Kıbrıs’ta, Ege’de, Irak’ta, Kafkasya’da habire verip sorunlardan kurtuluyorlar.
BOP taşeronluğunun üzerini, ‘komşularımızla sıfır sorun’, ‘bölgemizde sıfır çatışma’ maskesi ile örtmeye çalışanların, Türkiye’nin ‘iç meselelerine’ temel yaklaşımları ise ne yazık ki şudur:
- “Biz çözemezsek, başkaları çözer.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş