AKP’nin yetiştirdiği dindar nesil bu mu?

İsrafil K.KUMBASAR

Milletin dinini doğru kanallardan öğrenebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran, Kur’an-ı Kerim meali yazdıran, ‘dini içerikli’ kitapların neşriyatına önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk, şöyle diyordu:
- “Gençliği iyi yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz.”
 “Atam izindeyiz” diyenler gibi izne çıkmayan büyük devlet adamı (!) Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında aynen şöyle buyurdu:
- “Biz dindar bir nesil yetiştireceğiz. Muhafazakar demokrat kimliğe sahip bir partiden ateist bir gençlik yetiştirmemizi mi bekliyorsunuz?”
Peki, ‘dindarlık’ ile kastedilen nedir?
Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu, Akşam gazetesi ile yaptığı söyleşide bakın hangi tespiti yapıyor:
- “Dindarlığının içselleşmesi, ahlakileşmesi ve bilgiye dayalı olması lazım. Oysa dindarlık, ritüellerde yoğunlaşıp dünyevileşiyor. ‘Yetim hakkı’ yememe gibi geniş boyutuyla düşünürsek, Türkiye’nin dindarlaştığını söylemeyiz. Türkiye’de ‘görsel dindarlık’ artıyor. Umreye gidenlerin sayısı bizi yanıltıyor.”

***


‘Muhafazakar’ ve ‘demokrat’ kimliğe sahip AKP’nin yetiştirmekte olduğu şu ‘çok dindar’ nesle mensup gençler neler düşünüyorlar, hiç merak ettiniz mi?
AKP’li gençlerin müdavimi olduğu Beyazıt’taki bir çay bahçesinde ister istemez kulak misafiri olmak zorunda kaldığımız şu konuşma, bir ipucu verecektir sanırız.
Gençlerden birisi heyecanla anlatıyordu:
- “Valla kardeşim, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Moruğu tahliye ettirmek üzereyiz. Şimdi sıra imara geldi. Bizim encümen üyesi abi ile konuştum. Hallederiz dedi, ama yine de işi yukarıdan sağlama almak lazım.”
Daha sonra bir diğeri aldı sazı eline:
- “Belediyenin temizlik işleri yeniden ihaleye çıkarılacak. Başkanın yardımcısı ile konuştum. Başkanın şu anda işi yürüten firma ile arası iyi değilmiş. İyi ki şirketi zamanında kurmuşuz. Fırsat ayağımıza geldi oğlum.”
Ardından bir başkası girdi söze:
- “Abi, benim aklım hâlâ, caddenin hemen girişindeki o boş yerde. Oraya derme çatma bir büfe kondurduk mu, gece gündüz darphane gibi işler vallahi. Şu bahsettiğin abi ile konuşsan da bir zahmet bu işle de bir ilgilense.”

***


‘Okuyan’, ‘düşünen’, ‘eleştiren’, kendine göre bir ‘ideali’, ‘fikri’, ‘davası’ olan nesillere karşı 12 Eylül’den beri devam eden ‘kimliksizleştirme’ operasyonu, AKP iktidarı ile birlikte ‘altın çağına’girdi.
‘İslam’adına ortaya çıkıp, İslam’ın yasakladığı ‘her türlü harama’ el uzatmayı ‘mübah’ sayan ikiyüzlü din tüccarları yüzünden, ‘ahlak’, ‘hak’, ‘adalet’, ‘beytülmala el uzatmama’, ‘kul hakkı yememe’ gibi kavramlar, tamamen geçerliliğini yitirdi.
Artık, ‘bireysel öne çıkışı’ kutsayan, ‘çalmayı’, soymayı’, ‘yağmalamayı’ normal gören, ‘kolayından yırtmayı’, ‘köşe dönmeyi’, bir anda ‘mal-mülk, şöhret, ışıltılı hayata’ kavuşmayı yükselen değer olarak algılayan, ‘tüketim’ çılgını, ‘marka’ düşkünü, ‘yabancı’hayranı, ‘geçmişinden’utanan, ‘kendi değerlerine’ düşman, ‘para/eğlence/şehvet’ üçgenine hapsedilmiş yepyeni bir nesil ile karşı karşıyayız.
Bütün tezlerini ‘an’ üzerine konduran, tek endişeleri sadece ‘kendileri’ olan, ülke meselelerine ‘kayıtsız’ kalan, her dayatmaya ‘rıza’ gösteren, ‘suskun’, ‘tepkisiz’, ‘kimliksiz’ ve ‘kişiliksiz’ milyonlarca ‘filiz’ boy atıyor vatan sathında.

***


‘Dindar’ bir neslin peydahlandığı doğru.
Ama bu nesil, bazıları tarafından algılandığı gibi öyle ‘kul hakkını’ esas alan İslam dininin kaidelerine sıkı sıkıya bağlı ‘dindar’ bir nesil değil.
Tam aksine, AKP’nin parti programında açıkça öngörüldüğü gibi, ‘dünya ile bütünleşen’, ‘önyargılarını kırmış’ bir nesil.
Yani, her şeyi ‘bireysel çıkar’ temeli üzerine oturtan ‘yeni dünya düzeni’ dinine iman etmiş bir nesil.
Dindarlara (!) hayırlı olsun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş