AKP'ye tavizkar suçlaması

AKPye tavizkar suçlaması
AKP'ye tavizkar suçlaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Artık oyun belli olmuştur. Ne zaman Türkiye'de artan terör eylemleri ile ilgili olarak hükümete rağmen sınır ötesi operasyon ihtimali ortaya çıksa, uluslararası odaklar aba altından sopa göstererek sözde Ermeni meselesini yeniden ısıtıp gündeme getirmektedirler' dedi.

Bahçeli, 'Türkiye'ye yönelik iddiasını ve toprak taleplerini tırmandırarak sürdüren Ermenistan'a sınır kapılarını açmayı dile getiren ve bu ülke ile diplomatik temasa kalkışan AK Parti'nin tavizkar tutumu, ecdadımızın yargılanması konusunda yabancılara ayrıca ümit ve cesaret vermiştir' diye konuştu. Bahçeli, Van Gölü'ndeki Akdamar adasında bulunan tarihi Ermeni kilisesinin onarılmasını da üztü örtük biçimde eleştirdi. Bahçeli, referandum uygulamasının ilk olarak sınır ötesi operasyon için yapılmasını önerdi.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son zamanlarda yaygın ve sistematik olarak sözde Ermeni soykırım iddialarının gündeme getirilmesinin sorumluluğunun AKP hükümetinde olduğunu söyledi. Bahçeli, AKP'nin 'tavizkar' tutumunun Ermeni lobilerine cesaret verdiğini belirtti.
Bahçeli, sözde Ermeni soykırım iddiaları ile sınır ötesi operasyon arasında bağlantı bulunduğunu savundu. MHP Meclis Grup toplantısında konuşan Bahçeli, şunları söyledi:
'Artık oyun belli olmuştur. Ne zaman Türkiye'de artan terör eylemleri ile ilgili olarak, hükümete rağmen bir sınır ötesi operasyon ihtimali ortaya çıksa, uluslararası odaklar ?aba altından sopa göstererek' sözde Ermeni meselesini yeniden ısıtıp gündeme getirmektedirler. Komşumuz Irak'ın geleceğine yönelik çeşitli senaryoların gündemi meşgul ettiği, terörün iyice azdığı şu sıralarda, Türkiye'nin ilgi ve dikkatini başka alanlara rezerve etmek isteyen dış güçlerin, AKP hükümetinin zafiyetini iyi yorumlamış ve değerlendirmiş oldukları anlaşılmaktadır.'

'AKP'NİN TAVİZKAR TUTUMU CESARET VERDİ'

Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Kongresi'nde sözde soykırım tasarısının görüşülme arifesinde ABD Başkanını arayarak, anlamını çoktan yitirmiş olan 'stratejik ortaklığımıza zarar geleceği' yönündeki uyarılarının muhataplarında anlam bulmayacağının "aşikar olduğunu" savundu.
Bahçeli, AKP'yi şu sözlerle eleştirdi:
'Türkiye'ye yönelik iddiasını ve toprak taleplerini tırmandırarak sürderen Ermenistan'a sınır kapılarını açmayı dile getiren ve bu ülke ile diplomatik temesa kalkışan AKP'nin tavizkar tutumu ecdadımızın yargılanması konusunda yabancılara ayrıca ümit ve cesaret vermiştir."

AKDAMAR KİLİSESİ GÖNDERMESİ

MHP lideri Bahçeli, Van Gölü'ndeki Akdamar adasında bulunan tarihi Ermeni kilisesinin onarılmasını da üztü örtük biçimde eleştirdi. Bahçeli, "AKP zihniyetinin Ermenilere şirin ve sevimli görünme adına yaptığı hamleler bile yeterli olmamış, Van Gölü'ndeki harabelerin onarımları da Ermenileri tatmin etmemiştir.'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandum uygulamasının ilk olarak sınır ötesi operasyon için yapılmasını önerdi.
Bahçeli, özellikle son günlerde PKK tarafından yapılan eylemler ve sonuçları dikkate alındığında konunun, hükümetin alışılagelmiş başsağlığı mesajları, 'kanı yerde kalmayacak ve mücadelemiz sürecek' sözleri ile geçiştirilemeyecek kadar önemli ve ciddi" boyutlara ulaştığını kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın 13 şehit verilen olayın ardından yaptığı yorumun, konunun önemini ciddiyetine uymadığını savunan Bahçeli şunlar söyledi:

"HÜKÜMET İLE ABD ARASINDA SAĞIRLAR DİYALOĞU SÜRÜYOR"

'Başbakanın basın mensuplarına, bu vahim ve acele karar gerektiren gelişmeye rağmen, konuyu gelecek ay ABD'ye yapacağı ziyarette görüşeceğini söylemesi, hükümetin terörle mücadele iradesini tamamıyla yabancı ülkelerin insaf ve kararına teslim ettiğinin göstergesidir? Aslında ne hükümetin ne de ABD'nin bu bölgeden PKK'yı uzaklaştırmak, etkisizleştirmek gibi bir niyeti yoktur. Hükümet ile ABD arasında artık klasik hale gelmiş bir sağırlar diyaloğu sürdürülmektedir.'
Türkiye'nin AKP ile bir oyunun içine sürüklendiğini öne süren Bahçeli, küresel güçlerin Türkiye'de sergiledikleri yap-bozun eksik parçalarını tamamlamak için gereken miadın dolmasını beklediklerini dile getirdi.
'Özellikle son aylar içinde, katiller açıkça belli olmasına rağmen, cinayetlere yönelik kuşkucu bir yaklaşımın yaygınlaştırılmak istenmesi ve olayların failleri hakkında hedef saptırıcı, kafa karıştırıcı yorum ve değerlendirmelerin yapılması dikkat çekicidir' diyen Bahçeli, bunların devleti töhmet altına sokmaya, güvenlik güçlerini zan altında bırakmaya, milletin teröre olan direncini yıkmaya yönelik "psikolojik bir oyun" olduğu yorumunu yaptı.

Bahçeli şöyle devam etti:

'Bu çerçevede, geçtiğimiz günlerde yine Şırnak'ta meydana gelen katliamı yapan teröristleri gizlemeyi amaçlayan bulanık beyanatları verenlerin gerçek niyetleri birer birer ortaya çıkmaktadır? Zaman zaman yargı mensuplarına, üniversite yetkililerine ve işine gelmediği konularda muhataplarına, anında cevap vererek tartışmalar başlatan sayın Başbakan milli meselelerde nedense susmayı tercih etmektedir. O sustukça terörist ve bölücü konuşmakta, evlatlarımız bir bir hayatlarını ve uzuvlarını kaybetmektedir. Milletimiz sayın Başbakan ve AKP'li yöneticilerden inanç istismarına gösterdikleri hız ve ilginin küçük bir örneğini milli hassasiyetlerin savunulmasında ve milli kurumlarımıza yönelik karalamaların önlenmesinde de görmek istemektedir...
Ben bu kürsüden, sık sık referandum yapacağını müjdeleyen sayın Başbakan'a, bu uygulamasına sınır ötesi operasyon için bir referandum yaparak başlamasını öneriyorum. Böylece kendileri ve hükümeti, okyanus ötesinden talimat almaktan kurtulacak, sürekli telafuz ettiği ?cumhurun iradesi'ne de başvurmuş olacaktır. Hükümetin aymazlığına rağmen inancım odur ki hainler ve işbirlikçilerine gereken ders eninde sonunda verilecektir?"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, her konuda referanduma başvurulmasının Meclis'i devre dışı bırakacağını belirtti.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin 12 gün sonra yapılacak bir referandumun kargaşasını yaşadığını belirterek, 'Sandık başına gidecek olan milletimiz neyi, kim için ve ne amaçla oylayacağını bilmemektedir. Sayın Başbakanın ?Bayramınız hayırlı olsun' mesajı, meseleyi izahtan çok uzak, milletimizin gönlüne ipotek koymayı amaçlayan ?anlamasanız da olur' manasına gelecek bir dayatmadır' dedi.
'Sandığa alışın' sözünün "sakat bir demokrasi anlayışının ürünü" olduğunu savunan Bahçeli, Başbakan'ın, Meclis'i devre dışı bırakacak ilginç ve istismara açık bir mecraya açılmak istediği yorumunu yaptı.
Bahçeli, referandumun anayasal ve demokratik bir hak olduğunu, bu hakkın kullanılmasının da uygun olduğunu belirterek, ancak Başbakan erdoğan'ın yaklaşımını, "referandum kavramını AKP için bir güvenoyuna çevirme kurnazlığı" diyerek eleştirdi.

Bahçeli şöyle devam etti:

'Demokrasi çoğunluğun yönetimi olmakla birlikte, sayısal azınlığın haklarını da güvence altına alan bir idare biçimindir. Ancak AKP zihniyetinin bu kusurlu anlayışı ile temsili demokrasimiz, yarı doğrudan temsili demokrasiye dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Bu görüşün kabul görmesi halinde, demokrasimizin ve egemenliğimizin teminatı olan TBMM'nin ve demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin çözüm ve değer üretme kabiliyeti önce zayıflayacak ve hatta zamanla ortadan kalkabilecektir. Çünkü sürekli doğrudan halka müracaat siyaset kurumunu devre dışı kalmasına ve öneminin azalmasına neden olabilecektir? Referandum sürecine ilişkin önerilere kulak tıkayan AKP ile '11 ve 12 rakamlarını' bir baskı hatası olarak yorumlayan sayın Başbakanın eleştirileri dikkate almamış olması ülkemizi referandum bunalımının ve meşruiyet tartışmalarının eşiğine kadar getirmiştir. Bilinmelidir ki hiç kimsenin milletimizi ve devletimizi yaptığı keyfilikler ve yanlışlarla küçük düşürmeye, gülünç göstermeye hakkı yoktur.'
 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş