AKP'yi indirmek size mi kaldı emanetçi Cindoruk?

İsrafil K.KUMBASAR

Teslimiyetçi AKP iktidarı karşısında, 29 Mart seçimlerinde yeterli başarı gösteremeyen CHP ve MHP, kendilerine çeki düzen vermeyip, etkin bir ‘muhalefet’ yürütmekte yetersiz kalınca, ‘meydanın boş olduğunu’ gören modası geçmiş eski siyaset kurtları, yeniden birer birer sahneye çıkmaya başladılar.
Mesut Yılmaz’ın ANAP’ı yeniden yapılandırmak için harekete geçmesinin ardından, Hüsamettin Cindoruk da DP’yi yeniden ayağa kaldırmaya soyundu.
Her ikisinin de ortak hedefleri aynı:
‘Merkez sağı’ yeniden toparlamak.
Bazı eski bakan ve milletvekilleri ile DP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı yapan Cindoruk, 16 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak olan olağanüstü kongrede DP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu belirterek şöyle dedi:
- “Bu parti geçmişte iktidar çıkardı yine çıkaracak. Merkezde siyasi boşluk var, denge partisine ihtiyaç var. Daha önce başarılı olmadı ama biz inşallah merkezde birliği sağlayacağız. Siyasetin gençlere ihtiyacı var. Ben de gencim.”

* * *

Kamuoyunda “Baba’nın emanetçisi” olarak tanınan Hüsamettin Cindoruk, aynı zamanda siyasetteki ‘çirkin’ taktiklerin ve ‘zik-zak’ eğilimlerin babası olarak da hafızalarda yer etti.
Siyasi hayatına DP gençlik kollarında başlayan Cindoruk, 1958’de bu partiden ayrılarak Hürriyet Partisi’nin kuruluşunda aktif rol aldı.
Daha sonra Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi’nde görev alan Cindoruk, 14 Mayıs 1985 tarihli büyük kongrede ‘emanetçi’ sıfatı ile DYP Genel Başkanlığı’na getirildi.
1987 yılındaki ‘tartışmalı transferlere’ öncülük eden, siyasi yasakların sona ermesinin ardından koltuğunu Demirel’e bırakan Cindoruk, onun Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yeniden genel başkan adayı oldu, ancak kazanamadı.
28 Şubat sürecinde bazı milletvekilleriyle DYP’den ayrılarak DTP’yi kuran Cindoruk, daha sonra Mesut Yılmaz başbakanlığında oluşturulan Anasol-D hükümetinde yer aldı.
18 Nisan 1999 genel seçimlerinde milletten okkalı bir tokat yiyince, DTP’nin genel başkanlığından istifa ederek köşesine çekildi.

* * *


Bir siz eksiktiniz, Hüsamettin Bey!..
Öyle görünüyor ki, siz ve beraberinizde yeniden arenaya sürdüğünüz ‘siyaset fetbazları’ ile malum ‘merkez’ daha da şenlenecek.
Siz, bütün siyasi hayatın boyunca ‘sağ’ gösterip ‘sol’ vurmuş, ‘Batıcılık’ adına nutuk atmış, bulduğu her fırsatı kendine yontmuş, bulunduğu her ortamda ‘nabza göre şerbet’ vermeyi alışkanlık haline getirmiş bir kişisiniz.
‘Temelde’ AKP’den farkınız nedir?
‘ABD/AB/İsrail’ eksenli teslimiyet politikalarına karşı bir ‘alternatifiniz’ var mı, Kıbrıs, Ege, Kuzey Irak, Azerbaycan, Türk Dünyası ile ilgili ‘AKP’den farklı’ neler düşünüyorsunuz?
Süleyman Soylu’nun, ‘hangi şartlar’ içerisinde siyaset yaptığını ve bütün çırpınışlarına rağmen ne kadar oy alabildiğini herkes gördü.
Eğer aynı şartlarda siz olmuş olsaydınız yüzde kaç oy alabilecektiniz acaba?
İnşallah o delege sizi seçer de, ilk seçimde milletin size ne kadar ‘değer’ verdiğine, kendi gözlerinizle tanık olursunuz.
Bekleyip göreceğiz.

* * *


28 Şubat sürecinde, malum mahfillerdeki biraderler ile birlikte ‘AKP’nin önünü’ açanlardan biri de siz değil miydiniz?
AKP’yi indirmek şimdi size mi kaldı genç?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş