Aksaray, yoksa bu memleketin bir parçası değil mi?

İsrafil K.KUMBASAR

Diyarbakır’da bir kişinin burnu kanasa, “Devlet terörü yeniden hortluyor” diye ortalığı ayağa kaldırmaya çalışıyorlar.
Antalya’da bir kişi ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalsa, “Turizm baltalanıyor” diye haftalarca manşetlerinden indirmiyorlar.
Ankara’da bir kanalizasyon borusu patlasa, “Ne olacak bu ülkenin hali” diye günlerce feryadı figan ediyorlar.
İstanbul’da kar yağsa, “Hayat durdu” diye yas tutuyorlar.
Oysa Aksaray’da yer yerinden oynuyor.
12 Mayıs tarihinden itibaren il merkezinde ‘karın ağrısı’, ‘mide bulantısı’, ‘kusma’ ve ‘ishal’ şikayetleri ile hastanelere başvuran vatandaşların sayısı ‘10 bini’ geçti.
Ama ülkenin en çok satan gazetelerinde, olup bitenlerle ilgili doğru dürüst bir haber yok.
Oturmuş, ‘Başbayan’ ile  ‘Hanımefendi’ hazretlerinin birbirleri ile ‘küs mü’, yoksa ‘barışık mı’ olduğu yolundaki bilmeceyi çözmeye çalışıyorlar.
Yoksa Aksaray bu ülkenin bir parçası değil mi?

* * *

Sağlık Bakanlığı tarafından inceleme yapmak üzere bölgeye gönderilen 8 kişilik uzman heyet, ilk önce salgının ‘şebeke suyundan’ kaynaklanmadığını açıkladı.
Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Sadi Özdil, şebeke suyunun ‘ne kadar sağlıklı’ olduğunu kanıtlamak için kameraların karşısında musluktan doldurduğu bir bardak suyu kafaya dikip, “Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla içebilir” dedi.
Ancak, aradan iki gün geçtikten sonra yeni bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, hastalığın içme suyundan kaynaklandığını, su tesisatındaki arıza tamiri ve su borularının değişiminde kirlenme olduğunu bildirdi.
Ancak, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, salgının kaynağı ile ilgili kesin bir sonucun ortaya çıkmadığını iddia ederek şöyle dedi:
- “Sağlık Bakanlığı’ndan gelen ekip, şebeke sularında kimyasal kirlilik ve bakteriyolojik kirliliğin saptanmadığı yönünde bize görüş bildirmişti. Ama şimdi su borularının değişimi sırasında kirlenme olduğu söyleniyor. Burada bir çelişki var. Virüs hava ile dokunma, yeme, içme ile de bulaşabilir. Suyla ilgili bir sorun yok.”

* * *


Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş ile TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen MHP Aksaray Milletvekili Osman Ertuğrul, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta hakkında sorumluluklarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
Aynı zamanda Aksaray’ın eski Belediye Başkanı olan Osman Ertuğrul, şu ifadeleri kullandı:
- “Vakıaların büyük bir bölümü, kanalizasyon şebekesinin tamamlanmamasından ve yağmur sularının su şebekesine karışmasından kaynaklanıyor. Sularla bulaşan bakteri ve virüs hastalıkları, epidemi yapan ve ölümcül sonuçlar doğuran ciddi hastalıklardır. 3.5 ay kullanılmayan su borularına bakım yapmadılar. Bütün asbestli boruların bir an önce değiştirilmesi şart. Aksi takdirde kanser riski var. Valiler AKP İl Başkanı rolüne soyunmak yerine devletin valisi olmayı denemelidir. Belediye Başkanı ve İl Sağlık Müdürü halk sağlığı için büyük bir tehdittir, derhal görevden el çektirilmeli ve soruşturma başlatılmalıdır.”

* * *


Olay iyi ki bir başka ülkede cereyan etmedi.
O ‘Vali’ anında kızağa çekilirdi.
O ‘Belediye Başkanı’ koltuğunda oturamazdı.
O ‘İl Sağlık Müdürü’ geldiği yere postalanırdı.
Ama, gelin görün ki ol muhterem zatlar, ‘hiçbir şey olmamış’ gibi, koltuklarında huzurlu ve mutlu bir şekilde su içmeye devam edecekler.
Zira bu kişilerin, seçimlerde verdikleri destek karşılığında iktidar partisi tarafından ‘özenle’ seçilerek, o görevlere getirildiler.
Onlar iktidarın ‘sırtını’ kaşıyor.
İktidar da onların.
Yüzbinlerce insanın sağlığı kimin umurunda?
Kısa zamanda bu olay da unutulur nasıl olsa.
Seçim öncesinde, ‘nohut’, ‘mercimek’, ‘pirinç’ ve ‘bulgurdan’ müteşekkil birkaç yardım paketi ile ‘iki torba kömürü’ kapılarında gören gariban Aksaraylı vatandaşlar, alternatif olmadığından dolayı gider yine oylarını AKP’ye verirler.
Öyle mi?
Maalesef öyle.
Neden?
Çünkü burası Türkiye.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş