Akşener o gazeteciye konuştu: Yeni oluşum gerekirse...

Akşener o gazeteciye konuştu: Yeni oluşum gerekirse...
Gazeteci Can Ataklı, Meral Akşener ile yaptığı görüşmeyi yazdı. O görüşmede yeni oluşum konusu konuşuldu. İşte Akşener'in cevapları, Ataklı'nın izlenimleri.

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, Meral Akşener ile görüşmesine ilişkin notları bugünkü köşesinde paylaştı. Akşener'in dünkü mahkeme kararı sonrasından mecburen bir yeni parti kurabileceği izlenimine yer verdi. 

"Pazar akşamı Meral Akşener'le bir tesadüf sonucu kısa süreli sohbet yapma olanağı buldum. O kısa sohbette Akşener önemli şeyler anlattı. Ancak hemen yazmadım. Çünkü salı gün yani dün MHP Genel Merkezi'nin, muhaliflerin topladığı kongrenin iptali için açtığı davanın karar duruşması vardı" ifadesini kullandı. 

Ataklı yazısına şöyle devam etti: 

"Peki, yeni duruma göre Meral Akşener bir parti kuracak mı? Kendisiyle yaptığım sohbeti aktarayım, birlikte bir sonuca varalım. Akşener sohbetimizde şunları anlattı; 'Son bir ay içinde çok yoğun görüşmeler yaptım. Ramazan ayı ile birlikte hemen her gece düzenlenen iftarlara da katılarak MHP'den ya da dışarıdan siyasetçilerle, siyasi hareketler içinde olanlarla uzun sohbetlerim oldu. Tahmin ediyorum bu bir ay içinde 1200-1300 kişiyle direkt konuşmam oldu. Ben daha çok dinleyici oldum, notlar aldım. Bu görüşmelerde konuşanların yüzde 90'ından fazlası artık yeni bir oluşumun şart olduğu konusunda birleştiler.'

Bu sözlerden benim anladığım şu; Meral Akşener bundan sonra 'mecburen' de olsa yeni bir oluşumun başına geçmek durumundadır. Akşener'in sözlerinden bu anlamı çıkardıktan sonra 'Yeni bir oluşum MHP'nin alternatif veya devamı niteliğinde mi olur?' diye sordum. 'Eğer' dedi Meral Akşener 'Yeni bir oluşum gerekli hale gelirse bunun merkezde, hayli geniş tabanlı, içine AKP'de gidişattan mutlu ve umutlu olmayanları da kapsayan, kendi dünya görüşlerini ve ideolojilerini koruyan ama ülke menfaati için merkezde buluşmanın gerekliliğine inanan herkes burada olmalı' diye devam etti.

AKŞENER: PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNÜLMELİ

Ataklı, Akşener ile görüşmesinde 2019 seçimlerine ilişkin öngörüler konusunu da gündeme getirdi. Akşener'in parlamenter sistem vurgusuna yazısında şu ifadelerle yer verdi. 

"Akşener 2019'da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine referandumda hayır diyenlerin destekleyeceği bir adayla gidilmesinin iyi bir düşünce olmakla birlikte zorlukları olduğunu da belirterek “En doğrusu parlamenter sisteme geri dönülmesidir. Eğer hayır bileşenlerinin bir adayı çıkacaksa onun da güçlendirilmiş bir parlamenter sistem için en başından söz vermesi ve buna göre davranması esas olmalıdır” dedi."

İlgili Haberler
Özdağ'dan yeni parti çıkışıÖzdağ: "Ne zaman yeni parti kuracaksınız diyorlar"Aydın'dan "yeni parti" açıklaması: Vebali MHP yönetimindeAkşener'den siyasilere "yalan" tepkisi: Yetkileri sonsuz, sorumlulukları sıfırlayan bir mekanizma
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş