Al sana arşiv

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

İngiltere’yi adres gösterdik. Beğenmediler. Buyrun size Türkiye arşivi. “Tunceli vilayeti dahilinde Ovacık Kazası jandarma birliğine tabi Diztaş karakoluna 4/2/938 tarihinde Kalan Aşireti tarafından yapılan taarruz neticesinde şehit edilen karakol komutanı ile 20 jandarma erine ait olup mütaarrızlar tarafından gasbedilen 499 lira değerindeki erzakın bilahare erlerin iaşe bedellerinden ödenmek üzere Ovacık Kazası merkezindeki bakkallardan veresiye olarak alındığı ve bunların Jandarma Genel Komutanlığı bütçesinin iaşe tertibinden verilmesi mümkin olamıyacağı anlaşıldığından, Maliye Vekaleti bütçesinin masarifi gayri melhuza tertibinden verilmesi; Jandarma Genel Komutanlığı’nın işarına atfen Maliye Vekilliği’nin teklifi üzerine İcra Vekilleri Heyeti’nin 23/6/938 tarihli toplantısında onanmıştır.”
İmza? Reisicumhur, Atatürk.
Başvekil, Celal Bayar.
Diyor ki...
Adamlar askerlerimizi şehit etti, üstüne erzakını çaldı, şehitlerimizin bakkallara veresiye borcu kalmasın, derhal ödeyin.
Hikâye anlatmayın.
Açın şu arşivleri.
Bu memleketin, bu milletin...
Şehitlerine olan borcunu ödeyin.
Yılmaz Özdil / Hürriyet+++


Çürüme!
Uluslararası Şefaflık Örgütü açıkladı. Türkiye’nin “yolsuzluk sıralamasında” 180 dünya ülkesi arasındaki yeri değişmedi. 56’ncı sıradaki yerini korudu. Türkiye’yi yönetenler, “çürümeyi(yolsuzluk- rant avcılığı- adam kayırma- yandaş peydahlama- ihale bağlama- hısım-akraba-dost zengin etme)” yolunda hiçbir iyileşme yapamadılar. Türkiye çürüyerek yönetilmeye devam ediyor.
Necati Doğru / Sözcü

+++

ABD Başkan Yardımcısı Biden yağlama yapmış: “Türkiye gerçek
bir lider.”
Doğru... ABD’nin çıkarlarını korumakta bizden önde kimse yok evvelallah...
Haldun Ertem

 

+++


Hemen her sıkıştığımızda tekrarlayıp klişeleştirdiğimiz “sözün bittiği yer” var ya; işte
burasıdır. Vedat Kemer Akşam Gazetesi’nde söze gerek kalmayacak biçimde çizmiş resmi...
+++


SİZDEN GELENLER
Suriye halkının acı çığlığı
Dış destekli teröristler
masum insanları öldürüyor
Biz Suriye halkı olarak size kardeş bakıyoruz fakat AKP hükümeti bunu düşmanlığa ve nefrete çevirmek istiyor. Kimin için? Amerika mı? İsrail mi? Batılı ülkeler mi? Siz biliyorsunuz.
AKP hükümeti Türkiye’nin geleceği ile oynuyor ve iki halkın buna izin vermemesi lazım.
Büyük Orta Doğu Projesi, her şey onun çevresinde dönüyor. Arap Baharı yalan bir hikaye ve maalesef AKP bu konuda büyük rol üstlendi. Türk medyası da aynı şeyi yapıyor.
Suriye’de çalışan Anadolu Ajansı muhabiri Hediye Levent neden işten kovuldu?
Yazık.
Çünkü dürüst gazeteci.
Suriye hikayesi tam bir yalan. Buradaki durum medyadaki durumdan çok farklı. Bizde teröristler var ve özgürlük, din adına masum insanları öldürüyorlar. AKP onları devlete karşı destekliyor, para, sığınak sağlıyor.
Gerçek çok acı
Usama Shahood / Suriye
Suriye ordusuna mensup askerlere ait olduğunu iddia ettiği yanmış ceset fotoğraflarını yollayan Shahood soruyor: Ölenler bizim ordumuzdan, peki öldürenler kim?


+++


Bedelli askerlikten  iki üç ay önce hava değişimine gönderilen, ancak otobüs parası olmadığı için otostop yaparken trafik kazasına kurban giden rahmetli garibim de yararlanacak mı? O her fırsatta ağlayan siyasi müslüman kardeşlerimiz, o siyaset çingeneleri buna ne zaman gözyaşı dökecekler?
Lütfü Aslan

 

+++

 

Türklüğün
asimilasyonu
Belediye başkanı iken hazırlattığı “Kürt” raporu ile Batının aradığı adam olduğunu ilan eden RTE açık ve net bir şekilde anayasadan “TÜRKLÜĞÜN” çıkartılacağını ifade etti. Bu onlar için normal olabilir. Milleti ümmet yapma gayreti Türklüğün Anadolu’daki asimilasyonunun önemli bir adımı olur.
Recep Aynacı E.Plt.Alb.

 

+++

 

“Yeni anayasamızın ilk maddesi şöyle olsun:
Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir ve özür diler.”
Arman Besler

 

+++

 

Özür psikozu
İnsanı geçmişle kavga etmeye, mahcubiyet hissetmeye ve özür dilemeye iten psikolojik sebepler nelerdir? Özür dileme duygusu, sosyal travma boyutunda bir vaka mıdır?...
Şimdi kanaatimce bu “özür psikozu” kendisiyle barışık olmayan, benlik problemleri olan ve kendini kendine kabul ettirememiş kişilerin içsel çelişkilerinin bir tür dışa vurumudur. Kısa zamanda fikir, yol ve sınıf değiştiren kişilerin ruhsal bunalım ve kimlik çatışması yaşamasıyla da açıklanabilecek bu özür psikozunun, topluma teşmil edilmeye çalışılması apayrı bir vakadır ve sosyolojinin ilgi alanına girmektedir.
Diliyorum ki bu özür meselesi bireysel ve psikolojik bir psikoz olarak kalır, toplumsal boyutlara ulaşıp sosyolojik bir vaka haline gelmez.
H. Salih Gündüz / Haberiniz.com

 

+++

 

PKK kullanılacak
Suriye’ye saldırmamız için tek bahane kaldı...
PKK’lılar Suriye’den sınırı geçip karakollarımıza saldırıp sonra tekrar Suriye’ye dönecek ve Suriye’ye askeri harekat başlayacak...
Birileri orada BÜYÜK OYUN için bayrağımızı yaktırdı, hacılarımıza saldırttı ve sırada PKK saldırısı var...
PKK saldırısı da olduktan sonra artık kimse Ordumuzun Suriye’ye girmesine tepki veremez hale gelecek.... 
Ali Açıkbaş

 

+++

 

Diyanet sıçrama tahtası mı
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in atanamayan öğretmelere başka iş bulmaları yönündeki tavsiyesi hepinizin malumu. Merak ediyorum, neden aynı şey imamlara da söylemiyorlar? Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi şişirilip, ha bire imam alımı yapılıyor da, neden bir türlü Türkiye’nin imam ihtiyacı karşılanamıyor?
Doğrusunu söylemek gerekirse, Diyanet uzun zamandan beri bu kafaların devlette kadrolaşabilmesi için bir sıçrama tahtası olduğunu herkes biliyor. Zavallı çocuklarımız da yüz kişilik sınıflarda, öğretmensiz boş derslerde kendi kendilerini yetiştirmeye çalışıyor.
“Okumak” dinimizin ilk emridir. Öğretmenlerin hakkının yenmesi, öğrencilerin bu emri yerine getirmesini aksatmıyor mu? Bu haram yemek, günah işlemek değil mi?
Davut Sakallı

 

+++

 

Kriz mağduru
af bekliyor
Mektup, kendi deyimiyle “intihar etmek üzere olan bir vatandaş”tan. Adını da yazmış ya, lüzum yok. Onun gibi binlercesi vardır mutlaka; “çek mağduru”. “Dün kendi ekmeğini kazanan ve on iki saat çalışan, kimselerden bir kuruş borç istemeye ar eden biriyken şimdilerde ekmeğe muhtaç, polisten kaçan, suçlu ve terörist muamelesi gören bir iş adamıyım” diyor. 2008 krizinden sonra iflas etmiş, çeklerini ödeyememiş, hakkında hapis cezaları çıkmış, yuvası dağılmış, savcılıktan “doğruluk kağıdı” alamadığı için bulduğu işlerde çalışamaz hale gelmiş...
Sonuç:
“En azılı katilden, dayakçı kocalara, şikeci, dolandırıcı hatta tecavüzcülerden teröristlere kadar herkes affedilirken kriz sebebiyle iflas edip tekrar toparlanmak borçlarını ödemek için çalışmak isteyen insanlar çek yüzünden hapis korkusuyla hiçbir şey yapamıyorlar. Bu sosyal ve adaletsiz yara ile ilgili size yalvarıyorum...” diyor.


+++

 

Osmanlı
cami pazarlamazdı
Bilinsin ve bilinmelidir ki Osmanlı, inanç önceliği üzerinden yapılandırdığı sistemi, şehirlerinin en kıymetli, en belirgin noktalarına cami inşa ederek tescil etmiştir.  AKP zihniyeti ise kıymetli cami arazilerini küresel sermayeye pazarlayarak önceliğini ve politik istikametini teyit ederken milleti de hala İslam olduğu iddiası ile teselli etmeye devam etmektedir. 
Arif Bilir

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları