ALBÜMDEN KARELER

A+A-
Altemur KILIÇ

Sevgili okuyucularım bu Pazar  “Bir resim bin kelimeye bedeldir” düşüncesiyle, fotoğraf albümümden bazı kareler takdim ediyorum.

1- İsmet İnönü ve ben: Paşanın, babam Kılıç Ali ile arası hiç iyi olmamıştı... Atatürk öldükten hemen sonra, babamı siyasi hayattan tasfiye etmişti. Hayatın cilvesi; 1962’de Başbakanlığı döneminde beni Basın Yayın Genel Müdürlüğü Müşaviri sıfatıyla onun hizmetinde bulundurdu. Kindar olmasıyla meşhur Paşa, babama karşı olan husumetini bana yansıtmadı. Aksine, bana özel ilgi gösterdi ve o sırada yönettiğim Türkiye Radyoları konusunda yapılan şikayetlere karşı bana kol kanat gerdi. Resmi toplantılarda beni anlamlı şekilde yanında bulundurdu. Yukarıdaki IPI toplantısında yaptığı gibi. Bana çocukluğumda evimize geldiğinde kucağına alarak söylettiği topçu komutlarını hatırlatarak “Kılıç, toplarımız ne alemde”  diye takılırdı. Hayırlı bir iş yaptım. Sonunda babamla Paşayı barıştırdım.   


2- Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson’un Ankara ziyaretini geçen hafta yazmıştım. İşte o ziyaretten bir kare; Johnson’a sürprizim, doğum günü pastasını
kesiyor.


Birand ve
Hurşit Tolon
Paşa birarada


Fotoğraf karelerinde tesadüfi beraberlikler Ergenekon kapsamında delil oluyor ya, bu da öyle bir kare: 1989’da orduevindeki resepsiyonda Mehmed Ali Birand o zamanın Genelkurmay Genel Sekreteri Orgeneral Hurşit Tolon’la sohbet halinde...!

Ampule “Püf” 

Yıl 1984...  TRT Yönetim Kurulu üyesiyim. O yıllarda ne AKP var ortalıkta, ne de  ampulü... Kurumda görevli Sedat isimli arkadaşımız bir doğum günü kutlamamda hatıra olarak bana bu karikatürü çizmişti... Hey gidi gençlik yıllarım... Bu günlere denk düştü!

Atatürk ve Obama
MediaCat dergisi Türkiye’yi ziyaret edecek olan Obama’yı kapağına taşıdı. Obama için hazırlanan kapakta Atatürk’ün bir fotoğrafına gönderme yapmış... Mustafa Kemal Atatürk’ün, kara tahtanın başına geçip yeni alfabeyi anlattığı resimde photoshopla Atatürk’ün yerine Obama geçmiş...
Bu ne derecede doğru bir kıyaslama? Yani Obama şimdi bize kara tahtada ne öğretecek? Ben birkaç yıl evvel yabancılara gönderilmek üzere bir tebrik kartı yapmıştım.
Bunda Atatürk, tahtada bilgisayarı gösteriyor. Yani hep ileriyi ve doğruları. Obama’nın bize ders vermesi söz konusu olamaz. Bizden, Atatürk’ten öğreneceği çok şey var...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları