Allah rızası için son bir ihale mi?

İsrafil K.KUMBASAR

Saşı gözlerin ‘şantiye’ diye yutturmaya çalıştığı ‘uçurumun’ kenarındaki Türkiye önemli günlere gebe. Yaklaşık altı ay sonra yerel seçimler için sandık başına gideceğiz. Görüntüye bakılırsa, iktidar sahipleri ve menfaat çarkındaki ‘gölge ortakları’ için bu sürece ‘son ihale’ hazırlığı da denebilir.
‘Açılım’ teraneleri, ‘anayasa’ değişiklikleri, ‘askerlik’ süresi, YÖK başta olmak üzere, elde her ne varsa seçim sonrasına ertelenecek gibi gözüküyor.
Daha bir yığın vaat, daha doğrusu ‘seçim şantajı’ şimdilik kasaya kilitlendi.
Zaten bu yöndeki beyanlar da öyle sır filan değil:
- “Bizi bir dönem daha seçin, sonra istediğiniz ne varsa, hepsi birer birer gerçekleşecek.” 
Sultan hazretlerinin, çeşitli defalar 2011’in kendisi için ‘son seçim’ olduğunu tevazu buyurması, aslında parti tüzüğünün bir gereği idi.
Son anda bir ‘ayak oyunu’ olmaz ise ‘kendisi’ ile beraber ‘8-10 bakan’ ve ‘150’ye yakın milletvekili’ için de ‘Meclis rüyasının’ biteceği aşikar.
Demokrasiyi ‘iki dudağının arasına’ hapsetmiş olan hazret, belki kendisi için ‘Köşk’ü uygun görüp, ona uygun arayışlar içerisinde olabilir.
Fakat diğerleri için ‘küçük kıyamet’ kopmak üzere.

 


***

 


Gelin görün ki, iktidar partisi böylesi kritik bir sürece hazırlanırken, yani ‘dağılmak’, ‘yok olmak’ gündemdeyken bile, burnu sürekli ‘diğer partilerin’ içerisinde.
Bir taraftan  “MHP-CHP koalisyonu”  üfürülüyor. İtibar görmeyince bu kez  “CHP-BDP”  teranesi ortaya atılıyor.
Amaç uçurulan balonların ‘doğruluğu’ ya da ‘yalanlığı’değil, dumanlı bir hava oluşturmak. İktidar ve ‘aynı kaptan’ yemlenen güruh, belli ki ‘11 yılda’ memleketi ‘dilediği kıvama’ getiremedi. Bunun ‘bir 4 yıl daha’ alacağını düşünüyor olmalılar.
Ama tepedeki zat, bütün ikna çabalarına rağmen şimdilik kararlı görünüyor:
- “Bir dahaki dönem yokum.” 
Giderayak şu ‘işi sağlam kazığa bağlama’ telaşı; ‘korkuları’ giderecek son hamleler;  “eden bulur”  sözünü boşa çıkarma çabaları.
‘Enkaz’ ekibi, her şeye rağmen can havliyle ‘son ihaleyi’ de alma peşinde.
Hem de öyle bir ‘can havli’ ki, hemen her sayfasında bir Türkiye lafı geçen skandal belgelere burun kıvıranlar, oturdukları yerden muhalefet için ‘akla hayale gelmeyecek’iddialar üretiyorlar. 

 

 

***

 


Amma ve lakin işler her zaman istendiği gibi gitmiyor.
İnsan tam da kendini ‘iktidarın zirvesinde’ görürken, birileri çıkıp ‘ruh röntgenini’ önüne koyuyor. Onunla da yetinmeyip,   “Hele dur, bunlar daha bir şey değil. Arkası var” diyerek, elindeki kartları göstermeye başlıyor.
Bazılarına da kala kala, ellerine iki kova su alıp ‘ateş düşürme operasyonlarına’ omuz vermek kalıyor.
Orkestra şefi bir ayak verdi, sazı olanların ‘ne çalıp, ne söyleyeceklerine’pür dikkat kesilmek gerek. Sazı ‘duvara asacak olanlar’ çıkarsa ona da şaşmamak lazım.
Avrupa’nın ortasında, Orta Doğu’da mantar gibi ‘yapay ulus devletler’ ortaya çıkmaya devam ederken, bizim safdilleri  “Ulus devletler dönemi kapandı. Alın balyozları girişin” diye tava getirdiler.
O hızla bir milletten ‘36,5 etnik grup’ ortaya çıkarmaya kalkışanlar, ‘kerameti’ de kendilerine mal etmeye çalıştılar.
Bir yandan kendi memleketini ‘etnik temelde’ un ufak edeceksin, öte yandan Orta Doğu’da, Balkanlar’da ve Kafkaslar’da ‘kardeşlik-birlik’ naraları atacaksın.
Kim yutar bunları?

 


***

 


Kapalı kapıların ardında ‘ne tür pazarlıkların’ sürdüğünü şimdiden kestirmek zor.
Ama belli ki, ‘küresel efendi’, önümüzdeki ihaleyi pek ‘ucuza’ kaptırmak istemiyor.
Yıkım ekibi ya bugüne kadar olduğu gibi ya  “He babo, başım gözüm üstüne”  diyerek bütün maharetlerini ortaya koyacak, ya da balyozu kafasına yiyecek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş