Almanların, A. Doğan'a verdiği ödülün sırrı ne?

İsrafil K.KUMBASAR

Herr Alaman bunu hep yapıyor.
Ne zaman ki, ‘kendi çıkarlarına’ hizmet etmeyi adeta bir misyon haline getiren Aydın Doğan’ın başı sıkışıverse, bir vesileyi bahane edip, hemen ödülü dayıyor.
Son ödül, Alman Yayıncılar Birliği’nden geldi.
Ödülün veriliş gerekçesi oldukça dikkat çekici:
1-) Almanya ile Türkiye ilişkilerin geliştirilmesine destek vermek.
2-) Almanya’daki Türk toplumunun ‘uyumuna’ katkıda bulunmak.
Bir yanına kızlarını ve damatlarını, diğer yanına silahşorlarını alarak ‘Altın Victoria’ ödülünü kucaklayan Aydın Doğan, şöyle dedi:
- “40 yılı aşkın süredir Almanya’da yayımlanan ve tüm Avrupa’ya dağıtılan gazetelerimiz ve Euro D ve Euro Star gibi televizyon kanallarımız, uyumu destekleyen bir yayın politikası izliyor.”

* * *

Deutsche Bank’ın Doğan Holding’e bağlı kuruluşlara ortak olarak sürekli sermaye aktarımında bulunması, Aydın Doğan’a ait gazete ve dergilerin, Almanya hükümeti tarafından ‘ayrıcalığa’ tabi tutulması demek ki hiç de tesadüf değilmiş.
Doğan’a ait yazılı ve görsel basın, ‘Türk’ görünümü altında Almanya’da yaşayan Türklerin ‘asimile’ edilmesi için bir araç vazifesi görüyor.
Kültürel dejenerasyonun öncülüğünü yapan Fatih Akın gibi dönmeler, Türk toplumuna ‘Türk kökenli Alman sinemacı’ diye takdim ediliyor.
‘Türk’ kelimesini ağızlarına almayan, hatta neseplerini ‘başka ırklar’ ile açıklamaya çalışan Cem Özdemir gibi devşirmeler, kamuoyuna ‘Türklerin Obaması’ diye lanse ediliyor.
Genç beyinler, “Siz de Türklüğünüzden vazgeçip, onun gibi olursanız, ileride Almanya’ya başbakan olabilirsiniz” diye yıkanıyor.
Ahmetler ve Ayşeler, sistemli bir biçimde Hanslara, Helgalara dönüştürülüyor.
Bunun adı ne yazık ki ‘uyum’ oluyor.

* * *


Bugüne kadar ‘Rodos-Frankfurt’ hattında hükümet kurup, hükümet yıkan Aydın Doğan’ın iktidara gelmeden önce Almanya’da ağırladığı siyasetçiler arasında Tayyip Erdoğan da vardı.
Doğan ile Erdoğan arasında, “Sen benim sırtımı kaşı, ben de seninkini” şeklinde süren ilişkiler, ‘Hilton arazisi’ yüzünden bir anda bozuldu.
İnşaat izni alamayan Doğan, silahşorları vasıtası ile, ‘aba altından’ sopa göstermeye başladı.
 “Bu atışların nedenini bir hafta içinde açıkla” diye gürleyen Erdoğan, bir yandan Doğan’a ait gazetelere boykot çağrısı yaparken, diğer yandan Doğan’a ait bazı televizyonların ruhsatlarının iptalini gündeme getirdi.
Ama aradan fazla geçmeden, ikilinin Bayburt Milletvekili Ülkü Güney’in oğlunun nikâhında ortaya çıkan sarmaş dolaş fotoğrafları ‘mutlu beraberliğin’ yeniden kurulduğu şeklinde yorumlandı.

* * *


Aydın Doğan’ın ödülünü okşadığı saatlerde, uluslararası haber ajansı Reuters’in, abonelerine geçtiği haberin başlığı aynen şöyleydi:
- “Doğan Grubu’nun hükümetle başı dertte.”
Almanya Başbakanı Angela Merkel, İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, SPD Genel Başkanı Franz Müntefering, FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle’nin de katıldığı ödül töreninde, el altından bir yerlere mesaj veriliyordu.
Mesajın oldukça açık olan meali şudur:
- “Sakın adamımıza dokunmayın.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş