Altının geleceği

A+A-
Esfender KORKMAZ

Tarihsel gelişimi içinde, altın uzun süre para olarak kullanılmıştır... İnsanlık tarihinde altından önce değişik varlıkların para yerine kullanıldığı bilinmektedir... Söz gelimi bazı hayvan dişleri, deniz kabukları, bazı hayvanların ve tahılın para yerine kullanıldığı görülmüştür...

Altın her çağda değer üçlüsü olarak kabul edilmiştir. Dünyanın en eski altın madenleri, Orta Doğu'dadır. Milat'tan önce 2900 yıllarında Mısır'da altın madenleri işletilirdi. Anadolu'da da Milat'tan önce 1200'lü yıllarda altın biliniyordu.

Amerika'nın keşfinden sonra, yerlilere ait saray ve tapınaklardaki altınlar  yağma edilmiştir. Amerika'da üretilen ve yağma edilen altın, Avrupa'ya taşınmış ve Avrupa'nın kalkınmasında baş sırada yer almıştır...

Son yıllarda Çin, dünyanın en fazla altın üreticisi durumuna geçmiştir. Dünya altın üretiminin yüzde 97'sini on ülke yapıyor.

 1-574.jpg

Türkiye'de 8 aktif madende yıllık 33-34 ton altın üretilmektedir. Bu üretim seviyesi ile Türkiye altın üretiminde dünyada 22. sıradadır. Ancak altın imalat, yani altından takı ve eşya yapılmasında, dünyada beşinci ve altıncı sıralarda  yer almaktadır.

Ayrıca Türkiye'de halkın tasarruf aracı olarak altın tutma alışkanlığı var...

Altın fiyatlarında 1970'li yıllara kadar istikrar vardı. Petrol kriziyle birlikte bu istikrar da  sona erdi.

 2-438.jpg

Altının ons fiyatı 1850 yılından 1970 yılına kadar yaklaşık 35 dolar olarak kaldı. 1944 Bretton Woods sisteminde de bir ons altın 35 dolar olarak kabul edildi. Dolar altına bağlandı. ABD Merkez Bankası bir ons altın getirene 35 dolar vermeyi taahhüt etmişti. Ne var ki 1970 petrol krizi ile altını tutmak mümkün olmadı ve ABD de altın standardına artık bağlı olmadığını açıkladı.

Küreselleşmenin bu son zamanlarında ülkeler, doların istikrarsız olması nedeniyle, rezervlerinin bir kısmını Euro ve bir kısmını ise altın olarak tutmaya başladılar.

Dünyada üretim dahil altın fiyatları manipülasyon etkisindedir. Ayrıca daha önemli olarak merkez bankaları altına daha yüksek talep yaratıyor. Merkez bankalarının rezerv olarak altın tutmaları nedeniyle altın fiyatlarında 2000'li yılların başında olduğu kadar aşırı düşme olmayacaktır.

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları