Anayasa değişikliğine neden 'hayır' diyoruz?

İsrafil K.KUMBASAR

Türkiye’yi ‘geri dönüşü olmayan’ bir yola sokacak olan Anayasa değişikliği ile ilgili halkoylamasına iki gün kaldı.
Ama gelin görün ki, sandık başına gidecek olan vatandaşların büyük bir ekseriyeti hâlâ ‘ne için oy kullanacaklarını’ bilmiyorlar.
Ne yaptıklarının gayet farkında olan ‘etnik ihanet koalisyonunun’ mensupları, bir taraftan ‘sağdan soldan devşirdikleri’ küçük şahsi hesap sahiplerini ‘avcı kuşu’ gibi kullanırken, diğer taraftan ‘ne idiğü belirsiz’ sivil toplum kuruluşları imzasıyla astıkları afiş ve pankartlarla ‘beyin yıkama’ bombardımanına devam ediyorlar:
- “12 Eylül’den hesap sormaya evet.”
- “Şehit aileleri için özel ayrıma evet.”
- “Yurt dışına çıkış özgürlüğüne evet.”
- “Memurlara toplu sözleşmeye evet.”
- “YAŞ’ta yargı denetimine evet.”
Türk milletine yutturulmak istenen ‘ihanet hapının’ üzerine sıvanmış olan bu ‘şekerlemeleri’ bir kalemde çizip atın bir kenara.
Peki ne kalıyor geriye?
- “Anayasa Mahkemesi’nin ‘AKP mahkemesi’ haline dönüştürülmesine evet.”
Yani?
- “Türk kimliğinin canına okumaya evet.”
Nasıl mı?

***


Dört yıl önce Diyarbakır’da “Kürt kimliğini tanıyoruz” diye ferman buyurduktan sonra, ‘36 etnik grup’ üzerinden ‘alt kimlik’, ‘üst kimlik’ kavramlarını tartışmaya açan, ‘Anayasal vatandaşlık’ tanımını gündeme taşıyan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ne diyordu?
- “Türk yerine, ‘Türkiyeli’ kimliğini kullanmaya başlasak ne kaybederiz?”
Erdoğan, Anayasa’nın 66’ncı maddesindeki “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” cümlesinin şu şekilde değiştirilmesini öneriyordu:
- “Türkiye devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiyelidir.”
Erdoğan, büyük tepkilere rağmen hazırlattığı ‘yeni Anayasa’ taslağını ‘ön inceleme’ için Avrupa Parlamentosu’nun onayına sundu.
Ancak, Anayasa’yı değiştirme teşebbüsünün ‘değiştirilmesi teklif edilemeyen’ ilk üç maddeye takılacağı için Anayasa Mahkemesi’nden geçemeyeceğini anlayan Erdoğan, geri adım atmak zorunda kaldı.
“Bu millet balık hafızalıdır, yediğini bile bir gün sonra unutur” mantığı ile hareket eden Erdoğan, aradan tam 4 yıl geçtikten sonra yeniden harekete geçti.
Bu sefer, Anayasa Mahkemesi’ni teslim alarak, işi kökten halletmek istiyor.

***


Anayasa değişikliğinin referandumdan geçmesi halinde, Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı 17’ye çıkacak, ‘yeni üyelerin tamamı’ AKP iktidarı tarafından atanacak.
‘Türk milleti’ adına karar veren mahkeme, artık ‘iktidar partisi’ adına karar veren bir ‘Aile Mahkemesi’ haline gelecek.
Değişiklik sayesinde, bir taşla iki kuş vurulacak:
1-) ‘Milli’ ve ‘üniter’ yapıyı esas alan ilk 3 madde üzerindeki denetim kalkacak.
2-) İktidar, ‘ihanetler’ ve ‘yolsuzluklar’ ile ilgili açılacak davalardan kurtulacak.
Tayyip Erdoğan, yandaş medyaya verdiği röportajda aynen şöyle diyordu:
- “Bu Anayasa değişikliği, demokratik açılım için bir adım olacak, gelecekteki anayasa değişikliklerinin hukuki zemini buradan başlayacak.”
Habur’da ‘yol kazasına’ uğrayan ‘açılım’ projesine hız kazandıracak olan Erdoğan’ın yapacağı ilk iş, Anayasa’daki ‘vatandaşlık’ tanımını değiştirmek olacak.
Anayasa’dan “Türk” kelimesi çıkarılıp yerine “Türkiyeli” ibaresi eklendikten sonra, bu ülkede artık kimse eskisi gibi kolay kolay “Türküm” diyemeyecek.
“Türk” kelimesini kullanmakta ısrar edenler, ‘etnik ırkçılık yaptıkları’ gerekçesi ile gözaltına alınıp hapsi boylayacaklar.

***


Olacakları görmüyor musunuz?
Kör müsünüz?
‘Türk’ kimliğine karşı başlatılan açık saldırıyı görmek istemeyenler veya görmezden gelenler, olacakları bile bile ‘etnik’ ihanet koalisyonunun ocağına odun taşıyanlar, ‘gaflet’ ve ‘dalalet’ içerisinde değillerse eğer, mutlaka ‘ihanet’ içerisindedirler.
“Türkün aklı sonradan gelir” özdeyişine tarih önünde bir kez daha muhatap olmamak için hayır.
‘Niyet’ hayır, ‘akıbet’ hayır.
‘Emperyalizme’ hayır.
‘Teslimiyete’ hayır.
‘İhanete’ hayır.
‘AKP’ye hayır.

RAMAZAN BAYRAMI TEBRİĞİ:
Mübarek Ramazan bayramınızı tebrik eder, ‘Türk’ dünyasına, ‘İslam’ alemine ve ‘bütün insanlığa’ hayırlar ve uğurlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan (c.c.) dileriz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş