Anayasa’dan sonra Kürt referandumu mu olacak?

İsrafil K.KUMBASAR
Türkiye’nin Güneydoğu’sunda ‘fiili’ olarak iktidarı ele geçiren terör örgütü, ülkeyi bölmeye yönelik hain planın ikinci aşamasını devreye koymak üzere.
İmralı’daki malikanesinden örgütü yönetmeye devam eden Apo, gizli pazarlıklar içerisinde olduğu iktidara, avukatları aracılığı ile aynen şu mesajı verdi:
- “Orta yoğunluklu savaştan söz ediliyor. Böyle bir savaş sadece dağda olmaz, şehirlerde de etkisi çok büyük olur. Kent isyanlarına dönüşebilir. Her şehirde büyük katliamlar gelişebilir. Halkımız bunu bilmeli ve hazırlıklı olmalıdır.”
Örgüte yönelik operasyonların durdurulması için düzenlenen yürüyüşe katılan BDP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, mesajın açılımını aynen şöyle yaptı:
- “90 yıldır süren inkara, 30 yıldır süren katliama boyun eğmeyen, bedel ödeyen Kürt halkı iddia ediyorum, yemin ediyorum yaşamı cehenneme çevirecek. Artık Kürt halkının verdiği mücadele de kahramanca yıllardır bedelini veren gerillayla sınırlı olmayacak. Kürt halkı kentleri, yolları, caddeleri, yaşamı tıkayacak.”
***
İktidarın ‘açılım’ politikalarına destek vermek üzere uzun bir süre ‘pusuya’ çekilen terör örgütü, Anayasa değişikliği ile ilgili yapılacak olan referandumu fırsat bilerek ülkeyi yeniden ‘kan gölüne’ çevirme planları yapıyor.
Nevruz bayramı öncesinde devlete karşı ‘topyekun isyan’ provaları yapan hainlerin yeni hedefi, ortaya çıkan gerilim üzerinden bir ‘Türk-Kürt çatışması’ başlatarak, ‘yabancı güçlerin’ bölgeye müdahalesine zemin hazırlamak. .
Karadeniz bölgesine yönelik ‘taciz eylemlerini’ yoğunlaştıran hainler, Kürt nüfusun yoğun yaşadığı bazı bölgelerde de ‘kurtarılmış bölgeler’ oluşturmaya çalışıyorlar.
Üniversiteler, ‘örgüt karargahı’ haline geldi.
Muğla’da inisiyatifi ele geçiren hainlerin ilk hedefi, açılım politikalarına karşı çıkan MHP’nin binalarını taş yağmuruna tutmak oldu.
Ankara’da yıllar önce Kürtçe şarkı söyleyen Ahmet Kaya’ya çatal fırlattığı iddia edilen bir sanatçı linç edilmekten zor kurtuldu.
***
Atina’da gazetecilerin sorularını cevaplandıran AKP iktidarının başı, şöyle diyordu:
- “Partimde 60’dan fazla Kürt milletvekili var. Kürtlerin TBMM’de 20 milletvekili bulunan bir parti tarafından temsil edildiğini kabul etmiyorum.”
Güneydoğu bölgesinden seçilen milletvekilleri, iktidarın Meclis’te ‘sayısal çoğunluğu’ elinde tutabilmesi açısından çok önemli bir yere sahip.
Tayyip Erdoğan, işte bu sebepten dolayı, teröristlere ’taviz’ üzerine taviz veriyor.
Bu yüzdendir ki, iktidarın emrindeki güvenlik güçleri, şehit cenazelerinde ‘yırtıcı kaplan’ kesilirken, terör gösterilerinde ‘kınalı kuzuya’ dönüşüyor.
Her gün ‘yeni bir talep listesi’ ile ortaya çıkan terör örgütü, işbirlikçi iktidar aracılığı ile devlete artık ‘diz çöktürmek’ üzere.
Örgüt, bir taraftan Meclis’teki grubu vasıtasıyla ‘siyasi çözüm’ dayatması yaparken, diğer taraftan ’gizli ortağı’olduğu iktidar vasıtasıyla ‘açılım’ adı altında taleplerinin ‘uygulamaya’ geçirilmesini sağlıyor.
***
Bugün, ‘yerel özerklik’ hazırlığı yapılıyor.
Yarın, ‘siyasi çözüm’ için Kürtlerin ‘kendi kaderlerini’ belirlemesine imkan tanıyacak bir ‘referandum’ gündeme gelecek.
Bugün Apo’nun çizdiği ‘yol haritası’ üzerinden açılım başlatan iktidar, yarın Apo’ya ‘paşalık’ unvanı verip, ‘Bölge Valisi’ tayin etmeye kalkışırsa hiç şaşırmayın.
Zira, gelişmeler o noktaya doğru gidiyor.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş