Arabalı vapurda kamyon yasağına İDO'dan itiraz

Arabalı vapurda kamyon yasağına İDO'dan itiraz
Sirkeci-Harem ve Çubuklu-İstinye arabalı vapur hattını kullanan kamyonlara uygulanan yasağın ardından kesilen cezalar ile trafikteki yoğunluk kesilmişti. Karara İDO'dan itiraz geldi.

Otoyol ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 200 TL vermek yerine Sirkeci-Harem arabalı vapur hattını kullanarak 17 TL ödeyen ağır vasıta şoförleri İstanbul trafiğini arapsaçına çevirmişti. Kamyon trafiği nedeniyle kilometrelerce sıra oluşması vatandaşları çileden çıkarırken, yapılan şikayet üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) TIR ve kamyon gibi ağır tonajlı araçların Sirkeci-Harem ile Çubuklu-İstinye arabalı vapurlarını kullanım izinlerini kaldırmıştı.

AKŞAM YASAĞI DELDİLER

Yasağın ardından bazı uyanık şoförler denetlemelerin az olduğu akşam saatlerinde arabalı vapurları kullanmaya devam etti. Bunun üzerine arabalı vapur iskelelerinin girişlerine Mobil Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) araçları yerleştirildi. Buna göre azami yüklü ağırlığı 3500 kg’ı geçmeyen N1 sınıfı motorlu taşıtlar hariç N2 ve N3 sınıfı kamyonet ile kamyonlara ceza kesilmeye başlandı. Ceza miktarı ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde olduğu gibi 800 lira tutuldu. Bu ceza sonrası arabalı vapur hattında kamyon trafiği bir anda kesildi.

İDO İTİRAZ ETTİ

İDO avukatlarından Ömer Tosun, İBB UKOME Başkanlığı tarafından alınan karara uyulduğunu belirterek “Yasağın ardından belirtilen ağır tonajlı araçlar iskelelere alınmadı. Bunun yanında EDS araçları da denetim yapıyor. Ancak bu uygulamanın kaldırılması yönünde idari mahkemeye dava açıldı” dedi. İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvuran İDO, dava konusu olarak “UKOME’nin kamu yararı gözetilmeden aldığı bu karar ile trafiğin çözümüne katkı sağlanmamış, küçük esnafın maliyetlerini artırmış, hukuk işletilmemiş ve ulaşım hakkı engellenmiştir. İDO’nun özelleştirilmesinden gelen hakları dikkate alınmamış ve ticari faaliyeti engellenmiştir” gerekçelerini gösterdi.

Sirkeci-Harem hattındaki kamyon trafiğini, mart ayında ‘Bu da 4. Köprü!’ manşetiyle duyurmuştuk. Bu haber sonrası harekete geçen yetkililer önce yasak kararı aldı, bu kaçağı engellemeyince çözümü EDS aracı koymakta buldular.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş