Aşçılar ve elektrikçiler

A+A-
Altemur KILIÇ

Ülkemizin, nasıl bir cadı kazanına döndürüldüğünün büyük tablosu ortada... Önceki gün, medya organlarında, Seferberlik Tetkik Kurumu’nda inceleme yapan yargıcı takip ettiğinden şüphe edilen iki aracın durdurularak arandığı, bu araçların askeri ve içindeki şahısların da askeri personel olduğu haberleri, manşete çıkarılmıştı. Küstahlığını, terbiyesizliğini, gittikçe arttıran, malûm Taraf gazetesinde, bu haberin manşeti: “Ordu çıldırdı”. Ve Ahmet Altan: “Hiç bu kadarını... Bekliyorduk!”  diyor. Ordunun sicilli baş düşmanı, aklınca alay ediyor: “Bu ordudan her şey beklenir” anlamında! TKB’yi, Recep İvedik’e, “şaşkın pehlivana” benzetmiş. Ve terbiyesizce ekliyor:  “Koskoca bir ordudan bahsediyoruz” . Gülmemek elde değil; “Her seferinde yakalanıyorlar”. Yani Türk Ordusu “Şaşkın pehlivan” ve “Recep İvedik”!

Komedi ve gerçek
Ama gelin görün ki bu yazının mürekkebi kurumadan Genelkurmay’dan bu olay hakkında açıklama geldi:  “Araçlardan birisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför er ile bir uzman çavuş aşçının bulunduğu, diğer aracın ise, Garnizon Komutanlığı’na ait olduğu ve içinde iki şoför, bir elektrik teknisyeni er ve bir marangoz erin bulunduğu anlaşılmıştır.” Ahmet Altan yazısında  “komediden, parodiden”  söz etmişti. Şimdi bu oyunda asıl  “şaşkın komik”  kim? Yenilen pehlivan güreşe doymaz, başına şaplak yiyen komik de şaklabanlıktan vazgeçmez. Taraf gazetesi yüzsüzlüğünde hâlâ berdevam!  “Allah ıslah etsin”  diyeceğim ama, pek ümidim yok...

Acı gerçek
Bu olay, aslında “yanlışlıklar” daha doğrusu “ahlâksızlıklar” komedisi olmaktan öte, asıl oynanan, ülkemiz için bir trajedi... Bu “trajedinin” ana teması Genelkurmay bildirisinin şu son cümlelerinde: “Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli”.
Evet ne hale, ne hallere geldik? Türk Ordusundan düşman ordusundan fazla korkuyorlar. Halkı Orduya karşı tahrik ediyorlar. Bütün kurumlar bölünmüş ve bölünmekte. En vahimi, Türkiye’nin güvenliğinden, “birlikte” sorumlu olması gereken iki güç, biri birine karşı. Bazı polisler, asker ve asker aracı görünce, sanki “hırsız, katil, yakaladık” der gibiler!
Ve hangi polisler? Bu “Polisler” benim, bizlerin tanıdığımız eski polislerimiz değil, “onların” polisleri. Polis okullarına, Akademilerine, sızdırılmışların, yandaş basında köşe sahibi, eğitim üyelerinin “yetiştirdikleri” polisler! Orduyu lağvedip, yerine “kendi polislerini” koyana kadar da, rahat etmeyecekler! Kısacası, Polisle asker arasına onarılması güç fakat bilinçli, bir nifak sokuldu!

Başbuğ’un mesajı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Silahlı Kuvvetlere yeni yıl mesajında diyor ki: “Güçlü bir Türkiye idealine ulaşmanın gayreti içindeyiz. Vatanın gayretli kimselerin omuzları üzerinde yükseleceğine inanarak çalışan nitelikli personelimizle, enerjimizi başka alanlarda tüketmeden, emin adımlarla bu hedefe doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Güçlü sağduyusu ve daima yanımızda hissettiğimiz güveni ile yüce ulusumuzun, bu faaliyetlerde özveriyle çalışanları, minnet ve şükran duygularıyla hatırlayacağına inanıyoruz.” 
Genellikle, çok doğru ve umut verici sözler! Ama bağışlasınlar beni; hele şu sırada, Ankara’da traji-komediler oynanırken, Ordunun düşmanları bu mesajdaki ince manayı anlamazlar, anlamak istemezler! Başka manalara çekerler!
 Ordunun enerjisinin tüketilmeyeceği,  “başka alanlar”  hangileri? Özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi sitesinden  “Cumhuriyeti Korumak Kollamak” deyimi çıkarılınca, doğrusu ben de tereddüde ve endişeye kapıldım. “Başka alanlar” sakın bu görevler olmasın ve benim bildiğim TSK değişiyor mu diye!. Hiç sanmıyorum, ama şu sırada, muğlâk ve her tarafa çekilebilecek ifadelerden ve çelişkili açıklamalardan ziyade, açık sözlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Genelkurmay açıklamaları, daha açık ve inandırıcı olmalı, Türk milleti ordusuna saygısını, inancını kaybetmemeli! Dedim ya karşınızdakiler, incelikten anlamazlar, bunu “zaaf” sayarlar!
Son dakika: Genelkurmay Başkanlığı Afganistan’da ağır hastalanan bir polisimizi kurtarmak için, özel ambulans uçağı gönderdi. Çünkü o polis bizim polisimiz, O ordu da bizim ordumuz!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları