Asker zehirlenmelerinde adı geçen firma 4 yılda 70 kat büyümüş

Asker zehirlenmelerinde adı geçen firma 4 yılda 70 kat büyümüş
Manisa'da kışladaki zehirlenme vakalarının ardından gözlerin çevrildiği Rota Yemekçilik'in sadece 4 yılda sermayesini 70 kat büyüttüğü ve bu ilk zehirlenme olayı olmadığı ortaya çıktı.

Manisa’da kışlada bir ay içerisinde 4 zehirlenme vakası. 1 şehit, yüzlerce yaralı… Türkiye 700’den fazla askerin zehirlendiği olayda Rota Yemekçilik’le tanıştı… O günden bugüne kadar şirket soruları, kendisiyle ilgili iddiaları havada bıraktı, tatmin edici bir açıklama yapmadı.

Cnn Türk'ten Alişer Delek'in haberine göre, Ticaret Sicili Gazetesi'nin internet üzerinden ulaşılabilir verilerinde şirket sermayesinin 4 yılda 70 kat arttığı ortaya çıktı. Şirket Diyarbakır'da 2013 yılında kuruldu. Kurulduğu tarihte sermayesi 100 bin lira olarak açıklandı. 2014 yılında bu rakam 2 milyon 10 bin lira, 2015 Aralık'ta önce 5 milyon, sonra da 6 milyon olarak açıklandı.  26 Nisan 2017 tarihinde ise 7 milyon lira olarak duyuruldu.

Şirketin kurucusu Veysi Avşar. İnternet sitesinde şirket adresi Ankara'da Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi gözüküyor. Ancak bu binada bir tabela ya da şirkete bir işaret yok.

İKİNCİ ŞİRKET: EREN A.Ş.

2016 yılının son günlerinde Batıkent'e taşındığı belirtilen şirket binasında ise Eren A.Ş tabelası bulunuyor. İki şirketin yolları kurucu isimlerde kesişiyor...

Rota yemekçiliğin sahibi Veysi Avşar, 8 Eylül 2014'te Eren Tabldot'un yönetimine girdi. Eren Tabldot'un geçmişi de Tuba Avşar ile Suna Avşar'a ait Avşaroğulları şirketine dayanıyor.

Şirketin adresiyle Rota Yemekçilik'in bulunduğu adres aynı, Kızılırmak mahallesi olarak gözüküyor. 

Eren tabldot da Rota Yemekçilik gibi kısa zamanda hızlı sermaye artırımına gitmiş. Sermayesi de 2013'te 500 bin lirayken, 29 Kasım 2016'da 5 milyon liraya yükselmiş. 

5 milyonluk sermayesi olan Eren Tabldot'un bir internet sitesi yok. Rota Yemekçilik'in internet sitesinde ise yaptığı işlere yönelik bilgiler var.

Buna göre, zehirlenen askerlerin kışlasına yemek veren Rota Yemekçilik, aynı zamanda Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Mamak Ağız ve Diş Hastanesi gibi önemli hastanelerle de çalışıyor.

MALİYE BAKANLIĞI’NDA ZEHİRLENME

Bu arada şirketin ilk vukuatının Manisa’daki zehirlenme olmadığı ortaya çıktı. CNN Türk’ün edindiği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl ekim ayında Maliye Bakanlığı’nda 400 çalışanın zehirlendiği olayda da Rota Yemekçilik'in adı geçiyor. Şirketin sözleşmesi, zehirlenme olaylarının ardından bakanlık tarafından feshedilmiş.

İlgili Haberler
731 askerin zehirlendiği olayda flaş gelişme
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş