Askerlik anılarım ve bugünler...

A+A-
Altemur KILIÇ

Torunum Tolga Alemdar, Amerika’dan geldi ve “21 Günlük”  kısa, bedelli askerlik görevini yapmak için Burdur’daki 58. Er Eğitim Piyade Alayına dâhil oldu... Ben torunumun, 21 gün de olsa, asker üniforması giyeceği, asker aşı yiyeceği için çok mutluyum. 21 gün de olsa askerlik, insanlara bazı temel değerleri ve kuralları
öğretir...
Bizler 12-18 ay askerlik yaptık; 21 gün çok kısa. Fakat gene de askerlik!

Askerlik
kampları...
Bizim zamanımızda Lise ve Üniversitede, her yaz, 15 gün askerlik kampı yapılırdı.
Askerlik müddetimiz sona erdiğinde, Kore’de idik. O sırada, ABD’nin yeni Başkanı Eisenhower, Kore’ye geldi ve bütün uçuşlar durduruldu. Tabii, biz yedek subayların da yurda dönmemiz bu yüzden gecikti. Yurda dönmek, ailelerimize kavuşmak için sabırsızlanıyorduk. Uçuş  “emrinin kesilmesi”  8. Ordu karargâhında olurdu, ama bu binaya da girmemiz yasaklanmıştı!  Sonunda nöbetçiler keplerimizdeki tek yıldızı görünce, bizi selamlayarak, içeri buyur ettiler... ABD ordusunda  “tek yıldız” , General işareti; bizi General sanmışlar ve belki de, Türk Ordusunda, generaller ne kadar genç diye hayret etmişlerdir.
Sonunda “seyahat” uçuş emirlerimiz kesildi... Japonya, Yokohama tarikiyle yurda döndük! Terhis edildik...

Kore'de Asteğmenlik günlerim...

Çağdışı
Her yıl, bağlı olduğumuz şubelerde askerlik yoklaması yapılırdı. Muntazaman gittim. Son gittiğimde Şubedeki subay “Çağdışısınız, artık, bir daha gelmenize gerek yok”  deyince, mübalağa etmiyorum, dünya başıma yıkıldı... Bir
süre çıkarıp çıkarıp üniformama, hasretle baktım!

İstihkam okulu
Hâlâ anlamadığım bir şey var; Ankara’da sınıflara ayrılmamız için yapılan testte, beni İstihkâm sınıfına ayırmışlardı. İstihkâm sınıfı, “Fen sınıfıdır”, yani matematik ve fizik ağır basar... Köprü, patlayıcı yerleştirmek hesapları önemlidir. Ama istihkamcılar,  Kore’de bizim bölüğün yaptığı gibi piyade gibi dövüşmesini de bilirler.

Binbaşı Sami Küçük, gögsüme Kore Hizmeti Şeridini takarken...
 
Ben matematikte, fizikte, kimyada hep zayıftım ve Halıcıoğlu’ndakı İstihkâm okulunda, bunun cezasını çektim. Komutanlarımız bu dersleri verirken ben söylediklerini pek algılayamıyordum ve boyuna sorular soruyordum... Hemen hepsi mimar-mühendis ve bu kollarda, öğretim üyesi olan arkadaşlar tabii, bunları biliyorlar ve hatta bazıları “kitabını” yazmışlardı. Ben sorunca, beni, “Sus biz biliyoruz” diye susturuyorlardı!

Güzel anılar
Halıcıoğlu’ndan çok güzel askerlik ve arkadaşlık anılarım var. Öğle yemeklerinden sonra, büyük salonda, öğretim üyesi Komutanlar, anlayamadığım şeyleri anlatırken, içim geçer, uykuya dalardım. Yanımda oturan sevgili, rahmetli İlhami Ergeneli’nin sesi hâlâ kulaklarımda çınlar: “Uyan Kılıç” 
Okulu çavuş çıkarılmak korkusuyla derslere birkaç misli çalışarak bitirdim ve asteğmen oldum... Sonra da Kore’ye gönüllü!

Ve şimdi Burdur
10 Temmuzda Burdur’a, torunumun yemin törenine gideceğim, ordumun havasını teneffüs edeceğim. Sabırsızlanıyorum!
“Her Türk asker doğar”, ama maalesef, bazları cılk çıkıyor!

Tolga ile Bilal
Bu devrede Burdur’da Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da askerlik görevini yapmakta... Askerlikte kurulan dostluklar güzel ve sağlam olur. İster misiniz torunum Tolga’yla yakın dost olsunlar... Ben, doğrusu, çok isterim!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları