Aslantepe’de aslan Galatasaray

A+A-
Altemur KILIÇ

Geçen haftanın en önemli olayı, sporla siyasetin birbirine girdiği Galatasaray Kulübü’nün yeni stadının - “Türk Telekom Ali Sami Yen Spor Kompleksi” -açılışında Başbakan’ın ıslıkla yuhalanması idi. Ben bu konuyu köşemde yazdım. Bu Pazar Galatasaray Kulübü’nün tarihini ve Galatasaray’la göbek bağımı yazmak istedim.
En başta Galatasaray’ın ünlü santrforu, teknik direktörü sonra da Hürriyet spor yazarı “Baba” Gündüz Kılıç ağabeyimdir. Bunun için de kendimi bildim bileli Galatasaraylıyım. Galatasaray Lisesi’nde okumadım. Robert Kolej’de okudum ve Kolejle GS Lisesi arasında geleneksel bir rekabet vardı. Özellikle basketbol alanında.

Kendi kaleme gol atınca...
Koleje girdiğimde yatakhane arkadaşlarım Gündüz’ün kardeşi olduğum için de iyi futbolcu ve santrfor olacağımı umarak beni yatakhane takımının kaptanı seçtiler ve santrfor yaptılar. Ne var ki maçta kendi kalemize gol attığım için o efsane de spor hayatım da sona erdi ama gene Galatasaraylı kaldım.
Atatürk Galatasaraylı mıydı? Kesin bilgim yok. Ama bildiğim bir anı var. Babam yazları Florya’daki evimizin arkasına Galatasaray takımının oyuncuları için çadırlı kamp kurdururdu ve bir defasında Atatürk o kampa gelmiş, futbolcuların gönüllerini almıştı. Babam, “Gündüz futbolcu oldu, okulunu ihmal ediyor” diye Atatürk’e yakınmış... Atatürk de “Kılıç, bırak futbolcu, sporcu olacaksa iyisi olsun. Ülkeye millî formayla da hizmet etsin” demiş ve Gündüz “millî” olunca ve Olimpiyatlara gidince de çok
mutlu olmuş.

Galatasaray tarihi
Galatasaray, bazılarına göre Türkiye’nin en eski futbol kulübü. 1905’de kurulmuş... Ama Beşiktaş’ın ondan önce kurulduğu söylenir. Herhalde ikisi de Fenerbahçe’den evvel...
Galatasaray’ın kurucularının başındaki Ali Sami Yen, kulübün amacını şöyle ifade eder:
“Hedefi; İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak. Türk olmayan takımları yenmek.”
Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu Ali Sami Yen, “Ellinci Yıl” kitabında kuruluş öyküsünü şöyle anlatır:
“1 Teşrin 1905’te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum Mehmet Ata Bey’in dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray’da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. İlk müteşebbisler oyuna ve mücadeleye meyyal arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil... gibi gençlerdi...Kulübün adının Gloria (Zafer) yahut Audace (Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varılmıştır.”  

Cim bom bir destandır...
Galatasaray’ın ezeli rakipleri, 1907’de kurulan Fenerbahçe ve 1903’te kurulan BJK, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’dür.
İlk stadyum, Taksim Kışlası’nın alanı.
Galatasaray, Çanakkale savaşında ve Kurtuluş Savaşında şehitler verdi. Çanakkale’de bu topraklar için, toprağa düşenler arasında bulunan sonra adı kulüp binasına ve binanın bulunduğu sokağa verilen Hasnun Galip. Hasnun Galip’in kardeşi Sadun Galip de gazeteciydi. Bir de ilginç bir gerçek; Galatasaray kulübünde oynayan İngiliz asıllı Robenson kardeşler, Çanakkale savaşında Türk ordusunda can verirler.
Velhasıl Galatasaray bir destandır. Politikacılar tarafından yıkılamaz.
Re re re, ra ra ra, Gassaray Gassaray cim bom bom. Çok yaşa Galatasaray...

Kişisel bir anekdot
27 Mayıs darbesinde tutuklanıp Yassıada’ya götürüldüğümüzde, rıhtımda bizi ada Komutanı Albay Tarık Güryay karşıladı. Adlarımızı soruyor, yoklama yapıyordu.Bana gelince durakladı. “Galatasaraylı Gündüz Kılıç’la akrabalığın var mı?” diye sordu.. “Ağabeyim olur” deyince, “Sen de neden futbolcu olmadın be adam” diye üzüldü. Meğer sıkı Galatasaray taraftarı imiş!.. Ama Gündüz’ün kardeşi olmam orada bana hiç yaramadı!

 


Re re re
Ra ra ra
Cim bom bom
Yıllardır Galatasaray’la özdeşleşen bir kelimedir cim bom bom..
Ama çoğu kişi ne anlama geldiğini bilmez...
Cim bom bom kelimesinin anlamı hakkındaki en geçerli bilgi Galatasaray dergisinin 7. sayısında
açıklandı...
Galatasaray Spor Kulübünün kurulduğu 1905 yılından itibaren bazı sloganlar kulüple özdeşleşmiş ve tarihsel bir boyut kazanmıştır. Bu sloganlardan en etkilisi Galatasaraylı Ruşen Eşref Ünaydın’a ait olan ’Dayan Galatasaray’ sloganıymış.. 1924 yılından itibaren yepyeni bir slogan ’’RE RE RE, RA RA RA, GALATASARAY GALATASARAY CİM BOM BOM’. (Buradaki Galatasaray, koro halinde söylenirken Gassaraya dönüşürdü.) Mektepli mektepsiz binlerce Galatasaraylı artık bu sloganla takımı coşturmaya başlanış. Bu sloganı Türkiye’ye getiren Sabit Cinol’dur. Cinol eğitim için gittiği İsviçre’de aynı zamanda futbol oynuyordu. Futbolcusu olduğu Servette kulübünün sloganından esinlenen Cinol bu sloganı Galatasaray’a uyarlamış ve bu adaptasyon çalışması kulüp ve geniş çevrelerce benimsenmiş. 96 yıllık bu tarihi slogan bugün Galatasaray ile aynı anlamı taşımaktadır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları