Atatürk’e büyük ihanet

A+A-
Altemur KILIÇ

Kulaklarıma, gözlerime inanamadım; haber inşallah doğru değildir... Cumhuriyet Halk Partisi, “Cumhuriyete” karşı ilk Kürt isyanını çıkaran ve idam edilen Şeyh Sait’in torununu, eski Refah Partisi milletvekilli Abdülillah Fırat’ı, Erzurum’dan ilk sırada aday gösterecekmiş... Listenin başında, başka ünlü Kürtçüler de varmış... Anlaşılan, bu CHP’nin “tek seçicisi” pek de tekin bir kişi olmayan Gürsel Tekin’in marifeti... Bazılarına göre, Baykal’a karşı kaset “suikastı” da Tekin’in marifetiydi. Bu zatın, son zamanlarda, Atatürk’ün partisi CHP’yi, Atatürk ilkelerinden, laiklik ve milliyetçilikten  “arındırmak” yolunda başka söylemleri oldu... Tekin ve şeriklerinin yönetimine geçen Cumhuriyet Halk Partisi süratle, fakat sinsice, kurucusu Mustafa Kemal’in ekseninden kaymakta!..
Bu “eksen kaymasının” son bir işareti de Partinin Grup Başkan Yardımcısı Akif Hamzaçebi’nin, TSK’nın, “tutuklu subaylar” konusundaki açıklamasını “aşırı hassasiyet” olarak nitelendirmesiydi. Oysa asıl sert tepkiyi Atatürk’ün halefi mevkiinde bulunan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun göstermesi gerekirdi... Zaten hep böyle olur; politikacılar kaytarınca, görev TSK’ya düşer!.. Ama anlaşılıyor ki, bu   “Kemal”, “O Kemal” değil! Ve yakında CHP de Atatürk’ün CHP’si olmaktan çıkacak!..
İki ay sonra seçimler var. Kemal Beyin “tutuklamalar” konusundaki suskunluğu ve yardımcısının yorumu, “21 Nisan e-muhtırası” kompleksinden, paranoyasından kaynaklanıyor. Bu sendroma göre, askere arka çıkmak oy kaybettirirmiş!.. 2002 seçimlerinde böyle olmuş ve AKP, büyük farkla bu yüzden kazanmış. Bu “efsanenin” analizini sonraki yazıma bırakıyorum.
Şeyh Sait’in torununun, dedesinin isyan ettiği Cumhuriyetin kurucu partisinden aday gösterilmesi “rezaletine” gelince; Gürsel Tekin’in mantığı, savunması herhalde Kürtçüleri CHP çatısı altında toplayarak onları güya, Cumhuriyete “kazandırmak” ve “barışa hizmet” olacaktır. Ancak bu, Gürsel Tekin’in başka kişisel bir hesabıysa, büyük gafletten de öte, Mustafa Kemal’in emanetine ihanettir!..
Abdülillah Fırat’ın oğulları, Şeyh Sait’in torunları şimdi ihtida ederler mi?.. Dedelerine layık olduğu cezayı veren, bu Cumhuriyete, -Meclis kürsüsünden sadakat yemini etseler de- yürekten bağlanırlar mı?..
Demokrat Parti, 1950 genel seçimlerinde Şeyh Sait’in torunu Abdülmelik Fırat’ı, yaşını büyüterek, Kürt oyları için Erzurum’dan ilk sıradan aday yapmıştı ve Melik seçilmişti. DP, gene Kürt oyları için, kahraman Türk Generali Mustafa Muğlalı’yı idam isteğiyle mahkemeye vermiş ve Paşa, sonunda kahrından ölmüştü. Gaflet-ihanet devam ediyor: Kürt oyları açık arttırmada!.. Şeyh Sait’in torunu hem de CHP’den aday olacak... Ve Van’daki kışladan, Mustafa Muğlalı’nın onurlu adı kaldırılacak... Bu sırada bölücüler azıyor. Apo’nun kademeli affı da “seçim uğruna” söz konusu... CHP yönetimi Atatürk’ün emanetine ihanet etse de, Şeyh Sait’in sülalesi hiç dedelerine ihanet ederler mi?.. Bu konuda ben bizzat yaşadıklarımı, gene hatırlatmalıyım.Yassıada’da Abdülmelik Fırat’la aynı koğuşa düşmüştük... Bizzat bana aynen; “Bir gün gelecek, Türklerin anasını belleyeceğiz” demişti. Bunu o hayatta iken yazmıştım da, inkâr edememişti... Melik doğru söylemiş. Şimdi dağda, kentte ve de Meclis’te “anamızı”
ağlatmaktalar.
Hesap tutarsa, CHP, bir ihtimalle Şeyh Sait’in sülalesi peşinden bölgede oy toplar, adayları da seçilir ama ne pahasına?.. Ve değer mi?..
Bir çelişki daha var: Tekin ekibi ve çoğu MYK üyeleri, Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un önerisine, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın aday gösterilmesine, bu kişilerin “dokunulmazlık zırhına” kavuşturulmasının CHP’nin söylemleri ile bağdaşmayacağını iddia ederek karşı imişler.
Bir partinin iç işlerine, gösterecekleri adaylara karışmak caiz değildir ama ben, CHP’nin kurucularından babam namına Atatürk’ün emanetine ihanete isyan ediyorum... Eminim partideki Atatürkçüler ve taban da çok rahatsızdırlar... Ancak seçimlere çok az vakit kalmışken, benim gibi düşünen CHP’liler, başta Deniz Baykal, “gemiyi sallamamak”, partiyi şu hassas dönemde bölmemek için susacaklar, bağırlarına taş basacaklardır... Ama “taş” çok ağır, taşınamayacak kadar ağır!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları