Ateşle oynuyorlar

A+A-
Altemur KILIÇ

Bölücülerle, PKK ile masaya oturmak, uzlaşmak; “neden olmasın” diyesiler... Kürt kökenli vatandaşlarımızla beraber yaşamak, tabii mümkün, ortak kaderimiz ama bu birlikteliğe kast etmiş, ortak vatanı bölmek için binlerce insanımızı katletmiş eşkıyalarla uzlaşmak, nasıl ve hangi ortak paydalarda mümkün olabilir? Türkler -Türk devleti- “pazarlıkta” ne verecek, karşılığında ne alacak? Böyle bir “pazarlığı” düşünmek bile ‘abesten’ öte, ihanet!


Önşart
Devletler, ordular arasında mütareke masasına oturulurken, önce, savaşı hangi tarafın başlattığı ve hangi tarafın kaybettiği esas alınır... Bu kirli “savaşı” kimin başlattığı belli, APO ve PKK. Kim kaybetti? Türk devleti ve ordusu mu? O duruma geldik ki, karşımızdakiler, bölücüler/BDP/ PKK, Türk devletini dize getirdikleri ve uzlaşmaya zorladıkları varsayımıyla, muzaffer taraf gibi, “mağlup” Türk Devleti’ne şartlarını dayatıyorlar! Manzara bu; bizdeki mâlumlar da dayatılan şartları müzakereye hatta kabule hazırlar! Zemin de müsait; toplumda teröre karşı öfke yerini  bezginliğe, teslimiyete bırakıyor.
Ama acaba halkımız, sonunda bu “uzlaşmanın” Türk milleti ve devleti için, nelere mal olacağının farkında mı? Yılanlarla, terörist eşkıyası ıle uzlaşmanın, onlarla birlikte yaşamanın mümkün olamayacağının bilinci içindeler mi?.. Bizde evlat acısı, onlarda kuyruk acısı, intikam hırsı ve “Büyük Kürdistan” hayali oldukça, gerçek çözüm mümkün mü?
Yıllardır Kürt kökenli vatandaşlarımızla birlikte yaşadık, gene de yaşarız. Onlarla da, diğer etnik gruplarla da et-tırnak olmuşuz! Ayırmaya çalışıyorlar ve kan bunun için akıyor. Şehitler bunun için veriliyor ve “analar” bu yüzden ağlıyor. Kim başlattı bu kirli savaşı? Savaşı başlatanlar ve şimdi, üstelik “Demokratik Özerklik” ilan edenler, istedikleri yerin dibine giderler, Kürdistan’da bayraklarını dalgalandırırlar, ama bilsinler ki bu millet, ne kadar hoşgörülü ve iyi niyetli olsa da aptal değildir... Bu iktidar yalakaları ne kadar gafil olsa da, ordumuz yıpratılmış da olsa, bu millet sonunda onlara bir çakıl taşı bile vermez... Sabırlıyız ama bir kaynama derecemiz vardır ve “o dereceyi” de geçmekteyiz!


Bu nasıl eylemsizlik?
PKK güya eylemsizlik kararı almışken terör devam ediyor. Sadece, Diyarbakır’da, Hakkâri’de, Şırnak’ta değil, İstanbul’un göbeğinde! PKK’lılar, önceki gece Maltepe’de azdılar, Türk Bayraklarını yaktılar, Atatürk’ün büstünü parçaladılar... Galiba oraları da Kürdistan sayıyorlar!
Bilerek, ateşle oynuyorlar, ateşe körükle gidiyorlar. Maksatları belli; Ahmet- neden nasıl Türk- açıkladı; Türk, Kürt sorununun çözümü için BM’nin “arabuluculuk rolü üstlenmesini” istiyor! TSK ateş kesmezse uzlaşmanın mümkün olamayacağını da  ekliyor!
Başından beri amaçları; Türkiye’nin her yöresinde Türk-Kürt çatışması, iç savaşı tahrik ederek, yabancı güçlerin müdahalesini “davet” etmektir... Bundan sonra da “plebisit”; “Demokratik Özerklik” yoluyla “Büyük Kürdistan” kapısı! Bizim teslimiyetçilere  göre “Neden olmasın?”
Siz bu adamların küstahlığına bakın. Uzlaşma, sözde barış için, ileriye sürdükleri şartlar: Operasyonların durması, KCK operasyonunda gözaltına alınan ve tutuklananların serbest bırakılması... Öcalan’ın kamuoyuna sunduğu üç maddelik çözüm çerçevesi temelinde bir müzakere sürecinin başlatılması ve barış sürecine aktif katılım koşullarının yaratılması yani salıverilmesi, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi vb! Sanki PKK muzaffer, TC yenik!


AKP ne yapar?
Şimdi AKP Güneydoğu’da evet dedirtmek için bu şartları kabul eder... En azından, “hayır” dedirtmemek için,  PKK şartlarını kabul eder veya eder görünür mü? Bunu düşünmek bile ne kadar acı... Yarab, bir T.C. hükümeti, bir evet uğruna neler feda edebilecek! Öcalan’ın İmralı’da avukatlarına söylediğinden anlaşılan şu; eşkıya başı: “Eğer şartlarımız kabul edilir veya o yönde ciddi işaretler gelirse ’evet’oyu kullanın” mesajı veriyor. Eğer beklediği yönde mesajlar alırsa veya almışsa, referanduma yakın bir günde, “evet oyu kullanın” işaretini doğrudan veya dolaylı olarak verecektir... AKP iktidarı idam mahkûmu eşkıya başının ağzına bakıyor, işaretini bekliyor!  Bütün bu koşullarda, “Neden olmasın” diye düşünmek bile,  Referandumda, “Hayır” demenin gerekçesi!


SON DAKİKA: PKK eşkıya başı Murat Karayılan’dan flaş iddia: ’Devlet ile Öcalan arasında sağlanan temaslar sonucu ateşkes ilan ettik!’ BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da ’Şartlar değişirse referandumda oyumuz evet olur’demiş... İhanetin belgesi olur mu? İşte!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları