Avrupa’da kriz derinleşince...

A+A-
Esfender KORKMAZ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un   Avrupada 9 ülkenin notunu düşürmesi, küresel riskleri artırdı. Bu riskler, günlük borsa hareketleri veya kur hareketlerinin çok ötesinde, doğrudan büyüme ve ekonomik istikrar sorunu  ile ilgilidir. Kredi derecelendirmesi veya kredi değerlendirmesi, bir kişi, şirket veya  bir ülkenin kredi itibarının  belirlenmesidir. Dünya çapında çalışan  en büyük ticarî kredi değerlendirme kuruluşları Moody’s, Standard & Poor’s,  Fitch Ratings’dir.
Standart & Poor’s’un, 5  Avrupa ülkesinin notunu  2 derece birden düşürmesi, Avrupa’daki ekonomik  sorunun  bilinenden daha ciddi boyutta olduğunu ortaya koymuştur.
Not indiriminin dayandığı nedenlerin başında, 9 Aralık’ta liderler zirvesinde elle tutulur bir ilerleme kaydedilmemiş olması geliyor. Bu güne kadar liderler dünya kamuoyunu ve  piyasaları oyalamaya ve borç krizini soğutmaya baktılar. Zira çözüm bulmak maliyet demekti. Bu maliyeti paylaşmak istemediler.  Maliyetin  ağırlığını taşıyacak olan Almanya ve Fransa’da  bu konuda kamuoyunun net tepkileri var. Kamuoyu, kendi kazandıklarının maceracı ülkeler tarafından hovardaca harcanmasını kabul etmiyor.  Diğer nedenleri ise,   S and P  tarafından kredi piyasalarındaki  zorluk, Euro bölgesindeki risk primlerinin artması  ve çözüm konusunda uzayan süreçler  gerekçe  olarak gösterilmiştir.  Fitch de Aralık ortasında  Fransız bankaları Banque Federative du Credit Mutuel ve Credit Agricole, Danimarka bankası Danske Bank, Finlandiya bankası OP Pohjola Group ve Hollandalı Rabobank Group’un kredi notlarını birer basamak indirmişti.
Aşağıdaki tabloda notu düşen 9 ülke görülüyor. Bu 9 ülkenin tamamında not görünümü negatiftir. Bu demektir ki bu ülkelerde  ekonomik olarak iyileşme olasılığı zayıftır.NOTU DÜŞEN  DOKUZ ÜLKE
ÜLKE ADI       ÖNCEKİ       YENİ       GÖRÜNÜM
FRANSA           AAA          AA+       NEGATİF
AVUSTURYA     AAA          AA+       NEGATİF
İTALYA             A            BBB+      NEGATİF
İSPANYA          AA-           A          NEGATİF
PORTEKİZ        BBB-          BB         NEGATİF
KIBRIS  RUM K. BBB           BB+        NEGATİF
MALTA             A              A-         NEGATİF
SLOVAKYA       A+             A          NEGATİF
SLOVENYA       AA-           A+         NEGATİF

 

Kredi notlarında  İtalya’nın,  BBB  notunun uzun vadede risk olduğunun ve spekülatif özellikler taşıdığının göstergesidir. Portekiz ve Kıbrıs Rum kesiminin BB notu ise, ekonomide  belirsizliği gösterir ve piyasaların spekülatif özellik taşıdığını ifade eder.
Kredi notlarının düşmesi,  Avrupa’da kriz riskini  artırdığı gibi, siyasi iktidarların da değişmesine neden olacaktır. Almanya dışında diğer ülkelerin tamamında siyasi iktidarların değişmesi beklenebilir.  Türkiye’ye etkilerine gelince... Türkiye  aramalı ve hammadde ithalatı için  dış kaynak kullanıyor. Avrupa’da faizlerin artması, kaynakların sınırlı olması, Türkiye’nin dış borçlanma maliyetini de artırır. Bu maliyet  kur artışı ile birleşince, aramalı ithalatı zorlaşır ve büyüme olumsuz etkilenir.
Türkiye zaten şimdi  kaynak bulmakta zorlanır. Söz gelimi cari açığın 10 milyar dolar kadarını, MB rezervlerinden karşıladı. Yine  3. köprü ihalesine katılan firmalar ihalenin rantabl olduğunu ve fakat kaynak bulamadıklarını açıkladılar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları