Aydınlar Ocağı ve Türk Ocakları

A+A-
Kenan AKIN

Ülkemizde yaşanan veya yaratılan kargaşalık, hengâme; ne yazık ki, “kimlik” ve “milliyetçilik” değerlerimizin yıpratılması derecesine kadar geliyor.
Bir polis müdürünün, maksadını aşmış sözleri daha doğrusu hezeyanları “kimlik” ve “milliyetçilik” değerlerini yeniden gündeme getirebiliyor.
Gerçi; bu talihsiz devlet memuruna, gereken cevabı hem Erdoğan, hem Kılıçdaroğlu, hem de Bahçeli vermiş sayılıyor. Üstelik, gecikmiş de olsa hakkında soruşturma açılmış bulunuyor.
Ne var ki; bazı çevrelerde, devletin bu memurunu anlamaya çalışanlar olduğu görülüyor.
Bu arada, çeşitli kurum ve kuruşların yanı sıra Aydınlar Ocağı’nın olayı kınamasını yansıtmak gerekiyor;
“Devlet yönetiminde sorumluluk mevkiinde bulunan kişiler, şairler, yazarlar, filozoflar gibi aklına geleni, gönlüne doğanı yazıp söyleyemezler.
Yazıp söylerlerse devlet adamı olamazlar. Çünkü sorumluluk mevkiinde bulunan insanların, yazarken ve konuşurken toplumun temel değerlerini, inançlarını ve toplumun bütün katmanlarını göz önünde bulundurması gerekir.
Bizler Hz. Mevlana’nın, Yunus Emre’nin torunlarıyız. 800 yıldan fazla bir zamandır dünyaya insanlık dersi veren Mevlana diyor ki; “Hırsızlara, eşkıyaya ve uğursuz kimselere acımak, zayıfları, haksızlığa uğrayanları kırıp geçirmektir.” İnancımıza göre, zalime merhamet, zulümdür.
Balkan muhaciri bir ailenin çocuğu olan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Balkan soykırımının 100. yılında Balkanları nasıl kaybettiğimizi acaba hiç düşünmez mi? Balkanlarda Türkleri ve Müslümanları Türk düşmanı dış güçlerin teşvik ve desteğiyle acımasızca katleden Balkan komitacılarının, bugünün askerimizi, polisimizi ve halkımızı acımasızca katleden dış güçlerin maşası PKK militanlarından ne farkı var?”
Aydınlar Ocağı’nın Genel Merkezi’nin duygularını paylaşmak her Türk vatandaşına düşüyor.
Öte yandan, dün başlayan ve bugün devam etmesi beklenen Türk Ocakları Konya Şubesi’nin düzenlediği “Türk Ocakları 100. Yılı Türk Milliyetçiliği, Milli Kimlik Sempozyumu”na da kısaca olsa bile değinmek icap ediyor.
Türk Ocakları Konya Şubesi Başkanı Dr. Vedat Erden, sempozyumun amacını şöyle özetliyor:                 
 “Ülkemizin içinde bulunduğu günlerde bir şeyler bilenlerin bildiklerini söylemesi hem görevdir, hem de bilgilerinin zekâtıdır” diye düşünerek bilenleri konuşmaları için bir araya toplamayı düşündük ve “Türk Ocaklarının 100. Yılı Türk Milliyetçiliği, Millî Kimlik Sempozyumu” nu düzenlemeye çalıştık.”
Toplantıya davet edilenler arasında; Prof. Dr. Ümit Özdağ, Nuri Gürgür, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Şahin Akıncı, Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Dr. Erol Cihangir ve Doç. Dr. Baran Dural gibi ünlü isimler yer alıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları